نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
برای خرید خانه آپارتمانی یا ویلایی به چه نکاتی توجه می‌کنید؟

برای خرید خانه آپارتمانی یا ویلایی به چه نکاتی توجه می‌کنید؟


 ما در این مقاله از نیاز به خرید  قصد داریم تمام جزئیات از هزینه‌های جانبی تا مصالح ساختمانی مصرفی در ساختمان و بازرسی آن‌ها در هنگام خرید همچنین و شمارا با نکاتی که کمتر به آن توجه می‌شود آشنا کنیم، نکاتی که در صورت عدم توجه به آن می‌تواند در آینده خسارات سنگینی به اهالی خانه و ساختمان وارد کند. باید بدانید که نباید به توضیحات مالک و مشاور املاک اکتفا کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص محیط و منطقه خودتان دست‌به‌کار شوید و تحقیق محلی انجام دهید.
  

1-    در هنگام خرید ملک به هزینه‌هایی که در پیش‌رو دارید توجه کنید هزینه‌هایی مانند انتقال سند، کارمزد اداره ثبت، پایان کار، مالیات‌ها و کمیسیون املاک که از هزینه‌های اولیه در نقل و انتقال می‌باشد.
2-    به متن قولنامه، قرارداد، مبایعه نامه توجه کنید و با دقت بخوانید سعی کنید تمام جزئیات را در آن ذکر کنید
3-    در قدم اول هنگام بازدید ملک باید از مقاومت سازه ساختمان در برابر حوادث طبیعی اطلاع پیدا کنید و در صورتی که ضعفی مشاهده می‌کنید از مالک علت آن را جویا شوید. همچنین باید توجه داشته باشید که بنای ساختمان بر روی گسل‌های زلزله‌خیز یا مسیل رودخانه‌های قدیمی و فصلی احداث نشده باشد، اطمینان از این پی‌ریزی ساختمان در برابر نشست‌های طبیعی زمین مقاومت کافی برخوردار باشد، برای اطمینان از توضیحات فروشنده می‌توانید گزارش آزمایشگاهی مصالحی که در احداث ملک استفاده شده بررسی کنید، کنترل نقشه نمای احداث از جهات زیبایی و تناسب با محیط و شرایط اقلیمی منطقه از گام‌های اولیه خرید یا اجاره می‌باشد.


بیشتر بدانید          همه چیز درباره ساختمان های ضد زلزلهدقت داشته باشید ساختمان ساخته شده را نمی‌توان از لحاظ مصالح مصرفی و انواع آن بررسی و ارزیابی کرد، برای اطمینان از این مورد اطلاعات فروشنده را با یک کارشناس درمیان بگذارید، البته ازنظر استقامت سازه در برابر زلزله می‌توانید با محاسبه ابعاد ستون‌ها در طبقات مختلف و پارکینگ را در نظر بگیرید و با توجه به بار وارده به زیربنای ساختمان مقاومت آن را بسنجید.

خرید آپارتمان
اما در خصوص ساختمان‌های پیش فروش و نیمه ساخته می‌توانید با یک مهندس مشورت کنید تا از کیفیت مصالح ساختمان، سازه‌های بتونی، قطر
میلگردها، و در سازه‌های فولادی نوع اتصالات و... را بررسی کنید.
4-    قبل از مراجعه و بازدید ملک از مشاور املاک در خصوص تعداد کل واحد ساختمان بپرسید، اگر به دنبال محیطی آرام و امن هستید تعداد مطلوب 15 تا 30 واحد است. و تعداد واحدها در هر طبقه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. تا حد امکان سعی کنید املاکی که بیش از 4 طبقه فاقد
آسانسور هستند انتخاب نکنید هرچند در طبقات پایین قرار داشته باشید ممکن است شما با این موضوع مشکلی نداشته باشید اما شلوغی راهرو و مهمانان شما دچار اذیت و آزار قرار گیرند.


5-    در مورد ورودی ساختمان عرض استاندارد بسیار مهم است و نباید از 110 سانتیمتر کمتر باشد، این اهمیت شامل پله‌ها و ورودی پارکینگ نیز می‌شود که شامل راه‌پله ها حداقل عرض 90 سانتیمتر و هر پله حداقل 30 سانتیمتر عرض و 18 سانتیمتر ارتفاع داشته باشند رعایت این استانداردها بخصوص در رفت و آمد افراد سالمند و کودکان حائز اهمیت است.
بررسی کردن محیط بیرونی و اطمینان از اتلاف انرژی مشاعات بسیار مهم است که می‌تواند از هزینه‌های وارده را بسیار کاهش دهد.
6-    در ساختمان‌های مدرن بجای موتور خانه از
سیستم گرمایشی و سرمایشی پکیج استفاده می‌شود که باید توجه کنید این موارد کامل صحیح نصب و راه اندازی شده باشند.


