نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
پکیج جایگزین مناسبی برای موتورخانه های قدیمی

پکیج جایگزین مناسبی برای موتورخانه های قدیمی

در تمامی صنایع بشر به دنبال راهی برای جایگزین کردن موارد و تکنولوژی جدید به منظور تسهیل و رفاه می باشد, این موضوع در صنعت ساختمان بیشتر تجلی پیدا می کند. از ابتدا تا به امروز در صنعت ساختمان و ساخت و ساز تقریبا هر روزه شاهد تکنولوژی ها و روش های جدید برای ساخت سازه هایی مناسب شرایط زندگی با هزینه کمتر و دشواری کمتر هستیم.
پکیج یکی از آن محصولاتی است که جایگزین موتورخانه و دیگ های بخار شد تا تحولی عظیم در سیستم های گرمایشی ایجاد کند.

پکیج چیست و چند نوع دارد؟
پکیج دستگاهی است که جایگزین موتورخانه های مرکزی شد تا به صورت همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم شوفاژها و رادیاتورها را تامین کند. پکیج به صورت دیواری یا زمینی در هر واحد به صورت مستقل نصب می شود و فضای بسیار کمی را اشغال می کند. همچنین جایگزینی پکیج به جای موتورخانه باعث حذف لوله کشی های گسترده در ساختمان شده است.
پکیج ها از نظر نوع قرارگیری به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم می شوند که پکیج های زمینی دارای مخزن اضافی برای ذخیره آب گرم بیشتر هستند و معمولا برای واحدهای با متراژ بالای 200متر به کار می روند.
از نظر نوع سوخت پکیج ها به چهار مدل گازسوز, گازوئیل سوز, دوگانه سوز و برقی تقسیم می شوند.
پکیج های گازوئیل سوز و دوگانه سوز از نوع پکیج های زمینی هستند که در ویلاها و سازه های عظیم کاربرد دارد.

پکیج زمینی پکیج دیواری

آشنایی با عملکرد پکیج
عملکرد پکیج در فصل های تابستان و زمستان باهم متفاوت است. در تابستان پکیج زمانی شروع به فعالیت می کند که نیاز به آب گرم باشد. بدین صورت که به محض باز شدن شیر آب گرم سنسور فشار مشعل روشن می شود و پکیج به صورت اتوماتیک شروع به فعالیت می کند و پس از بستن شیر آب گرم پکیج خاموش می شود. این عمل از طریق برد کنترل الکترونیک صدور می شود و مبدل حرارتی ثانویه پوسته-لوله فورا آب را گرم می کند.
در فصل زمستان علاوه بر آب گرم مورد نیاز پکیج باید آب مصرفی رادیاتورها را نیز تامین کند و شوفاژها را هم گرم کند.وقتی که شیر آب گرم باز می شود سنسور برقی ,مدار رادیاتور  را تا وقتی که آب گرم مصرفی باز است موقتا قطع می کند و بابسته شدن شیر آب گرم مدار آب گرم رادیاتور وصل می گردد. به همین دلیل آب گرم همیشه به صورت آنی در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

عملکرد پکیج

مزایا و معایب پکیج نسبت به موتورخانه
از مزایای پکیج ها می توان استقلال مصرف کننده را به عنوان مهمترین مزیت معرفی کرد.پکیج برای هر واحد به صورت مستقل نصب می شود و میزان مصرف هر واحد مستقل محاسبه می شود. صرفه جویی بیشتر انرژی, کاهش هزینه های قیمت انرژی , نصب و تعمیرات, حجم اشغال بسیارکم, امنیت بیشتر, حذف لوله کشی های زیاد در ساختمان و کارکرد آرام و بی صدا از دیگر مزایای پکیج ها می باشد.
از مهمترین معایب پکیج هم این است که اگر پکیج در داخل ساختمان قرار بگیرد , برای مشتعل شدن باید از اکسیژن داخل ساختمان استفاده کند که در طولانی مدت این امر باعث کمبود اکسیژن می شود که می تواند برای افراد خطرناک باشد.
تولید گرمای کمتر نسبت به موتورخانه از دیگر معایب پکیج ها می باشد.

