نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
آجرسفال و کاربرد آن در ساختمان سازی

آجرسفال و کاربرد آن در ساختمان سازی

آجر یکی از آن مصالحی است که از دیرباز در صنعت ساختمان کاربرد داشته است. امروزه از آجر به شکل آجرنما در نمای خارجی ساختمان ها و آجر سفالی برای دیوارچینی استفاده می شود.
در نماهای باستانی ایرانی از آجر به عنوان مصالح اصلی ساختمانی استفاده می شده که آجرهای رسی فراوان ترین و باقدمت ترین آن هاست.
در این مقاله از
سایت نیاز به خرید می خواهیم به معرفی آجر سفال بپردازیم و معایب و مزایای استفاده از این مصالح ساختمانی پرکاربرد را مورد بررسی قرار دهیم.

 

آجر سفال چیست؟و در چه مراحلی از ساخت و ساز کاربرد دارد؟


آجر سفال نوعی محصول سفالی است که به صورت استاندارد برای ساخت و ساز استفاده می شود.آجرسفال گروهی از محصولات ساختمانی است که به صورت صنعتی تولید شده و جایگزین سنگ شده است.
آجر سفال به صورت دستی و صنعتی تولید می شود که ماده اصلی آن خاک رس, سیل یا ترکیبی از این دو می باشدکه در کوره پخته می شود تا دوام و سختی کافی را داشته باشد.
آجر سفال به شکل مکعب مستطیل توپر , سوراخدار, توخالی و قطعات نازک تولید می شود.
آجر سفال را برای ساختن دیوار های باربر, تیغه های جداکننده, طاق ضربی بین تیرآهن ها, نمای خارجی و داخلی و سقف های تیرچه بلوک به کار می برند.
برای استفاده در کف ساختمان ها از آجرسفال بزرگتری با نام ختائی بهره می برندکه سایز آن به بزرگی 25*25*5   یا بزرگتر می باشد.
درحال حاضر بیشترین کاربرد آجرسفال در مرحله دیوارچینی برای ساختن تیغه های جداکننده می باشدکه برای اجرای آن از بلوک های سوراخ دار استفاده می شود.

تولید آجرسفال از صفر تا صد

مراحل ساخت و تولید آجرسفال با استخراج مواد از معدن شروع می شود. معدن مورد نظر باید از قبل به لحاظ کیفیت مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از استخراج مواد , خاک موردنظر را از سنگ ها و مواد خارجی جداسازی می کنند و با آب زدن به خاک آن را تبدیل به گل می کنند. مرحله بعدی فرم دادن این گل در دستگاه میکسر بعد از هواگیری کامل می باشد. گل توسط این دستگاه کاملا فشرده شده و در قالب قرار می گیردو بعد از برش به قسمت خشک کن حمل می شود.

استخراج خاک  استخراج از معدن برای آجرسفال
برای خشک کردن این قالب های سفالی باید دقت شود که میزان رطوبت و مقاومت به حد مناسب برسد چون اگر خشت به صورت تر وارد کوره شود ترک می خورد و از بین می رود و کوره هم به علت شوک حرارتی خراب می شود.
در پایان نوبت به پخت خشت ها می رسد که در حرارت بسیار بالا در زمان مشخص پخته می شوند تا سفت و سخت شده و اکسید کربن آن متصاعد شود. تولید تیغه یا بلوک سفالی در این مرحله تمام شده و آماده فروش و بارگیری می باشد.

مراحل پخت آجر سفال

بلوک سفالی, مزایا و معایب آن

یکی از دلایل مهمی که سازندگان استفاده از بلوک سفالی را به بلوک های سیمانی و هبلکس و...ترجیح می دهند, ارزان بودن آن است. قیمت پایین این مصالح ساختمانی اصلی ترین مزیت بلوک سفالی می باشد. از دیگر مزایای بلوک سفالی یا آجر سفال می توان مقاوم بودن در برابر آتش, عایق بودن, استحکام کافی و اتصال مناسب به سازه های فلزی و بتنی را نام برد.
آجرسفال معایبی هم دارد که از مهمترین آنها امکان بروز ترک در سطح گچ , وزن سنگین بلوک ها, زمان اجرای طولانی و نیاز به لایه ضخیم تر گچ و خاک است.

 

قیمت آجرسفال, پرسنل موردنیاز و مدت زمان اجرا


هزینه استفاده از آجرسفال به 3بخش دستمزد اجرا, هزینه بلوک های سفالی و هزینه حمل تقسیم می شود. در شرایط عادی معمولا هزینه اجرای دیوارچینی حدودا متری 6هزار تومان است.بلوک های سفالی هم به نسبت ابعادی که دارند قیمت های متفاوتی دارند. میانگین قیمت هر واحد بلوک سفالی از 170 تومان تا 250 تومان متغیر است. هزینه حمل بار هم متناسب با مسیر , مسافت و مقدار بار متفاوت می باشد.

دیوارچینی با اجرسفال
با توجه به نوع اجرا و ساختمان موردنظر تعداد پرسنل متغیر است , ولی حداقل 3تا4 نفر شامل یک استادکار و 2تا3 کارگر مورد نیاز است.بعد از شروع کار با توجه به سرعت پیشرفت می توان تعداد پرسنل را افزایش داد.به طور میانگین هر گروه 3تا4 نفره می توانند در روز 40 متر مربع را با آجرسفال دیوارچینی کنند.
در پایان شما می توانید آجرسفال یا بلوک سفالی مورد نیاز خود را از تامین کنندگان
سایت نیاز به خرید با صرف کمترین زمان تهیه کنید.

 

نظرات

بدون نظر