نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کمبود مصالح علت کاهش ساخت و ساز نمی باشد

کمبود مصالح علت کاهش ساخت و ساز نمی باشد

با اینکه در بخش مصالح ساختمانی کمبودی نداریم اما همچنان در کلانشهرها ساخت و ساز در رکود به سر می برد.
این روزها وضعیت بازار مسکن نسبت به سال پیش بسیار متفاوت شده است. آمارها نشان می دهد که میزان معاملات مسکن در مقایسه با سال پیش 30تا 40 درصد کاهش داشته است. از طرفی گزارش ها حاکی از آن است که صدور پروانه های ساختمانی هم با کاهش 1.4 درصدی روبرو بوده.
احمد سرحدی کارشناس مسکن در گفت وگویی گفت: توان خرید مردم در حوزه مسکن بسیار پایین آمده و بازار مسکن وضعیت مناسبی ندارد و خریداران و فروشندگان مسکن را در وضعیت بلاتکلیفی قرار داده است.
وی در ادامه گفت: اگر میزان تسهیلات خرید مسکن هم افزایش یابد به علت بالا بودن نرخ اقساط آنها و پایین بودن مدت زمان بازپرداخت متقاضیان خیلی از آن استقبال نمی کنند.
سرحدی دلیل اصلی این وضعیت را نوسان بازار اقتصادی کشور و اعمال دوباره تحریم ها می داند و اعلام کرد:  در صورتیکه مدت زمان بازپرداخت تسهیلات مسکن افزایش یابد می توانیم امیدوار باشیم که وضعیت این بازار بهترشود.
سرحدی توضیح داد: دولت طبق قانون اساسی وظیفه دارد سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای متقاضیان بسازد . دولت اقای روحانی  در شروع کار خود طرح مسکن اجتماعی را برای بهبود وضعیت بازار مسکن مطرح کرد اما هنوز بعد از گذشت ۵ سال این طرح  اجرایی نشده تنها در حد حرف باقی مانده است.
مشاوران املاک هم دل خوشی از وضعیت فعلی بازار مسکن ندارند  طوری که بسیاری از آنها شغل خود را تغییرداده اند. طبق گزارشات میزان معاملات خرید و فروش مسکن بسیار کاهش یافته و در طول سه ماه گذشته فقط یک الی دو معامله انجام شده است.
یکی از مشاوران املاک در محدوده خواجه عبدالله انصاری در گفت وگو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان با اعلام نارضایتی از افزایش قیمت ها گفت: نرخ ها بیش از حد تورم افزایش یافته و میزان معاملات مسکن کاهش بسیار چشم گیری داشته است.
 مشاورین املاک درباره پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال هم گفتند: به نظر نمی رسد که قیمت ها در نیمه دوم سال به ثبات برسد و یا کاهش یابد  و بازار مسکن  تا چند ماه آینده وارد رکود سنگینی می شود.
همچنین درباره بازار اجاره نیز گفتی است: بعضی از مالکان واحدهای مسکونی انصاف ندارند و قیمت های اجاره را بغضا تا 50 درصد افزایش داده اند, بنابراین خیلی از مستاجرین مجبور به جابجایی شدند و مناطق پایین تر را برای سکونت انتخاب کردند.
عضو هیئت مدیره انبوه در گفت وگو با خبرنگار مسکن در این باره گفت: تنها راه خروج از وضعیت فعلی مسکن افزایش تولید است و دولت باید از طریق افزایش قدرت خرید مردم بتواند بازار را ساماندهی کند.
رهبر با اشاره به اینکه قیمت مصالح ساختمانی در چند ماه اخیر افزایش چشمگیری داشته، گفت: کمبودی در بخش مصالح ساختمانی نداریم اما به دلیل افزایش قیمت میزان ساخت و ساز بسیار کاهش یافته است.
وی به بازسازی بافت های فرسوده اشاره کرد و افزود : می توان با بازسازی بافت های فرسوده و سکونت گاه های غیر رسمی  بخشی از مشکلات بازار مسکن را ساماندهی کرد.

بر اساس این گزارش نوسانات ایجاد شده در بازارهای موازی مانند ارز و سکه تاثیر بسیار زیادی بر بخش مسکن گذاشته است به طوری که هم اکنون شاهد افزایش بیش از ۴۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته هستیم.
به گفته بسیاری از کارشناسان مسکن ،ثبات قیمتی در نیمه دوم امسال در گرو ثبات بازار ارز و سکه است در صورتیکه این قیمت ها بهبود یابد حباب قیمتی در بازار مسکن می شکند اما اگر نوسانات تا دو ماه آینده ادامه داشته باشد نه تنها قیمت مسکن کاهش نمی یابد بلکه باید شاهد رکود تورمی در این بازار نیز باشیم، بنابراین دولت باید برای وضعیت بحرانی بازار مسکن چاره اندیشی کند اما به نظر می رسد که وزیر راه و شهرسازی برنامه ای برای این بازار ندارد.

 

نظرات

بدون نظر