نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
توقف تولید, نتیجه ی بی ثباتی نرخ ارز

توقف تولید, نتیجه ی بی ثباتی نرخ ارز

این روزها شاهد بی ثباتی و افزایش هر روزه نرخ ارز هستیم و این موضوع  بحث تولید ملی را پیچیده تر کرده و وارد بحران کرده است. هم چنین برخی از کارشناسان بر این نظرند که این افسارگسیختگی موجب می شود تا طومار تولیدات نامرغوب و نیز کارگاههای زیر پله ای درهم پیچیده شده و فقط تولیدات و برندهایی بتوانند سرپا بمانند که حائز بیشترین امتیاز و ضریب ماندگاری در نظر مصرف کننده هستند. در هر حال  نوسان نرخ ارز این روزها شرایط سختی را برای همه تولید کنندگان به ویژه آن دسته از کسانی که سعی می کنند برای یکسال بعدشان هم برنامه ریزی کنند، به وجود آورده است.

در این خصوص مهندس مرجانی دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرآلات بهداشتی ایران ابراز نگرانی خود را از بی ثباتی نرخ ارز اعلام کرد و گفت اگر نرخ ارز در بازار حتی باقیمت 50 هزار تومان خیلی بهتر از نوسانات شدید نرخ ارز و سردرگمی صنعتگران است.
مرجانی در ادامه افزود:
بی شک با ادامه این روند در نیمه دوم سال 97 بسیاری از خطوط تولید تعطیل می شود و بر تعداد افراد بیکار افزوده می شود.
وی تصریح کرد:ما برای تولید، به مواد اولیه ای نیاز داریم که در ایران تولید نمی شود. بنابراین برای تولیدات خود نیاز به واردات داریم . اما حتی اگر با دلار آزاد مواد اولیه را هم وارد کنیم به ما اجازه ترخیص کالا را نمی دهند. این ها همگی باهم ما را به بن بست رسانده اند .
اما انتظار داریم تا متولیان امر اقتصادی و صنعتی کشور حمایت خود را از تامین کنندگان اعلام کنند و برای نوسانات لحظه ای ارز راه حل هایی ارائه دهند. وی توضیح داد: شیرآلات راسان مشکل صادرات ندارد آنچه امروز ما را به چالش کشیده مسئله واردات است . برای مثال در چند روز اخیر مواد اولیه 30 درصد گران تر شده است.
این تولیدکننده یادآور شد که بعضاً خیلی از تولیدکنندگان به خصوص در شرایط رکود مجبورند برای خرید مواد اولیه مورد نیاز خود از اعتبارشان مایه گذاشته و برای فروش کالایشان به صورت چکی کار کنند. غافل از آنکه چک های 3 تا 4 ماهه نه تنها سود کالاها در آن گم می شود بلکه با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که ضرر می دهیم.
وی ادامه داد: اینجاست که تولیدکننده به بن بست می رسد و درمی یابد چنانچه تولید را متوقف کند حداقل قبل از ورشکستگی آبروی خود را می خرد.

 

نظرات

بدون نظر