نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
نقش مصالح ساختمانی پیشرفته در ساخت و ساز جهانی

نقش مصالح ساختمانی پیشرفته در ساخت و ساز جهانی

خیلی از سازندگان ایران هنوز هم روش های ساخت و ساز قدیمی با روش های سنتی را ترجیح می دهند,با اینکه روش های نوین ساختمان سازی همراه به کارگیری مصالح پیشرفته , ساخت و ساز را ایمن تر و دقیق تر کرده است.

یکی از مباحث نوین در علم ساختمان سبک سازی می باشد که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است که استفاده از مصالح ساختمانی پیشرفته به این هدف جامه عمل می پوشاند. این فناوری وزن تمام شده ساختمان ها را با استفاده از تکنیک های نوین و مصالح جدید و پیشرفته کاهش می دهد و علاوه بر صرفه جویی زمان و انرژیصدمات ناشی از زلزله را هم کاهش می دهد.

با سایت نیاز به خرید همراه باشید تا چند نمونه از مصالح ساختمانی پیشرفته را که در دنیا استفاده می شوند ولی هنوز در پروژه های داخلی به کار نمی روند را به اختصار معرفی کنیم.

 

بتن رومی

شاید برایتان جالب باشد که چرا برخی از بناهای باستانی در روم بعد از هزاران سال هنوز پابرجا هستند, دلیل آن استفاده از بتنی است که درون آن به جای دانه های شن و ماسه مخلوط ملاتی است که از سنگ آهک آتشفشان تهیه می شود.

بتن رومی علاوه بر مقاوم کردن ساختمان ها هماهنگی و سازگاری بیشتری هم با محیط زیست دارد و برای تولید به دمای خیلی بالایی نیاز ندارد.

                         بتن رومی

 

سیمان طبیعی

منظور محقیقین از سیمان طبیعی استفاده از مواد طبیعی مثل پودر استخوان,صدف و اسفنج دریایی برای چسباندن مصالح ساختمانی به جای سیمان سنتی است.

دوتا از مهمترین دلایلی که محققین دانشگاه ماساچوست را بر این داشت تا سیمان طبیعی را معرفی کنند , انرژی زیادی است که برای تولید سیمان سنتی نیاز است و دیگری به وجود آمدن ترک های ریزی که بعد از گذشت زمان پدیدار می شوند و باعث شکنندگی آن می شوند.

محققین با بررسی نتایج مقایسه بین سیمان سنتی و سیمان طبیعی متوجه شدند این مصالح ساختمانی پیشرفته می تواند به راحتی جایگزین نمونه سنتی خود شود.

 

گرافن

گرافن یک نانو ماده است که قبلا کشف شده و چیز جدیدی نیست, ولی در صنعت ساخت و ساز استفاده نشده بود. درحالی که اخیرا محققین به این نتیجه رسیده اند که این ماده با داشتن ویژگی های خاص می تواند با مصالح سنتی ترکیب شده و به یکی از اهداف ساختمان سازی که مقاومت و محکم بودن آن است تحقق ببخشد.

گرافن یک ماده فوق العاده سبک وزن است که به تنهایی در ساخت و ساز قابل استفاده نیست اما ترکیب آن می تواند برای ساخت تیرها و کابل های محکم به کار رود و سازه های موثرتری راتولید کند. هرچند که تولید این ماده بسیار مشکل است و سازندگان به ندرت می توانند از این مصالح پیشرفته استفاده کنند.

گرافن  گرافن 2

 

چوب بالسای فیبر کربنی

چوب بالسا یک مصالح ساختمانی پیشرفته است که فوق العاده سبک و در عین حال بسیار محکم و مقاوم می باشد. مشکلی که در استفاده از چوب بالسا وجود دارد هزینه بالای تولید آن است. اما پژوهشگران به دنبال تولید نوعی مصالح ساختمانی کامپوزیتی سلولی هستند که بتوانند آن را جایگزین چوب بالسا کنند. برای این منظور آن ها از رزین های برپایه اپوکسی, تقویت شده با فیبر کربنی و هم چنین تکنیکهای چاپ اکستروژن سه بعدی بهره می برند تا بتوانند به ماده ای دست پیدا کنند که به طور کامل جایگزین چوب بالسا شود.

چوب بالسا

 

بتن سبز

توسعه مصالح ساختمانی پیشرفتهفقط به منظور مقاوم سازی و سبک سازی نیست بلکه سازگاری با محیط زیست دیگر هدف استفاده از مصالح ساختمانی پیشرفته می باشد.

بتن سبز یک جایگزین مقرون به صرفه و سازگاز با محیط زیست می باشد که از بازیافت عناصر بتن به دست می آید و از لحاظ مقاومت هم به خوبی همان بتن اولیه است .

ریزدانه های بازیافتی , خاکستر بادی و رشته هایی از قوطی آلومینیوم موادی هستند که در ترکیب بتن سبز به کار رفته اند.

نظرات

بدون نظر