نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
تقدیر از منتخبان جشنواره چهره سال 98

تقدیر از منتخبان جشنواره چهره سال 98

مهدی جمالی نژاد، رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور – عبدالرضا گلپایگانی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران و سعید ظریف، دبیر جشنواره چهره سال به نمایندگی از آراء شهروندان، تندیس چهره های منتخب مردم را دریافت کردند.

به گزارش سایت «نیاز به خرید» عباس آخوندی، احمد خرم و محمد سعیدی کیا با رای شهروندان به ترتیب عنوان های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

شهرام آدم نژاد، معاون حمل و نقل وزارت راه وشهرسازی نیز رتبه نخست را به خود اختصاص داد، سحر تاجبخش، رییس سازمان هوا شناسی کشور رتبه دوم را کسب کرد و سعید رسولی، مدیر عامل شرکت راه آهن در رتبه سوم قرار گرفت.

در بخش شهرداران مناطق 22 گانه مصطفی سلیمی، شهردار منطقه سه، مهناز استقامتی، شهردار منطقه 8 و حسن رحمانی، شهردار منطقه 21 به ترتیب عناوین اول تا سوم را با رای شهروندان کسب کردند.

از بین شهرداران کلانشهرها ایرج شهین باهر، شهردار تبریز بالاترین رای را از طرف شهروندان کسب کرد، ناصر حاج محمدی، شهردار رشت به جایگاه دوم رسید و سیاوش طاهر خانی، شهردار قزوین سوم شد.

منتخبین شهرداران شهرهای کمتر از 500 هزارنیز، شهردار گرگان حائز بالاترین رای شهروندان شد و ابریشمی راد، شهردار گرگان و مجتبی حکیم، شهردار بابل در رتبه های دوم و سوم قرار گرفتند.

در دسته شهرهای جدید بیش از 20 هزار جمعیت شهر جدید اندیشه رتبه نخست را به خود اختصاص داد و شهرهای پردیس و پرند به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دسته شهرهای جدید کمتر از 20 هزار نفر نیز شهر جدید رامشار بیشترین رای را از شهروندان گرفت و شهرهای بینالود و مجلسی رتبه های دوم و سوم را به ترتیب به خود اختصاص دادند.

در دسته مناطق آزاد منطقه آزاد ماکو حائز بیشترین آراء شهروندان شد، منطقه آزاد چابهار به رتبه دوم دست یافت و منطقه آزاد انزلی در جایگاه سوم قرار گرفت.

در دسته نظام مهندسی بیش از 10 هزار عضو بهرنگ دیلمقانی، رییس نظام مهندسی آذربایجان غربی بیشترین رای شهروندان را از آن خود کرد و سید مرتضی سیف زاده رییس نظام مهندسی فارس و غلامحسین بابایی، رییس سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی به ترتیب دوم و سوم شدند.

همچنین در دسته نظام مهندسی های کمتر از 10 هزار عضو محمد ابراهیم پور رییس سازمان نظام مهندسی گلستان، سعید یزدانی رییس سازمان نظام مهندسی استان همدان و امین مقومی رییس سازمان نظام مهندسی استان قم به ترتیب رتبه اول تا سوم را کسب کردند.

در بخش ادارت کل راهداری و حمل و نقل جاده ای بیش از 2 میلیون نفر جمعیت آذربایجان شرقی رتبه نخست را کسب کرد و استان های آذربایجان غربی و گیلان به ترتیب حائز رتبه دوم و سوم شدند.

در بخش ادارت کل راهداری و حمل و نقل جاده ای کمتر از 2 میلیون نفر جمعیت قزوین، چهار محال و بختیاری و قم به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در این مراسم  گفت: به جز بحث کیفیت فضاهای شهری و کیفیت معماری و طراحی، بازار کسب و کار ملک و ساختمان سازی از منظر رونق کسب و کار، بازار شفاف و روشنی نیست.

عبدالرضا گلپایگانی در پنل تخصصی «چشم انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال 1399» با تاکید بر اینکه یکی از اصول بنیادین رونق فضای کسب و کار، شفاف و روشن بودن و ‌قابل پیش بینی بودن است، گفت: در فضای کسب و کار آنچه که اهمیت بنیادین دارد و کسب و کار را با شعبده بازی و قماربازی از هم تفکیک می کند، همین شفاف و روشن بودن و ‌قابل پیش بینی بودن است.

