نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
خرید مسکن بی کیفیت در حاشیه های شهر پس از گرانی ها

خرید مسکن بی کیفیت در حاشیه های شهر پس از گرانی ها

افزایش قیمت بی رویه مسکن در ماه های اخیر و همچنین کاهش توان خرید مردم، شرایطی به وجود آورد تا مردم به سمت خرید واحدهای بی کیفیت در حاشیه های شهر بروند.
اینکه تقاضای مردم به سمت حواشی شهر و مسکن مهر سوق پیدا کند تا حدودی باعث نگرانی کارشناسان مربوطه شده است.
در این بین ، مسوولان و دست اندرکاران هم  از ساخت و سازهای شبانه و غیرمجاز در حاشیه شهرها، افزایش سکونت گاه های غیررسمی و خانه سازی های غیراصولی ابراز نگرانی می کنند.

مسئولان می گویند که در این شرایط امکان دارد خریداران به علت توان خرید پایین خود و ترس از افزایش قیمت بیشتر شتابزده عمل کرده و با خرید واحدهای مسکونی بی کیفیت سرمایه های خود را از دست بدهند.


 تقاضای مسکن به حاشیه شهر سوق یافته است

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد گفت: اکنون تقاضاها به حاشیه های شهر کشیده  شده و خرید و فروش در این مناطق رخ می دهد.
سید محسن موسوی تاکید کرد : البته اکنون بازار مسکن، وضعیتی مبهم و نامشخص دارد و با افزایش قیمت ها، هیچ تعادلی بین عرضه و تقاضا در این بازار وجود ندارد.
به نظر می رسد با ادامه این وضعیت، سکونت گاه های غیر رسمی در حاشیه های شهر بجنورد گسترش  یابد.
موسوی اظهارداشت: سیاست های تامین مسکن روشن و شفاف نبوده و قشر ضعیف جامعه اکنون در تامین مسکن با مشکل جدی رو به رو شده اند و در این شرایط امکان رشد و توسعه سکونتگاه های غیررسمی متصور بوده و ممکن است متاثر از گرانی ها، بخشی از نیازها برای مسکن به شکل شتابزده به سمت این سکونتگاه ها هدایت شود.

وی در ادامه افزود : قیمت فعلی مسکن واقعی نیست و کارشناسان املاک در هر منطقه قیمتی را برای مسکن تعیین می کنند که هیچ کدام منطقی و کارشناسانه نیست.
وی با بیان اینکه اکنون شاهد رونق سوداگری در بازار خرید و فروش و اجاره مسکن هستیم، افزود: ضروری است دستگاه های نظارتی , نظارت بیشتری بر بازار مسکن داشته باشند.

موسوی تاکید کرد: این تفاوت قیمت ها حاصل بی ثباتی در حوزه اقتصاد مسکن است و راه حل اضطراری برای رونق ساخت و ساز، کنترل و ثبات وضعیت اقتصاد است.


مردم برای خرید مسکن عجله نکنند

مدیر امور شعب بانک مسکن در خراسان شمالی گفت: با توجه به افزایش قیمت ها، از مردم درخواست می شود برای خرید مسکن شتابزده عمل نکنند.

مجید اسدی فر اظهارداشت: با افزایش نرخ مصالح در اقلام مختلف همچون میلگرد، آهن و سیمان، قیمت تمام شده تولید مسکن هم افزایش یافته و این روند رو به گرانی داشته است.

وی گفت: در این شرایط ممکن است مردم به سراغ واحدهای بی کیفیت بروند و واحدهای بساز و بفروشی، متقاضی پیدا کند.

این مسوول بانکی خراسان شمالی درباره تقاضا برای خرید مسکن مهر افزود: با توجه به اینکه هنوز تصمیمی برای افزایش قیمت مسکن مهر گرفته نشده و البته افزایش قیمت در این بخش دور از انتظار به نظر می رسد، پیش بینی می شود که متقاضی برای واحدهای مسکن مهر هم بیشتر شود.

اسدی فر با اشاره به اینکه با افزایش قیمت مسکن، توان مردم برای خرید مسکن کاهش یافته است، گفت: در این شرایط حتی افزایش سقف تسهیلات ساخت، نمی تواند راهکار درستی برای رونق دادن به بازار ساخت و ساز باشد زیرا در این صورت، متقاضیان دریافت وام بدهکارتر و توان آنها برای بازپرداخت کمتر می شود.

وی گفت: البته شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی برای افزایش سقف تسهیلات مسکن نگرفته و پرداخت تسهیلات به روال گذشته است اما افزایش سقف تسهیلات مسکن در صورتی مفید خواهد بود که سطح درآمد مردم افزایش یافته و توان بازپرداخت تسهیلات وجود داشته باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در وضعیت کنونی، مردم در بازپرداخت وام ها دچار مشکل هستند، اضافه کرد: افزایش قیمت ارز، بازار مسکن را هم تحت تاثیر قرار داده و شمار زیادی از سازندگان که از وضعیت آینده بازار مسکن و فروش واحدها نگرانند، دست از کار کشیده اند.

