نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
مرمت مسجد جامع عتیق تا چه سالی ادامه دارد؟

مرمت مسجد جامع عتیق تا چه سالی ادامه دارد؟


مسجد جامع عتیق قدیمی ترین مسجد شیرازاست که به آن مسجد جمعه یا آدینه هم می گویند. این بنا در سال 281 هجری قمری ساخته شده و در سال 752 هجری قمری شاه اسحاق اینجو ساختمانی در وسط آن بنا کرد که آن را با نام خدایخانه یا دارالمصحف می شناسند. این مکان محل نگهداری قرآن مجید و تلاوت قرآن بود.
این مسجد اولین هسته مذهبی در شهر شیراز است که علاوه بر عملکرد مذهبی نقش اجتماعی-سیاسی هم داشته‌است و به همین دلیل دارای ۶ ورودی در اضلاع مختلف می‌باشد که مهم‌ترین آن ورودی ضلع شمالی است که در دوره صفویه بازسازی گردیده‌است.
مسجد جامع عتیق شیراز به دلیل داشتن خدایخانه یا کعبه ثانی ویژگی منحصر به فردی در مساجد کهن ایران دارد, اما 60 سال است که اطراف آن را داربست کشیده اند تا این بنای 1200 ساله را مرمت کنند ,ولی فقط اطراف آن مصالح ساختمانی و فضای کارگاهی دیده می شود و معلوم نیس مرمت این بنا چند سال دیگر طول خواهد کشید.
علاوه بر بناهای تاریخی زیادی که در بافت قدیم شیراز فراموش شده و نادیده گرفته شده اند یا به هر دلیلی تخریب شده اند, بناهایی هم هستند که سال های سال به بهانه مرمت و بازسازی فقط اسیر داربست و مصالح ساختمانی شده اند.
گاها دیده شده یک نفر در طول زندگی خود از کودکی تا پیری شاهد این وضعیت بوده به طوری که داربست ها خودشان قدمت پیدا کرده و تبدیل به میراث می شوند!
یکی از این بناهای تاریخی و فرهنگی شیراز که سالیان زیادی هست که به کارگاه مرمتی تبدیل شده مسجد جامع عتیق است که به گفته مسوولان میراث فرهنگی استان فارس مرمت آن از حدود 60 سال پیش کلید خورده و معلوم نیست چه زمانی به پایان می رسد. به گزارش ایرنا، تقریبا در همه جای ساختمان این مسجد تاریخی از ورودی گرفته تا ایوان‌ها و دالان‌های آن، داربست‌های فلزی و یا نرده‌های فولادی در هم تنیده و زمخت خودنمایی می‌کند که گاه این آهن‌های سرد بر دیواره‌های این بنای میراثی کهن آویزان و یا تکیه داده شده و  این موضوع خود عامل تخریب این مسجد هزار و 200ساله شده است.

 

نظرات

بدون نظر