نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
قیمت مسکن در برابر قیمت دلار!

قیمت مسکن در برابر قیمت دلار!

به دنبال کاهش قیمت ارز این سوال پیش می آید که قیمت مسکن در آینده چه می شود؟
مهدی سلطان محمدی بر این باور است که قیمت های فعلی در بازارهای طلا، ارز و مسکن خارج از توان خرید مردم است و باید تعدیل شود، او هم چنین می گوید که قیمت مسکن در بلندمدت خود را با ارز هماهنگ می کند. هم چنین محمدمهدی مافی می گوید اگر کاهش نرخ ارز با افزایش تولید مسکن همراه شود، خطری تعادل بازار مسکن را تهدید نمی کند.
گزارشات نشان می دهد که از ابتدای سال گذشته تا کنون قیمت دلار ۲۷۵ درصد رشد داشته، در حالی که رشد قیمت مسکن ۷۴ درصد بوده است. حال این سوال پیش می آید که آیا قرار است مسکن این فاصله ی قیمتی را پر کند؟ مهدی سلطان محمدی ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ می گوید: "اولا رشد بازارها در اقتصاد کلان ایران شرایط منطقی ندارد و بنابراین باید در حوزه هایی همچون طلا، ارز و مسکن قیمت ها تعدیل شود. معتقدم در آینده شاهد افت این سه بازار خواهیم بود. از سوی دیگر بخش مسکن باید خود را با شرایط بازارهای رقیب همسو کند اما این موضوع با توجه به ماهیت بخش مسکن، تدریجی و کند اتفاق می افتد.

سرعت گرفتن رشد ماهیانه قیمت مسکن

قیمت مسکن پایتخت در شرایطی کماکان به روند صعودی خود ادامه می دهد که معاملات در مسیر کاهش قرار دارد. با این وجود، در شهریورماه ۱۳۹۷ رکود افزایش ماهیانه و سالیانه قیمت مسکن طی شش ماه اخیر شکسته شد . آن طور که بانک مرکزی گزارش داد، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی شهر تهران ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل ۹.۴ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۴.۱ درصد رشد نشان می دهد . معاملات اما همچون ماه های گذشته سیر نزولی داشته است. در شهریورماه ۱۳۹۷ تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد کاهش نشان می دهد . در این شرایط بعضی معتقدند هرچه قیمت مسکن متاثر از رشد بازارهای ارز و سکه بالا برود رکود بازار مسکن عمیق تر می شود.

سلطان محمدی در این خصوص می گوید: رابطه ی ارز و مسکن دوگانه است؛ بدین صورت که بازار ارز هم تاثیر منفی و هم تاثیر مثبت بر بازار مسکن می گذارد. از یک بعد دلار به عنوان رقیب مسکن، وقتی که برای سرمایه گذاران جذاب می شود طبیعتا اقبال به مسکن کاهش می یابد؛ زیرا مسکن کالایی است که تغییرات کندی دارد، بنابراین سرمایه گذاران در کوتاه مدت تمایل دارند به سمت دلار، طلا و بورس بروند. از سوی دیگر افزایش دلار علامتی می دهد که ارزش ریال دارد کاهش می یابد، انتظارات تورمی بالاست و در چنین شرایطی بخشی از توجهات برای حفظ ارزش خرید سرمایه های قبلی خانوار به سمت مسکن می رود. از این زاویه می توان گفت که افزایش قیمت دلار با افزایش قیمت مسکن همبستگی مثبتی دارد. مضافا این که نهاده های تولید مسکن مثل مصالح فلزی و اقلام وارداتی متاثر از نرخ دلار هستند که آن هم تاثیر مثبت در قیمت مسکن دارد. بنابراین رابطه ارز و مسکن به این نحو است که در کوتاه مدت که شیب افزایش قیمت دلار بالاست، مسکن نمی تواند همپای آن جلو برود ولی در طولانی مدت، خود را با آن تطبیق می دهد.

رابطه دلار و مسکن یک به یک است

محمدمهدی مافی ـ کارشناس بازار مسکن ـ نیز می گوید: ارتباط بین قیمت دلار و قیمت تمام شده و فروش مسکن همواره در طول ۵۰ سال گذشته همواره یک به یک بوده است. اگر فرض کنیم که قیمت دلار ۱۲ هزار تومان بماند، یعنی ۲۰۰ درصد افزایش یافته است؛ در حالی که فعلا ۷۰ درصد مسکن رشد قیمت را تجربه کرده و طبیعتا باید این نسبت سر به سر شود . اما خوشبختانه هم اکنون با مازاد ۲.۶ میلیون مسکن مواجهیم که البته از دسترس متقاضیان واقعی خارج است. کاری که دولت باید انجام دهد این است که شرایط را برای تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی ویژه اقشار متوسط و پایین فراهم کند تا بازار مسکن کنترل شود .

وی با بیان این که ایران از لحاظ تسهیل اخذ مجوز ساخت و ساز هم اکنون از بین ۱۶۰ کشور جهان در انتهای جدول قرار دارد، گفت: البته تولید متوقف نشده بلکه سخت شده است. سازنده بخش خصوصی از دولت پول نمی خواهد. بخش خصوصی در ساخت و ساز از لحاظ مالی و فناوری بسیار قوی است و فقط انتظار دارند شرایط ساخت و ساز که هر روز پیچیده تر می شود روان شود .

مسکن برای اولین بار زیر ۵۰۰ دلار رسید

هم چنین سلطان محمدی با بیان این که بازار مسکن دچار عدم تعادل شده است اظهار کرد: معمولا در ایران به طور تاریخی قیمت هر متر مربع مسکن بر حسب دلار بین ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار نوسان داشته است. ولی در یک ماه اخیر با وضعیتی مواجه شدیم که قیمت مسکن به زیر ۵۰۰ دلار رسید. این نشان می دهد عدم تعادلی ایجاد شده که ناشی از هیجان خارج از انتظار بازار ارز بوده و در روزهای اخیر این هیجان مقداری فروکش کرده و بازارها به تعادل رسیده اند.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت دارایی ها با واقعیت اقتصاد ایران سازگار نیست و بیشتر تابع انتظارات تورمی است. حالا باید انتظار داشت که قیمت دلار کاهش یابد و ضرب آهنگ رشد شدید قیمت مسکن هم آرام تر شود؛ زیرا هم اکنون قیمت مسکن بسیار بالاتر از توان خانوار است. اگر انتظارات تورمی نسبت به آینده کاهش پیدا کند که یکی از علامت های آن کاهش ارزش دلار آزاد است، در آن صورت این کاهش هیجان در بازار مسکن هم منعکس می شود و شیب نامعقول افزایش قیمت کاهش می یابد.

 

نظرات

بدون نظر