نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
نوسانات ارزی و تاثیر آن در رکود ساختمان

نوسانات ارزی و تاثیر آن در رکود ساختمان

صنعت ساختمان و ساخت و ساز یکی از بخش هایی است که برای افراد زیادی اشتغال ایجاد کرده و سرامایه گذاران زیادی را هم جذب این صنعت کرده است. اما مشکلی که گریبان گیر این صنعت است نوسان زیاد قیمت مصالح می باشد.
گزارش ها حاکی از ان بود که اواخر اسفند سال 96 بازار مسکن کم کم داشت از رکود خارج می شد که نوسان های زیاد ارز به صورت مستقیم و جانبی این صنعت را تحت تاثیر قرار داد و دوباره آن را با رکود مواجه کرد.
حتی برخی شهرها که دسترسی آسان و مستقیم به معادن مصالح دارند هم به دلیل بالا رفتن هزینه های تامین دچار افزایش قیمت و در نهایت رکود شدند.

افزایش مصالح ساختمانی

نایب رئیس اتحادیه صنف فروشندگان مصالح ساختمانی مشهد گفت: خراسان رضوی دارای بهترین معادن در حوزه مصالح ساختمانی است اما هزینه های جانبی تامین مصالح ساختمانی برای صنعت ساختمان افزایش یافته است.
پیمان حریمی اضافه کرد: به دلیل افزایش نرخ ارز  قیمت سیمان ۲۵ درصد، شن و ماسه ۵۰ درصد و گچ ۶۰ درصد افزایش داشته است.
همچنین کمبود تولید برخی مصالح در کارخانه جات به این گرانی ها دامن زده است. مثلا کارخانه گچ رباط سفید در شهرستان تربت حیدریه به دلیل کمبود نقدینگی و نداشتن کیسه های خالی که وارداتی هستند ظرفیت تولید خود را نصف کرد.
در این راستا علاوه بر افزایش هزینه های مصالح و تامین آن ها هزینه بارکشی هم افزایش یافته است. کامیون دارها کرایه بارکشی خود را افزایش دادند و این موضوع هم مزید علت شده تا قیمت تمام شده ساختمان ها افزایش یابد.
 
حریمی در ادامه اظهار کرد: خراسان رضوی مشکلی در تامین سیمان ندارد بگونه ای که هم اکنون دو کارخانه در سبزوار، یک کارخانه در مشهد، یک کارخانه در تربت حیدریه و یک کارخانه در فریمان نیاز استان را به این ماده تامین می کنند اما به دلیل کمبود کیسه برای بسته بندی سیمان و همچنین افزایش کرایه حمل، سیمان نیز در چند ماه اخیر افزایش قیمت قابل توجهی داشته است.
وی ادامه داد: در چند سال اخیر به دلیل رکود در صنعت ساختمان ۳۰۰ عضو اتحادیه مصالح فروشان پروانه کسب خود را باطل کردند و افزایش اخیر قیمت مصالح ساختمانی نیز تاثیر بسیار بر کاهش ساختمان سازی در مشهد داشت و موجب تشدید رکود در این بخش شد.

آهن الات و افزایش قیمت آن

قیمت آهن الات هم از ابتدای امسال تا امروز حدود ۵۰ درصد افزایش داشته و این افزایش قیمت به خاطر تقاضاهای بیش از حد و غیرواقعی بازار بوده است.
رئیس اتحادیه صنف آهن الات مشهد گفت: چند ماه پیش بساز و بفروشانی که در حال ساخت و ساز بودند تا با افزایش قیمت اندک روبه رو شدند اقدام به خرید آهن الات بیش از نیاز خود کردند.
درنتیجه خرید بیش از حد آهن از سوی عده ای باعث شد کارخانه ها نتوانند به اندازه تقاضا آهن توزیع کنند که این امر منجر به کمبود آهن و گرانی بیش از حد انتظار آن شد.
طیرانی گفت: این در شرایطی است که صنعت ساختمان دچار رکود بوده و حتی آهن مورد نیاز در داخل کشور تامین می شود. به نظر می رسد با کاهش قیمت دلار بازار آهن نیز به تعادل رسیده و قیمت آن کاهش یابد.

کارهای خدماتی ساختمان هم افزایش قیمت داشته
انجام کارهای خدماتی ساختمان مثل جوشکاری, بنایی, گچ کاری و تاسیسات برق و امثال این ها هم با افزایش قیمت رو به رو شده و در مجموع هزینه تمام شده یک ساختمان را بیشتر از قبل کرده است.
تمام این جنبه هایی که مورد بحث قرار دادیم باعث افزایش سرسام آور ساختمان شده و این صنعت را با رکود جدی مواجه کرده است.

 

 

نظرات

بدون نظر