نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
همه چیز درباره ساختمان های ضدزلزله

همه چیز درباره ساختمان های ضدزلزله

زلزله یکی از حوادث طبیعی است که پیش گیری و پیش بینی آن تقریبا غیرممکن می باشد و فقط می توان صدمات ناشی از وقوع آن را کاهش داد.

ساختمان ها اصلی ترین عناصری هستند که هنگام زلزله بیشترین صدمه را متحمل می شوند. ساختمان های ضدزلزله سازه هایی هستند که در مقابل زلزله مقاوم هستند و کمترین آسیب را می بینند.

جالب است که بدانید اگر سازه ها را با ابتدایی ترین استانداردهای مهندسی هم بسازند توان مقابله با زلزله 7 ریشتری را خواهد داشت و اسکلت آن آوار نخواهد شد. اما این را هم باید در نظر داشت که حتی مقاوم ترین و بهترین ساختمان ها هم در مقابل زلزله های قوی دچار آسیب جدی می شوند. با سایت نیاز به خرید همراه باشید تا مواردی را در این خصوص بررسی کنیم.

 

ویژگی های یک ساختمان ضد زلزله

ساختمان های ضد زلزله دارای یکسری استانداردها و ویژگی هایی هستند که هنگام ساخت باید آن ها را رعایت کرد , هم چنین برخی مصالح به کار رفته در آن از مصالح معمولی متفاوت می باشد.

خطرناک ترین سازه ها در برابر زلزله ساختمان های ساخته شده با آجر و بلوک های بتنی غیر مسلح هستند که در آن ها وزن سقف مستقیم به پی ساختمان انتقال می یابد.

ساختمان های ضد زلزله باید دارای هفت ویژگی مهم باشند:

 

فوندانسیون پایدار

فوندانسیون ها علاوه بر اینکه باید توانایی تحمل وزن سازه را داشته باشند ,باید قادر به تحمل نیروهای واژگونی ایجاد شده توسط زلزله و انتقال نیروهای قوی جانبی بین سازه و زمین باشند.

 

مسیرهای پیوسته انتقال بار

تمام اجزای ساختمان باید طوری به هم بسته شوند که نیروهای ناشی از جنبش زمین را توسط یک مسیر پیوسته به زمین انتقال دهند. در غیر این صورت هر قسمت می تواند جداگانه حرکت کرده و از دیگر اجزا جداشده و فرو بریزدکه در نتیجه آن جزئی یا کل ساختمان ریزش می کند.

 

سختی و مقاومت کافی

یک ساختمان ضد زلزله باید مقاومت کافی در برابر نیروهای جانبی و عمودی را داشته باشد , آمار ها نشان داده نیروهای جانبی که سازه را به صورت افقی به حرکت در می آورند بیشتر می تواند سازه را تخریب کند.

 

منظمی ساختمان

سازه های منظم انرژی حاصله از زلزله را به صورت یکنواخت در کل سازه پخش و تلف می کنند. در نتیجه صدمات ناشی از زلزله در سازه توزیع می شود و آسیب های جدی کمتر می شود.

 

افزونگی

تمامی استحکام و مقاومت سازه نباید در یک یا چند المان متمرکز شود زیرا در صورت آسیب دیدگی جدی این المان ها, سازه می تواند دچار ریزش شود.

 

شکل پذیری و چقرمگی

این ویژگی مربوط به مصالح به کار رفته در سازه می باشد به طوری که هنگام وارد شدن اضافه بار به آن ها دچار شکست و تغییر ناگهانی نشوند و تحت فشار این بارها تغییر شکل بیش از حد ندهند.

 

استحکام

استحکام اجزای سازه, ویژگی برخی از تجهیزات مکانیکی, الکتریکی و یا دیگر عناصر غیر سازه ایست که باعث می شود این اجزا بعد از یک زلزله بزرگ به کار خود ادامه داده و عملکرد مورد انتظار را داشته باشند.

 

بلبرینگ و نقش آن در ساختمان های ضد زلزله

بلبرینگ از دو کلمه Ball به معنی توپ و Bearing به معنی تحمل کردن بار تشکیل شده است. بلبرینگ بوسیله ساچمه های گردی که دارد و سطوح سیقلی , اصطکاک را به حداقل می رساند. این ساچمه ها بار کاری را تحمل کرده و باعث می شوند وسایلی که در آن بلبرینگ به کار رفته , به راحتی حرکت کنند.

بلبرینگ

استفاده از بلبرینگ در زیر ساختمان ها ی ضد زلزله به این دلیل است که هنگام وقوع زلزله پی سازه را آهسته به حرکت در می آورد و نیروهای وارده اینگونه تخلیه می شوند.

در این فناوری ساختمان  با استفاده از سازه های بلبرینگ مانند از پی جدا می شوند که این بلبرینگ ها 2 نوع می باشند.

نوع اول با روکش لاستیکی است که از صفحات فولادی و پلاستیکی ساخته شده و در دو طرف ساختمان قرار می گیرند. ونوع دوم عایق های ضد لرز کشویی هستند که لرزه ها را تا حداکثر میزان خود دفع کرده و بخش کوچکی از آن را به ساختمان منتقل می کنند.

آمارها نشان داده استفاده از بلبرینگ در ساختمان ها تا 66درصد قدرت زلزله را دفع می کند و در زلزله های 8 ریشتری هم هیچ وسیله ای واژگون نشده است.

بلبرینگ در پی ساختمان

 

معروف ترین ساختمان های ضد زلزله جهان

 

ساختمان یوتا استیت کپیتول: این سازه در سال 2007 به بلبرینگ های روکش دار در پی ساختمان مجهز شد. این ساختمان دولتی دارای 280 جداساز پایه لاستیکی روکش دار است.

ساختمان یوتا

 

فرودگاه بین المللی صبیحا استانبول: این فرودگاه علاوه بر اینکه می تواند مقابل زلزله 8 ریشتری مقاومت کند, به گونه ای طراحی شده است که بعد از زلزله هم می تواند بلافاصله به کار خود ادامه دهد. در بنای این سازه از عایق های اصطکاکی سه گانه استفاده شده که سازه را هنگام وقوع زلزله سرپا نگه می دارد.

فرودگاه صبیحا

 

تایپه 101: در بنای این آسمان خراش مرتفع در چین مقادیر زیادی دمپر و تعدیل کننده یا میراگر استفاده شده که در مقابل زلزله و طوفان از خود مقاومت نشان می دهند. بزرگترین میراگر دنیا با وزن 730 تن در این برج قرار گرفته است.

تایپه 101

برج یوکاهاما: این برج دومین ساختمان مرتفع ژاپن است که روی غلطک هایی ساخته شده تا هنگام زلزله جای لرزیدن, روی غلطک ها بلغزد. نکته قابل توجه دیگر استفاده از مواد انعطاف پذیر در ساخت این بناست تا در صورت وقوع زلزله شدید ساختمان به جای فروریزی خمیده شود.

یوکاهاما

برج بانک آمریکا, هرم ترانسمریکا, برج های پتروناس کوالالامپور و مرکز سیتی کورپ آمریکا دیگر ساختمان های ضد زلزله مشهور جهان هستند.

مطالب پیشنهادی

مقایسه انواع سیستم گرمایشی و انتخاب بهترین آن

گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

مشهورترین معماران دنیا

بازارهای اصلی مصالح تهران

نظرات

بدون نظر