نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
پیمانکاران مناطق زلزله زده از کار دست کشیدند.

پیمانکاران مناطق زلزله زده از کار دست کشیدند.

به ادعای نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی پیمانکارانی که از سوی بنیاد مسکن برای بازسازی واحد های زلزله زده معرفی شدند پس از گرانی های مصالح ساختمانی متواری شده اند.

وی با اشاره به سالگرد حادثه هولناک و غمبار زلزله آبان ماه کرمانشاه به ویژه قصرشیرین، سرپل ذهاب، گیلان غرب، گواور، سومار و قلعه شاهی، ادامه داد: ضمن تشکر و قدردانی از ملت فهیم ایران، مقام معظم رهبری، سران سه قوه و دیگر مسئولان کشوری و لشکری در تفقد و پیگیری و کمک به مردم زلزله زده متذکر می شوم که علیرغم پیگیری ها و خدمات انجام شده هنوز مردم زلزله زده با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: با توجه به اینکه با فصل سرما روبه رو هستیم، کما فی السابق روند خدمت رسانی به مردم زلزله زده پیگیری شود، چراکه با توجه به وضعیت اقتصادی ایجاد شده در کشور و تغییر ناگهانی و سرسام آور اجناس و مصالح ساختمانی مردم زلزله زده توان ساخت و تعمیر منازل خود را با کمک های بلاعوض و تسهیلات مصوب قبلی نخواهند داشت.

او اعلام کرد که روند بازسازی مناطق زلزله زده در حال توقف می باشد و باید تصمیمات جدی در خصوص تسهیلات و کمک های بلاعوض اخذ شود.


این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: مردم علیرغم استحقاق قانونی استفاده از امهال متاسفانه با فشار، تهدید و اجرائیه بانک ها مواجه هستند، معافیت و تخفیف تعرفه آب و برق مناطق زلزله زده هنوز به عنوان دستور العمل اجرایی به واحد های مربوطه ابلاغ نشده و این امر بلاتکلیف مانده است، در حالی که مردم مناطق زلزله زده از آب شرب گل آلود استفاده می کردند اکنون در تعرفه های جدید این امر لحاظ نشده و از مردم مناطق زلزله زده قصر شیرین، گیلان غرب و سرپل ذهاب هزینه آب شرب گل آلود می گیرند.

برخی روستاییان مناطق زلزله زده در چادر ها و کپر به سر می برند

وی خطاب به رئیس جمهور، تصریح کرد: علیرغم تاکید و وعده حضرتعالی برای اسکان دائم روستاییان مناطق زلزله زده تا پایان شهریور ماه بسیاری از روستاییان هنوز نه تنها در ساختمان احداثی و کانکس بلکه در چادر ها و کپر به سر می برند و با توجه به شرایط آب و هوایی رو به رو باید اقدام عاجل در این زمینه انجام شود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی، افزود: ارائه آمار ساخت و ساز های بالا متاسفانه مسئولان را از رسیدگی به این امر غافل کرده و شرایط سختی برای مردم عمدتا ضعیف از لحاظ مالی فراهم کرده و بسیاری از این واحد ها از لحاظ اجبار به تنظیم قرارداد به پیمانکارانی از سوی بنیاد مسکن معرفی شده اند و این پیمانکاران پس از افزایش قیمت مصالح ساختمانی متواری شده اند که مشکلاتی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه روند بازسازی مسکن مهر سرپل ذهاب از دغدغه های قابل توجه است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد، ادامه داد: علیرغم دستور و وعده شما مبنی بر ساخت واحد های مسکونی برای تنها بازماندگان از زلزله یعنی ۱۶ نفر که والدین و اعضای خانواده خود را از دست داده اند هنوز اقدامی برای ساخت و ساز انجام نشده و در کنار اقوام خود در کانکس ها به سر می برند، همچنین تامین آب شرب و برق روستا هایی که جابه جا شده و توسعه یافته اند یکی از ضرورت هایی است که باید مورد نظر قرار گیرد.

