نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
ساخت و تکمیل ساختمان از صفر تا صد

ساخت و تکمیل ساختمان از صفر تا صد


همان طور که می دانید ساخت و ساز یکی از پر درآمدترین مشاغل در ایران و حتی دنیا محسوب می شود. ساخت و تکمیل یک ساختمان مراحلی دارد که قصد داریم در سایت نیاز به خرید مروری مختصر روی آن داشته باشیم.
قبل از هرچیز بهتر است مراحل احداث یک ساختمان را بدانیم. برای ساخت و تکمیل یک ساختمان 3فاز اصلی اجرای سازه, اجرای تاسیسات و خدمات, و در نهایت اجرای نماکاری و دکوراسیون داخلی صورت می گیرد.

فاز اول در ساخت و اجرای ساختمان


در ابتدا باید زمینی که می خواهید در آن یک ساختمان را بنا کنید مشخص کرده و ویژگی های آن را بررسی کنید و نقشه اولیه آن را پیاده سازی کنید.
بعد از تصمیم گیری در مورد اجرای سازه باید مجوزهای لازم مثل پروانه ساخت گرفته شود که ملزوم داشتن مدارک مالکیت و سند زمین و مشخصات هویتی و هم چنین تعیین یک مهندس ناظر می باشد.
گودبرداری اولین مرحله عملی در فاز اول است که توسط مهندس سازه نقشه کشی شده است و تعداد طبقات و طول وعرض فوندانسیون در آن مشخص شده است.
مرحله بعد از پی کنی بررسی استحکام زمین مورد نظر برای ساخت ساختمان می باشد که باید توسط مهندس سازه انجام شود و اگر لازم بود برای اطمینان از استحکام زمین یک یا دو ردیف دیوار سنگی ایجاد شود.
بعد از پایان گودبرداری برای مقاوم سازی و هم تراز کردن سطح داخلی پی از یک بتن با محتوای سیمان پایین به اسم"مگر" استفاده می شود که مرحله بعد که آرماتور بندی می باشد را ساده تر می کند.
تعداد طبقات ساختمان مشخص می کند که از چه حجمی از میلگردها و با چه قطری باید در آرماتوربندی استفاده شود. برای اجرای بهتر آرماتور بندی بهتر است آن را به گروه های پیمانکاری بسپارید. آرماتوربندی با قالب گذاری و بتن ریزی به پایان می رسد که معمولا از بتن آماده برای این کار استفاده می شود.
حالا نوبت به اجرای اسکلت می باشدکه باید انتخاب کنید اسکلت فلزی را می خواهید پیاده سازی کنید یا اسکلت بتنی؟( در این باره می توانید به مقاله مرتبط با اسکلت ساختمانی در سایت
نیاز به خرید رجوع کنید و تفاوت ها و شباهت های این دو اسکلت را بررسی کنید.)
در مراحل پایانی فاز اول , اجرای سقف و دیوارچینی بیرونی و داخلی انجام می شود.

اجرای اسکلت    فوندانسیون

فاز دوم در ساخت و ساز یک ساختمان


در پایان فاز اول, بخش سنگینی از اجرای ساختمان به پایان رسیده است و در فاز دوم وارد برخی کارهای تخصصی می شوید که گاها برخی از آن ها را می توانید خودتان هم انجام دهید!
نصب دودکش, سسیستم فاضلاب و هواکش که ارتباط مستقیم با زندگی افراد مستقر در آن ساختمان دارد بهتر است به افراد متخصص سپرده شود.
لوله کشی از دیگر مراحل فاز دوم است که شامل لوله کشی گاز, فاضلاب و لوله کشی برق می شود که حتما باید توسط افراد حرفه ای و شرکت های مجوز دار انجام شود.
بعد از لوله کشی برق و انجام سیم کشی های برقی نوبت به اجرای تاسیسات و مشخص کردن جای آسانسور در ساختمان و آهن کشی آن می رسد. آهن کشی اتاقک آسانسور توسط شرکت های مرتبط با آسانسور اجرا می شود.
مراحل پایانی این فاز با کف سازی, نصب در و پنجره و گچ کاری و سیمان کاری به پایان می رسد. از بین این مراحل کف سازی ساختمان مهم ترین بخش است که در دو مرحله عایق بندی و شیب بندی انجام می شود.

نازک کاری  اجرای فاز دوم ساخت

ظریف کاری و دکوراسیون داخلی در فاز سوم


فاز سوم به زیبایی ساختمان مربوط می شود و قسمت هایی به ساختمان اضافه می شود که آن را تکمیل و آماده تحویل می کند.
برای زیبایی فضای داخلی اولین گزینه کاشی و سرامیک است که برای پوشش دیوارهای حمام و دستشویی استفاده می شود. نوع و طرح و مدل کاشی و سرامیک سلیقه ای و با توجه به هزینه ی در نظر گرفته شده انتخاب می شود.
اجرای نمای ساختمان هم در دو مرحله داخلی و خارجی انجام می شود که برای نماکاری خارجی معمولا از سنگ های تراورتن, سنگ مرمر, دهبید و یا حتی آجرنما استفاده می شود. برای نماکاری داخلی هم برخی از گچ استفاده می کنند و بعضی ها هم سنگ و سرامیک را انتخاب می کنند.
در این مرحله بهتر است از یک گچ کار ماهر کمک بگیرید تا نواقص مرحله های قبل را برطرف کند.
حالا نوبت به نصب کابین آسانسور و کابینت ها و چینی آلات بهداشتی می رسد که مراحل پایانی فاز سوم و آخرین مراحل ساخت ساختمان می باشند.
کابینت ها نقش مهمی در طراحی و دکوراسیون داخلی دارند و مدل های مختلفی از جنس و رنگ و طرح در بازار موجود می باشد که با نظر طراح دکوراسیون داخلی انتخاب و نصب می شوند.

نصب کابینت   نصب چینی الات بهداشتی

 

نظرات

بدون نظر