7-    به نمای ساختمان توجه کنید سنگ‌های آنتیک که در نما به کار برده می‌شود از جنس مرغوب استفاده شده باشد که ضمن اینکه در طول زمان دچار تخریب نشود از هزینه کمترین برای شستشو و نگهداری استفاده شود. سنگ گرانیت مناسب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان است.
8-    به ورودی و خروجی پارکینگ و شیب‌های پارکینگ‌های منفی توجه کنید در هنگام بارندگی یا یخ زدگی موجب سر خوردن خودرو شما در حین بالا یا پایین رفتن نشود.


9-    به نوع کاربری در اصل سند یا مبایعه نامه توجه داشته باشید بر اساس اینکه ساختمانی مسکونی است یا اداری یا تجاری مهم است.
10-    با توجه به مایع زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی دقت لازم در انتقال و مسیر آن به طبقات بالا همچنین کیفیت آب شرب منطقه داشته باشید
11-    توجه به سیم کشی‌های استاندارد و فشار برق و میزان کیفیت روشنایی مشاعات و داخل واحد داشته باشید.

12-    وجود بالکن و انباری در ساختمان‌های آپارتمانی بسیار مهم است بالکن می‌تواند جایی برای خشک کردن لباس‌ها و پخت و پزها برای جلوگیری از کثیف شدن خانه باشد، یا می‌توانید برای پرورش گیاه‌های مناسب آپارتمانی جهت تزئین خانه استفاده کنید. انباری نیز برای استفاده از وسایلی که در بلند مدت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد را نگهداری کنید.
13-    استفاده از درب و
پنجره دوجداره در ساختمان‌ها یکی از اساسی‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید، خانه محل آرامش و استراحت است و پنجره‌های دوجداره می‌تواند مانع ورود سروصدا همسایگان و محله باشد ضمن اینکه مانع از خروج گرما و سرما می‌شود. بهترین نوع درب‌ها آن‌هایی هستند که بر اساس ابعاد درخواستی ساخته می‌شوند و در ساخت آنها و چهارچوب متعلقه کاملاً از چوب استفاده شده است و قیمت آنها نیز بر اساس نوع چوب استفاده شده بسیار متفاوت است.

مثلاً چوب بلوط بسیار مقاوم و گران قیمت است و رگه‌های بسیار متفاوت از بزرگ تا کوچک با رنگهای روشن و تیره جلوه خیره کننده‌ای دارد و چوب راش رگه‌های ریز و نقطه‌های مشکی رنگ دارد و از لحاظ قیمتی در ردیف متوسط قراردارد و چوب کاج که اصطلاحاً چوب روسی نامیده می‌شود و بستگی به برش چوب دارای رگه‌های درشت یا نا معلوم می‌باشد و از لحاظ قیمت هم در ردیف سوم قراردارد و ضمناً موریانه این چوب را دوست ندارد لذا برای استفاده در مناطق پر مخاطره از لحاظ موریانه مثل شمال کشور بسیار مناسب است.

14-    نازک کاری در کلام ساده ولی در عمل بسیار دشوار است به عبارت دیگر نازک کاری حرفه‌ای شامل دیوار چینی و کاشی کاری، سنگ کاری و نوع و رنگ آن می‌پردازند، اهمیت دیوار چینی از سایر بیشتر است حتماً در آپارتمانی زندگی کردید که بوی ناخوشایند حمام و توالت حتی با درب‌های بسته نیز از چند متری احساس می‌کنید و یا صدای گفتگوی بچه‌ها و آپارتمان مجاور را در نشیمن هم قابل شنوائی است علت آن نبستن بالای درب و قسمت بالایی سقف است که غیر قابل روئیت می‌باشد و دوم اینکه از بلوک نامرغوب که عایق نیستند استفاده شده است و یا اینکه دیوار از ضخامت کافی بر خوردار نیست.
پس به‌طور خلاصه این نکات کلیدی را به خاطر بسپارید ۱- استفاده از بلوکهای عایق حرارت و صدا (بلوکهای سبک اصطلاحاً سیپورکس و مشابه آن) ۲- ضخامت ۲۰ سانتیمتر برای دیوارهای خارجی و دیوار همسایه مجاور و ۱۰ سانتیمتر برای حد فاصل اتاقها ۳- استفاده از عایق رطوبتی مرغوب در سرویسهای بهداشتی ۴- استفاده از عایق صوتی در کف آپارتمان خصوصاً سالن پذیرائی ۵- بسته بودن کامل دیوارچینی در بالای سقف کاذب ۶- عایق کاری کامل بام با عایق رطوبتی و حرارتی و در صورتیکه تردد روی بام متصور است عایق صوتی هم در نظر گرفته شود.