وی ادامه داد: در فضای شهرداری آنچه که ما به عنوان چارچوب های طراحی و چارچوب های ساخت می شناسیم، مواردی هستند که در قالب ضوابط طرح تفصیل روشن و شفاف شده اند و به تصویب نهادهای ذی صلاح رسیده اند.

گلپایگانی با ابراز تاسف از اینکه در شهرداری تهران آنچه که اعتبار ندارد، همین ضوابط و مقرراتی هستند که باید اصل و اساس کار باشند، گفت: از منظر فضای کسب و کار مهمترین وظیفه ای که ما به عهده داریم، همین شفافیت و به اشتراک گذاشتن اطلاعات موجود در شهرداری با مردم و سازندگان و نهادهای حرفه ای و همچنین پایبندی به ضوابط و مقررات و قوانین است.

وی افزود: کسی که وارد فضای ساختمانی می شود، اگر کاربری، تعداد طبقات، تراکم، نوع استفاده آن ملک برای او شفاف باشد، حتما محاسبات مالی هم برای او دقیقتر خواهد بود و شفافتر می تواند عمل کند.

این مسئول با اشاره به یک اقدام مهم در شهرداری گفت: اکنون همه می توانند در سایت تهران من اطلاعات کلیه املاک از قبیل تراکم و پهنه واقع در آن را مشاهده کنند. به این صورت که اگر پهنه بندی آن تغییر داشته، این تغییر چه زمانی و بر اساس چه مصوبه ای اتفاق افتاده است؛ آیا مصوبه کمیسیون ماده 5 و یا رای ماده 100 را دارد؛ یا زمین آن رای باغ دارد و رای کمیسیون ماده 12 دارد.

گلپایگانی ادامه داد: اگر این اطلاعات به صورت شفاف در اختیار سازنده قرار بگیرد با آگاهی و دانش بهتری می تواند به بازار کسب و کار مرتبط با ملک شود.

توقف 450هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در سیاه‌چاله واحدهای خالی/ شهر را زیر سیطره کمیت برده‌ایم/ شفافیت، اصل بنیادین رونق فضای کسب‌و‌کار

وی همچنین با اشاره به یک اقدام دیگر در شهرداری تهران گفت: ما در طرح تفصیلی برخی از محدوده ها را به عنوان طرح موضعی مشخص کرده ایم که برای آنها طرح موضعی تهیه شود. دقیقا همان جاهایی را که ظرفیت بیشتری برای کسب و کار داشتند، مقرر شده که به عنوان فضاهای واجد ارزش، کارهای ویژه در آن مناطق انجام گیرد.

گلپایگانی با بیان اینکه این کار ویژه به مدت 7 سال انجام نشده بود، گفت: به اسم طرح های موضعی و موضوعی، بخش عمده ای از فضای کسب و کار در شهر که می تواند برای شهر تولید ارزش کند و سبب ارتقای کیفیت شهر شود، همه به اسم طرح های موضعی عقیم شده بود.

وی افزود: ما در عرض 6 سال 22 طرح موضعی و در عرض یک سال 15 طرح موضعی را که هر کدام اهمیت بی بدیلی داشته اند، تهیه کرده ایم.

این مسئول همچنین با اشاره به اینکه دستور نقشه و صدور پروانه در شهرداری تهران سیستمی شده است، گفت: در مناطق 22 گانه شهرداران دیگر نمی توانند پروانه های خارج از ضوابط و مقررات ارائه کنند.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه در سال های گذشته بخشی از درآمد شهرداری موکول به پروانه های خلاف ضوابط و مقررات بوده و ما در جایگاه خوبی از نظر کسب درآمد از محل ساخت و سازها نبودیم، اما با همکاری شهرداری مناطق این اقدام را انجام دادیم تا فضای کسب و کار را شفاف تر کنیم.

گلپایگانی افزود: ما برای جلوگیری از مصرف شهر و مصرف مصالح، در حال انجام اقداماتی هستیم که شهر را به سمت تولید ثروت و تولید کیفیت ببریم که کار مشکلی است.

به گفته وی، اینکه فقط 10 سانتی متر پیش آمدگی را به معمار اختصاص داده اند، به معنی توهین به جایگاه معمار و تحقیر اوست و این مسئله ناشی از سنت های نادرستی است که در شهر شکل گرفته است.

