نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
مهاجرت بیش از 350هزار نفر از تهران

مهاجرت بیش از 350هزار نفر از تهران

طی 5 سال اخیر حدود 350 هزار نفر به دلایل مختلف اعم از آلودگی هوا,ترافیک شدید, نوسانات ارزی, پایین بودن کیفیت زندگی و رشد قیمت مسکن و اجاره بها از تهران مهاجرت کرده اند.آمار و بررسی ها نشان می دهند که که این روند رو به افزایش است.

تهران دیگرجذابیت خود را برای ایرانی ها و حتی اتباع خارجی از دست داده است. با این که قیمت واقعی مسکن در مقایسه با نرخ تورم و جهش ارز به پایین ترین نرخ خود طی ۱۶ سال اخیر رسیده، هزینه های سرسام آور خرید و اجاره مسکن در پایتخت، روند مهاجرت معکوس را کلید زده است. گزارشات  و آمارها نشان می دهد که مستاجران تهرانی مدتی است که به شهرهای حومه تهران مثل پردیس, پرند, هشتگرد و البته محمدشهر پناه می برند. در بین این شهرها محمدشهر کرج با توجه به وجود سرانه های خدماتی مناسب از استقبال بیشتری برخوردار شده ولی شهرهای جدید اطراف تهران هم درحال  آماده شدن خدمات و زیرساخت ها و تبدیل شدن به کلان شهر هستند. در پرند به عنوان پایتخت مسکن مهر 96 هزار واحد جانمایی شده که تا به حال بیش از 68 هزار واحد آن تحویل شده است. در پردیس از 85 هزار واحد مدنظر 30 هزار واحد افتتاح شده و در 49 هزار واحد مسکن مهر تعریف شده که از این تعداد 25 هزار و 600 واحد افتتاح شده است. 9000 واحد دیگر هم تا شهریور ماه سال آینده آماده می شود و بدین ترتیب پرونده مسکن مهر در هشتگرد بسته خواهد شد. اگر به وعده ها عمل کنند متروی هشتگرد و پرند هم تا پایان سال به بهره برداری می رسند.


بنا به اطلاعات سرشماری سال 1395 بین سال های 90 تا 95 تعداد 350 هزار 632 نفر از استان تهران به استان های دیگر مهاجرت کرده اند. استان البرز یکی از استان هایی بود که بیشترین مهاجر را جذب کرده و استان های مازندران و گیلان در رتبه های بعدی قرار دارند. آمار به تفکیک نشان می دهد که استان البرز با 89 هزار و 197 نفر بیشترین مهاجر را از استان تهران داشته است. استان های گیلان، مازندران و خراسان رضوی به ترتیب با 28531، 23641 و 21241 نفر از این نظر در رتبه های بعدی قرار دارند. اگرچه خالص مهاجرت استان تهران نشان می دهد طی فاصله زمانی سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵، تعداد افرادی که وارد استان تهران شده اند بیشتر از افرادی است که از استان تهران خارج شده اند، اما آمار می گوید که مهاجرت معکوس درحال رخ دادن است؛ هرچند ناچیز.


در بافت های ناکارآمد تهران 4.5 میلیون نفر زندگی می کنند

وزیر راه و شهرسازی در این باره گفت: فروش تراکم در تهران در منطقه هایی مانند ۱، ۲، ۴ و ۵ نه تنها به ارتقای کیفیت زندگی کمکی نکرده است بلکه باعث توسعه گسترده سوداگری و افزایش قیمت مسکن نیز در این کلانشهر شده و زندگی را برای افرادی با بضاعت کمتر در اطراف تهران سخت تر کرده است.

 

 

نظرات

بدون نظر