15-    مورد بعدی که باید توجه داشت ارتفاع سقف است که دو نقش را در پی خواهد داشت یکی ایجاد حجم و دیگری پردازش نور و صوت، از بیان روانشناسی بلند یا کوتاه بودن ارتفاع سقف در نمایش حجم محیط خانه تأثیر بسزایی دارد و دومین نقش آن به نورپردازی و وسعت گسترش نور در محیط و جهت شکستن صدای همهمه محیط یا آکوستیک می‌باشد، در غیر اینصورت در اوایل خرید آپارتمان ویا برای میهمانان خیلی زیبا و جذاب و برای صاحبخانه خیلی خسته کننده خواهد بود. در این مورد باید به چیدمان مبلمان به‌صورت مورد نظرمان با در نظر گرفتن محل قرار گرفتن لوستر و
کلید و پریزها خیلی توجه نماییم، البته موارد اشاره شده فقط در سقفهای با ارتفاع برابر یا بیش از سه متر قابل بررسی است لذا در زمان خرید آپارتمان به ارتفاع سقف توجه ویژه بفرمایید.

16-    اگر قرار باشد فضایی بیشتر از بقیه نورگیرتر باشد بهتر است این فضا اتاق خواب‌ها و نشمین باشند. چون بیشتر ساعت عمرمان را در طول شبانه روز در این منطقه از منزل می‌گذرانیم و در مورد نور آشپزخانه هم دقت کنیم. بهتر است پنجره‌ای از خانه یا حداقل نورگیر ساختمان در آشپزخانه وجود داشته باشد.
17-    به جنس کفپوش‌ها دقت کنید.
18-  
 کابینت‌های mdf در مقایسه با سایر انواع کابینت‌ها دوامی بیشتر همراه با زیبایی کافی دارند و می‌توانید در آشپزخانه‌های مدرن آن‌ها را ببینید. مراقب باشید که تعداد کابینت‌ها و قرار گیری آن‌ها مناسب باشد.

داخل واحد برای خرید خانه
 
19-     به جنس پوشش دیوارها نیز توجه کنید. اگر رنگ استفاده شده، قابل شستشو باشد تا چند سال از رنگ آمیزی و دردسرهای آن در امان هستید.
20-    لوله‌های فاضلاب و آب بهتر است از جنس چدن و یا لوله پولیکای فشار قوی انتخاب شده باشد تا احتمال صدمه به آن‌ها کمتر باشد.
21-    ترجیحاً سرویس بهداشتی و حمام در اتاق نشیمن نباشد و یا اینکه محل رفتن به آنها از میان واحد و محل تجمع مهمان‌های خانه نباشد.

22-     طراحی درست و اجرای صحیح عایقکاری‌های حرارتی، به منظور جلوگیری از تبادل حرارت.
23-     حصول اطمینان از ایمن بودن ساختمان در مقابل آتش سوزی. تعبیه وسایل اطفای حریق، بسته به مورد از نصب کپسول تا لوله کشی اطفای حریق.
24-     اطمینان از وجود پله فرار و راه‌های خروجی ایمن و سریع در ساختمان‌های مرتفع و وجود چاه ارت و برق گیر درچنین ساختمان‌هایی.
25-    در آپارتمان‌های چند سال ساخت که لوازمی همچون
شیرآلات ساختمانی نصب شدند دقت کنید هر چند موارد مصرفی قابل تعویض و از رتبه کمتری در انتخاب یک خانه قرار دارند اما هزینه تعویض و جنس آن بعد از خرید متحمل شما خواهد بود.

26-    شیب و آبگیر آشپزخانه و حمام و توالت دقت کنید در بعضی ساختمان‌ها بجهت شیب‌های ناصحیح ساکنین را دچار مشکل‌های اساسی ساخته‌اند.
27-    مسافت خانه خوب تا سایر خدمات شهری:
 چنانچه به اقوام و خویشاوندان خود نزدیک باشید و فاصله‌ای کمتر از 300 متر با انها داشته باشید می‌توانید شب نشینی های خاطره انگیزی را رقم بزنید.
فاصله تا ناوگان حمل و نقل عمومی 500 تا 1200 متر
قرار نداشتن در کوچه‌های بن بست و یا کوچه‌های با عرض کمتر از 10 متر و بیش از 16 متر
فاصله تا فروشگاه‌ها و مراکز خرید کوچک مابین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر
فاصله تا مراکز درمانی شبانه روزی حداکثر ۳۰۰۰ متر
فاصله تا مدارس و آموزشگاه‌ها ۲۰۰۰ متر
فاصله تا پارک‌ها و فضای سبز حداکثر ۱۵۰۰ متر
فاصله با مساجد و مراکز مذهبی ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ متر
ظرفیت هال ساختمان برای قرارگیری میز غذاخوری (تقریباً 20 در 280 سانتی متر)
واحد خریداری شده در مناطق نظامی، تجاری و پرتردد قرار نگرفته باشد.

 

نظرات

بدون نظر