نکات مهم برای خرید پکیج

انتخاب متناسب با نیاز :
باید پکیج دیواری که خریداری می کنید متناسب با فضای ساختمان شما باشد . هنگام خرید پکیج دیواری انتخاب پکیج خود متناسب با متراژهای زیر انتخاب کنید.
•    زیر بنای ۱۵۰ متر توان پکیج ۲۶ کیلو وات
•    زیر بنای ۲۴۰ متر تا ۴۰۰ متر توان پکیج ۳۵ کیلو وات
در مناطقی که به دلیل ارتفاع از سطح دریا ، چگالی هوا کم شده می بایست ضریح تصحیح ارتفاع در نظر گرفت. ظرفیت مبنای پکیج ، متناسب با نسبت چگالی هوا در محل به چگالی هوا در سطح دریا ، ظرفیت پکیج تقلیل می یابد.

ملاحظه ی دودکش
در طبقات آخر آپارتمان به دلیل اینکه طول عمودی لوله دودکش ساختمان کمتر از ۳ متر است حتما می بایست پکیج فن دار نصب گردد. اما در طبقات زیرین در صورتی که طول افقی لوله دودکش کم باشد(کمتر از ۱ متر) می توان از پکیج بدون فن استفاده کرد و از صدای فن پکیج به خصوص در زمستان در امان بود . هر چند برای ایمنی از گازهای سمی احتراق بهتر است از پکیج های فن دار بویژه با دودکش دو جداره استفاده شود.
توجه : چنانچه به هر دلیل امکان استفاده از انواع پکیج های فن دار نبود می بایست پکیج مجهز به سنسور حرارتی دودکش باشد. این سنسور با دریافت علایم حرارتی دودکش انسداد و گرفتگی دودکش را آشکار کرده و خاموش می شود.

توجه به مبدل حرارتی محل :
یکی دیگر از مواردی که برای خرید پکیج باید به ان توجه کرد نوع مبدل حراتی می باشد.
در صورتی که گرمایش ساختمان از کف باشد بهتر است از پکیج های کندانسیک استفاده گردد تا مصرف گاز پکیج کمتر گردد و یا در صورتی که از فن کویل برای گرمایش استفاده می شود بهتر است از پکیج منبع دار استفاده شود تا در زمان استفاده از آب گرم مصرفی ، فن کویل ها باد سرد نزنند.

توجه به آب گرم مصرفی
برای خرید پکیج خود به آب گرم مصرفی توجه کنید چنانچه به آب گرم فراوان نیاز دارید بهتر است از پکیج های مخزن دار یا پکیج با قدرت حرارتی بالاتر از ۳۱ کیلووات استفاده کنید.
پکیج دیواری یا زمینی
چنانچه ظرفیت حرارتی زیادی از پکیج انتظار دارید ( معمولا برای آپارتمان های با بیش از ۳۰۰ متر مربع ) بهتر است از پکیج های زمینی استفاده کنید. در هر صورت اولویت با پکیج های دیواری می باشد چرا که بسیار کم مصرف تر و دارای عمر طولانی تری نسبت به پکیج های زمینی و پکیج های مخزن دار هستند.
مبدل های پکیج
امروزه به دلیل املاح زیاد اب در ایران علی الخصوص شهرهایی مانند قم و یزد استفاده از پکیج های دو مبدله خیلی بهتر است. پکیج های تک مبدله پس از چند سال رسوب می گیرند و بازده آنها پایین می آیند.
خدمات پس از فروش
پکیج را از شرکتی خریداری کنید که دارای اعتبار و حسن شهرت بوده و توان خدمات پس از فروش حرفه ای را داشته باشد. همچنین کارخانه سازنده پکیج توان پشتیبانی بلند مدت از قطعات پکیج های تولیدی خود را داشته باشند.
پکیج های خوب دارای گارانتی ۲ تا ۳ سال هستند. بهترین پکیج های خارجی موجود در ایران مربوط به شرکت های ایتالیایی می باشد. با این وجود امروزه شرکت های داخلی توانمندی قابل قبولی برای ساخت و حتی صادرات پکیج پیدا کرده اند.

خطای نمایی پکیج
پکیج های طراحی شده اند که دارای سیستم عیب یاب اتوماتیک با کد می باشند. حسن این قابلیت در عیب یابی سریع حتی توسط کاربر معمولی می باشد.چنین پکیجی  دارای عیب یاب مجهز به سنسورهای کنترل عملکرد است. خطاهای عملکرد را بصورت کدهای مشخص در مانیتور پکیج نمایش می دهد و کاربر یا سرویسکار با مراجعه به دفترچه راهنمایی پکیج متوجه نوع عیب می گردد.
در
سایت نیاز به خرید تامین کنندگان پکیج و رادیاتور آماده تامین درخواست های شما در این حیطه می باشند.

 

نظرات

بدون نظر