نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
آشنایی با سیستم های اتوماتیک قطع گاز هنگام زلزله

آشنایی با سیستم های اتوماتیک قطع گاز هنگام زلزله

سیستم های الکترونیکی قطع اتوماتیک گاز که به امواج زلزله حساس هستند, محصولی مشترک از مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی و گروه صنعتی ایمن زلزله سدید است.
گروهی از متخصصین در حوزه های زلزله,الکترونیک و مکانیک گرد هم آمدند و با تحقیقات و تلاش های فراوان از سیستمی رونمایی کردند که با داشتن حسگر زلزله و تشخیص امواج زلزله به واحد عمل کننده فرمان قطع گاز را می دهد و در نتیجه جریان گاز قطع می شود.
در حال حاضر نصب این دستگاه(قطع کن اتوماتیک گاز) به منظور کاهش خطرات ناشی از زلزله برای ساختمان های بیش از 8 طبقه اجباری است.

 

نحوه عملکرد دستگاه اتوماتیک قطع گاز


برای درک چگونگی عملکرد این دستگاه ابتدا باید با عناوین زیر آشنا شوید:
کانون زلزله: نقطه ای که امواج از آن منتشر میشود
بزرگی زلزله: برای بیان انرژی آزاد شده طی یک زمین لرزه استفاده میشود (ریشتر).
مقیاس مرکالی: شدت تخریب یا میزان ویرانی به بار آمده
رو مرکز زلزله  :اگر از کانون زلزله که در داخل زمین قرار دارد خطی قائم به سمت سطح زمین رسم کنیم, محل برخورد این خط با سطح زمین را "رو مرکز زلزله" می نامند .
عمق زلزله: فاصله بین  رو مرکز و کانون زلزله
اصلی ترین بحث در خصوص زلزله تخریب سازه می باشد و سیستم قطع اتوماتیک گاز حساس به امواج زلزله نیز تنها در زمانی گاز را قطع خواهد نمود که حسگرهای مربوطه تشخیص دهند سازه به یقین تخریب می گردد. تحلیل این موضوع با تحلیل شتاب زلزله و همچنین بررسی فرکانس شتاب مورد نظر خواهد بود که نمودار آن برحسب استاندارد ASCE25 کشور آمریکا می باشد.
شتاب زلزله از کانون منتشر شده و به صورت نقطه ای در فواصل مختلف از کانون متفاوت می باشد لذا هرچه فاصله از کانون بیشتر باشد شتاب کمتر است و برعکس ( ارتباط معکوس فاصله و شتاب). پس شتاب نقطه ای بررسی می شود و این در صورتی است که ریشتر یا بزرگای یک زلزله ثابت بوده و با دور یا نزدیک شدن از کانون تغییری در آن ایجاد نمی شود در نتیجه نمی توان ریشتر یا بزرگای زلزله را عامل ثابت مهندسی در بحث تخریب معرفی کرد و این مقیاس با گراف شتاب نگاری قابل محاسبه است ولی شتاب یکی از عوامل اصلی می باشد. با توضیحات فوق به این نتیجه می رسیم که شتاب در قدرت تخریت یا شدت زلزله موثر است و یکی از اصلی ترین دلایلی که محققین
ایمن زلزله سدید روی این عامل مطالعه نموده اند این عامل می باشد.
در تحقیقات بعمل آمده روی حسگرها به این نتیجه رسیدیم که اگر دستگاه حدودا در فاصله 25 کیلومتری از کانون زلزله قرار داشته باشد و بزرگا یا ریشتر 5.5 باشد شتاب وارده به ساختمانها در محدوده ی نمودار شتاب-فرکانس استاندارد ASCE25 آمریکا قرار داشته و دستگاه عملکرد مطلوب خواهد داشت.
بد نیست بدانید عمق زلزله نیز در قدرت تخریب بسیار موثر می باشد و هر چه عمق زلزله کمتر باشد تخریب بیشتر خواهد بود, زلزله های کمتر از 60 کیلومتر عمق جزئ زلزله های کم عمق می باشند.


  شرایط کارکرد سیستم قطع اتوماتیک گاز


حسگر دستگاه در اثر شتاب به صورت موج افقی سینوسی با مشخصه های زیر در مدت5 ثانیه طبق  استاندارد باید  قسمت قطع کننده را بکار اندازد.
 لازم به ذکر است صدور فرمان با شرایط ذیل در زمان2.1 ثانیه انجام می شود.
1)اوج شتاب 7/0 g و زمان تناوب 0/13 ثانیه
2)اوج شتاب 0/4 و زمان تناوب /20 ثانیه
3)اوج شتاب 0/3 و زمان تناوب 0/40 ثانیه
4)اوج شتاب 0/25 و زمان تناوب 1 ثانیه

حسگر دستگاه در اثر شتاب به صورت موج افقی سینوسی با مشخصه های زیر در مدت 5ثانیه طبق  استاندارد نباید  قسمت قطع کننده را بکار اندازد.
1)اوج شتاب 0/4 و زمان تناوب 0/1 ثانیه
2)اوج شتاب 0/2 و زمان تناوب 0/2  ثانیه
3) اوج شتاب 0/15 و زمان تناوب 0/4 ثانیه
4)اوج شتاب 0/1 و زمان تناوب 1 ثانیه

برای داشتن این سیستم در ساختمان های خود می توانید  در سایت نیاز به خرید با شرکت  ایمن زلزله سدید  با شماره تماس ۰۹۱۹۷۹۵۴۱۰۱ در ارتباط باشید.

 

نظرات

بدون نظر