وی افزود: البته با کمک های دولت به ساخت مسکن در قالب خانه اولی ها، ساخت و ساز در این بخش رونق گرفته و استقبال خوبی از «صندوق مسکن یکم» در استان شده است.

اسدی فر گفت: بر این اساس احتمال می رود خرید و فروش در بافت فرسوده بیشتر شود زیرا نرخ سود برای ساخت و ساز در بافت فرسوده در قالب وام های خانه اولی پایین است و زوجین می توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

او بیان کرد: تاکنون در این استان سه هزار و ۶۶۱ نفر برای مسکن یکم ثبت نام کرده اند و ۴۵۹ فقره وام به مبلغ ۲۵۶ میلیارد ریال پرداخت شده که این روند ادامه دارد.

رئیس امور شعب بانک مسکن خراسان شمالی ادامه داد: نرخ سود وام های مسکن یکم برای زوجین به منظور ساخت و ساز در بافت فرسوده ۶ درصد و سایر موارد ۸ درصد است و این نرخ پایین، سبب شده تا استقبال از آن مطلوب باشد.

اسدی فر با بیان اینکه در خصوص پرداخت تسهیلات به انبوه سازان هم مشکلی وجود ندارد، گفت: در دولت تدبیر و امید، انبوه سازان برای ساخت دو هزار و ۷۶۳ واحد، دو هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند.

وی تاکیدکرد: برای رونق بازار مسکن و خارج شدن از وضعیت و مشکلات کنونی، باید بی ثباتی موجود در عرصه اقتصاد حل شود.

 

نظارت ها باید بیشتر شود

 

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی هم با ابراز نگرانی از گرایش مردم به خرید مسکن بی کیفیت در مناطق حاشیه ای، گفت: در این شرایط ممکن است ساخت و سازهای شبانه بیشتر شود و واحدهای مسکونی غیراصولی و بدون مجوز ساخته شود.

علی اکبر رمضانی اظهارداشت: بر این اساس باید نظارت ها بر ساخت و ساز و نیز خرید و فروش ها بیشتر شود تا سرمایه های ملی صرف ساخت و یا خرید واحدهای بی کیفیت نشود.

 افزایش تقاضا برای خرید واحدهای مسکن مهر

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی نیز در این خصوص گفت: با توجه به افزایش قیمت واحدهای مسکونی در استان، استقبال از واحدهای مسکن مهر بیشتر شده است.

جواد عمادیان فر با بیان اینکه اکنون واحدهای مسکن مهر که در گذشته بدون متقاضی بوده، خریدار پیدا کرده است، اظهارداشت: البته کیفیت واحدهای مسکن مهر با توجه به قیمت تمام شده آن مناسب است.

وی با اشاره به روی آوردن مصرف کنندگان به واحدهای مسکونی حاشیه شهر گفت: افزایش قیمت مسکن سبب شده تا برخی از تقاضاها به حاشیه های شهر سوق یابد و در این شرایط امکان افزایش حاشیه نشینی دور از انتظار نیست.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: ضروری است ادارات و نهادهای مرتبط با تخلفات ساخت و ساز در نقاط حاشیه ای شهرها برخورد جدی کرده و از توسعه این مناطق جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر در استان زیاد نیست، اظهارداشت: در بجنورد ۱۵۰ واحد مسکن مهر بدون متقاضی وجود داشت که در سه ماه گذشته و با توجه به شرایط پیش آمده ۷۰ واحد آن تاکنون واگذار شده و برای دیگر واحدها نیز متقاضیانی نام نویسی کرده اند.

عمادیان افزود: با توجه به بررسی ها و مقایسه انجام شده، آمار صدور پروانه ساختمانی و ساخت و ساز در دو سه ماه اخیر رونق داشته است.

وی گفت: شمار پروانه های صادر شده در پنج ماهه سال ۹۶ در بجنورد ۸۳۲ فقره برای ساخت یک هزار و ۷۲۰ واحد بود که این رقم در پنج ماهه امسال به یک هزار و ۸۰ پروانه برای دو هزار و ۴۰۹ واحد رسیده است.

 

تاثیر قیمت مصالح

عمادیان فر تاکیدکرد: بی شک عواملی چون قیمت مصالح، نرخ ارز و تورم عمومی بر بازار مسکن تاثیرگذار است و با توجه به جو روانی بازار در نتیجه گرانی و نوسان نرخ ارز، قیمت مصالح به نحو حباب گونه رشد کرده، به طوری که قیمت مصالح اولیه ساختمان مثل آهن و میلگرد چون از طریق بورس خریداری می شود و متاثر بودن بورس از نرخ ارز، افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: قمیت آهن و میلگرد از ابتدای امسال ۴۰ درصد رشد کرده و نتیجه این افزایش قیمت ها بر قیمت مسکن تاثیر داشته است.

سرپرست معاونت بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: از سوی دیگر افزایش تقاضا برای مسکن هم بر قیمت مسکن تاثیرگذار بوده است.

 

نظرات

بدون نظر