نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کردستان و رونق آن در صادرات

کردستان و رونق آن در صادرات

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستــان، مدیرکل گمرکات استان کُردستان با اعلام این خبر گفت: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۰۱ و از نظر ارزشی ۸۳ درصد افزایش نشان می دهد.
بختیار رحمانی پور با بیان اینکه به طور میانگین ارزش هر تُن کالای صادراتی از استان کُردستان، ۶۲۹ دلار است، گفت: بیشترین کالا های صادر شده از گمرکات استان در این مدت، میوه و سبزیجات، مصالح ساختمانی، مصنوعات فلزی و مصنوعات پلاستیکی بوده است.
وی افزود: گمرک مرزی باشماق در بین ۱۰۸ گمرک فعال صادراتی کشور در هفت ماه گذشته از نظر ارزش کالا های صادر شده، رتبه ۱۸ را کسب نموده است.
رحمانی پور تصریح کرد: از این میزان صادرات، ۵۶۹ هزار و ۵۲۰ تُن کالا به ارزش ۳۵۸ میلیون و ۲۷۸ هزار و ۲۶۷ دلار مربوط به صادرات استان است.
وی اضافه کرد: ۵۱۰ هزار و ۱۴۲ تُن کالا هم به ارزش ۳۴۸ میلیون و ۹۷۴ هزار و ۴۱۷ دلار، صادرات در سایر گمرکات بوده که از مرز های رسمی سیرانبند بانه و باشماق به خارج از کشور صادر شده است.
مدیرکل گمرک کُردستان، با اشاره به کالا های ترخیصی از گمرکات استان کُردستان، افزود: میزان واردات گمرکات استان در این مدت، هشت هزار و ۲۸۱ تُن به ارزش ۲۴ میلیون و ۳۲۹ هزار و ۱۸۴ دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی و ارزش دلاری به ترتیب ۷۷ و ۴۳ درصد کاهش داشته است.
مدیر کل گمرکات استان کردستان عنوان کرد: ماشین آلات خط تولید، وسایل نقلیه، ضایعات باطری و قوه، دستگاه پرس میوه و ضایعات آلومینیوم از جمله اقلام عمده کالا های وارداتی به گمرکات استان بوده که ماشین آلات خط تولید به وزن ۱۷۶ تن به ارزش ۱۴ میلیون و ۴۲۰ هزار و ۳۷۹ دلار درصدر اقلام وارداتی قرار دارد.
رحمانی پور خاطرنشان کرد: در این مدت کشور های عراق، ترکیه، سوئیس، ایتالیا و آلمان بیشترین کالا ها را از طریق گمرکات کردستان به کشورمان صادر کرده اند که عراق با صادر کردن هشت هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیون دلار مبداء نخست بوده است.
وی ادامه داد: طی این مدت کشور های عراق، افغانستان، پاکستان، روسیه و رومانی عمده خریداران کالا های ایرانی از طریق گمرکات استان کردستان بودند که کشور عراق با خرید ۵۶۹ هزار تن کالا به ارزش ۳۵۶ میلیون دلار در صدر این کشور ها قرار گرفته است.
رحمانی پور در ادامه گفت:طی ۷ ماه گذشته امسال، گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت ۱ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۶۶۵ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۹۳۱ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۸۵۴ دلار موفق به کسب رتبه ۳ ترانزیت مقصد در بین ۵۶ گمرک کشور گردید.
وی در ادامه افزود: در رویه ترانزیت نیزطی هفت ماه گذشته، شاهد رشد ۴۳ درصدی وزنی و ۱۳ درصدی ارزش دلاری نسبت به مدت مشابه سال گذذشته بوده ایم.
مدیر کل گمرکات کردستان همچنین یادآور شد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰۳ هزار و ۴۸۱ مسافر از طریق گمرک مسافری باشماق وارد کشور شده اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد افزایش داشته است.
رحمانی پور همچنین آمار مسافران خروجی از این گمرک مرزی را ۲۰۷ هزار و ۴۵۱ نفر اعلام کرد و افزود: آمار مسافران خروجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است.

 

نظرات

بدون نظر