زلزله کرمانشاه

مرز خسروی بلااستفاده مانده است

نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب، گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: علیرغم پیگیری استاندار و وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و بنیاد مسکن روند تامین و فروش مصالح ساختمانی و آهن آلات در مناطق زلزله زده با قیمت مناسب با وقفه و مشکل مواجه شده که تقاضای رفع مشکل با صدور دستور قاطع داشته و در غیر این صورت روند بازسازی متوقف می شود.

وی افزود: علیرغم آماده بودن مرز تاریخی و رسمی خسروی در قصرشیرین برای ارائه خدمت به زائران اربعین حسینی و زوار عتبات عالیات و حفظ شان زائران و هموطنان عزیز متاسفانه این مرز به دلیل عدم مسئولیت پذیری مسئولان عراقی به ویژه دولت قبلی بلااستفاده مانده و سرمایه گذاری های دولتی و مردمی تعطیل شده که انتظار برخورد عزتمندانه بیشتری از سوی دستگاه سیاست خارجی و مسئولان مربوط به امور عراق برای بازگشایی هر چه سریع تر این مرز می رود.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در طرح سامانه انتقال آب گرمسیری متاسفانه علیرغم داشتن شرایط خوب اقلیمی و زمین مناسب بدون هیچ توجیهی بسیاری از زمین های حاصلخیز مناطق سرپل ذهاب، گیلان غرب و قصرشیرین از حوزه شرب این طرح به صورت غیرکارشناسانه و ظالمانه حذف شده اند، ادامه داد: متاسفانه علیرغم وعده مسئولان وزارت نیرو هنوز هیچ اقدام عملی انجام نشده است که تبعات اجتماعی این حرکت ناشیانه و غیرمسئولانه با آقایان مسئول است.

تجری با تاکید بر اینکه تخصیص واقعی و اجازه بهره برداری از منابع فعلی یکی از خواسته های مردم است که انتظار اجرایی شدن از سوی مسئولان آب وجود دارد، اظهار داشت: یکی از اقدامات مایوس کننده وزارت نیرو برای مناطق زلزله زده و جنگ زده و مردم گیلان غرب و حوزه های متبوع تعطیلی سد در حال ساخت کلکُش بود که وعده پوشالی مسئولان این بخش برای از سرگیری ساخت این سد عملی نشده و تقاضای پیگیری از رئیس جمهور می رود.

نماینده مردم قصر شیرین، سرپل ذهاب، گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی، افزود: از رئیس جمهور درخواست می شود که ماده ۱۱۲ برنامه ششم توسعه در خصوص ارزیابی برخورداری بودجه عملیاتی دفاع مقدس در شهرستان های کرمانشاه به ویژه حوزه انتخابیه خود و لحاظ کردن آن در احکام کارکنان شاغل در این مناطق هستم.

وی با بیان اینکه رسیدگی و ایجاد حقوق ثابت برای بسیجی های معسر و نیرو های عملیاتی که عمر و جوانی خود را برای حریم این کشور هدیه کرده اند به موجب قانون مورد انتظار است، ادامه داد: متاسفانه در زلزله اخیر کرمانشاه به جامه ایثارگر اعم از مادران، پدران، همسران و فرزندان شهدا کمترین خدمت را دریافت کرده و وعده مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران با رویکرد مسئولیت گریزانه شرکت بیمه گذار و بیمه البرز و عدم اجرای تعهد خود و بنیاد سبب تکدر خاطر این خانواده ها شده که امیدواریم در آینده تدبیری اندیشیده شود.

تجری تصریح کرد: همچنین در خصوص ارائه خدمات و حمایت های خاص و خارج از مقررات و گزینشی و احراز جانبازی برای افراد فاقد شرایط و یا حذف افراد دارای شرایط توسط بنیاد شهید استان کرمانشاه بار ها تذکر داده شده که متاسفانه این امر نادیده گرفته شده که امیدواریم مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد.

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بسیاری از مسئولان با حضور در مناطق زلزله زده پس از وقوع سبب کمک به مردم شده اند، اما حوزه وزارت علوم علیرغم داشتن واحد های مختلف دانشگاهی اعم از پیام نور و آزاد تاکنون وزیر علوم به مناطق زلزله زده نیامده و جامعه دانشگاهی مناطق زلزله زده حداقل انتظار حضور وزیر را داشتند که امیدواریم در آینده محقق شود.

 

نظرات

بدون نظر