گلپایگانی ادامه داد: این سنت های نادرست ناشی از سیطره کمیت است و از کیفیت ساختمان کمتر صحبت می شود و در فضایی که زمین و ملک تبدیل به کالای سرمایه ای شده است، صحبت از کیفیت دشوار است.

این مسئول افزود: در این تصور که رونق صنعت ساختمان رونق سایر بخش های اقتصادی را به دنبال دارد، ابهام بزرگی وجود دارد. در شهر تهران 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده که خالی است و به معنای 450هزار میلیارد تومان سرمایه است که معادل با 9 برابر بدهی ای است که از گذشته به ما ارث رسیده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه این عدد به معنی متوقف کردن سرمایه های ملی در سیاهچاله است، گفت: شهر را زیر سیطره کمیت برده ایم و بناهایی ساخته شده که در آنها کیفیت مغفول واقع شده است.

وی خاطرنشان کرد: ما در شهرداری تهران از همه طراحان، معماران و سازندگانی که به فکر ارتقای شهر هستند، حمایت می کنیم.

جریان سیاسی در بخش ساخت‌وساز به سمت کسب محبوبیت‌های فوری است

وزیر سابق راه و‌ شهرسازی در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان  نیز بازآفرینی شهری را اصلی ترین مسئله حوزه معماری و شهرسازی ایران برشمرد.

عباس آخوندی، در پنل تخصصی «چشم‌انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال 1399» با بیان اینکه امروز بازآفرینی شهری اصلی ترین مسئله حوزه معماری و شهرسازی است، گفت: نهایتا تنها انتخابی که فراروی شهرهای ایران است، رفتن به سمت بازآفرینی شهری است.

وی ادامه داد: شهرهای ایران در عدم تعادل بسیار سختی به سر می برند که نمونه آن عدم تعادل اقتصادی است. به این معنا که شهر از نظر اجتماعی کاملا تبدیل به بالاشهر و پایین شهر شده و شهر کاملا دوقطبی است.

آخوندی با بیان اینکه شهر همچنین از جهت فرهنگی شاهد عدم تعادل بسیار سختی است، گفت: به طوری که شهرها از جهت ترافیک در عدم تعادل سختی به سر می برند.

وزیر سابق راه و شهرسازی در ادامه اظهار داشت: ما در عین حال که دو ونیم میلیون واحد مسکونی خالی داریم، اما 19 میلیون نفر از مردم ایران در بد مسکنی زندگی می‌کنند. این مسئله نشان می‌دهد که زندگی شهری در عدم تعادل بسیار سختی به سر می برد که این عدم تعادل قطعا پایدار نیست.

وی افزود: علیرغم اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، اینکه شرایط به چه سمتی پیش می‌رود، تصورم این است که بازآفرینی شهری تنها راه حل شهرهای ایران خواهد بود. در هر شهری اعم از تهران، اصفهان و شیراز، دیگر توسعه کمّی شهری پاسخ نمی‌دهد و درنهایت شهرها به ظرفیت‌های درونی خود بر می‌گردند.

آخوندی یادآور شد: اینکه بازآفرینی شهری چقدر بر‌اساس ایده‌های ایرانی صورت بگیرد و چقدر به تمدن ایران بازگشت شود؛ چقدر مفهوم ایران شهری در آن رعایت شود و یا اینکه چقدر تبدیل به ساختمان‌های زشت و پلشت شود، باید دید که چگونه پیش می‌رود و چگونه بحث مدنیت حاکم می‌شود و درنهایت ما به سمت بازآفرینی می‌رویم.

آخوندی با تاکید بر اینکه این یک شعار نیست، گفت: پیام و مفهوم آن این است که باید نهایتا به درون شهرها برگردیم و ظرفیت‌های درون شهری را محور قرار دهیم.

وی ادامه داد: اینکه به سمت زمین‌های بایر برویم و شهر را از درون مثل یک سیب کرمو تصور کنیم که این شهر از درون می‌پوسد و در پیرامون رشد می کند، این روند متوقف شده و متوقف می شود و غیرقابل تداوم است. البته معلوم نیست جریان سیاسی می خواهد کار را به چه سمتی پیش می برد.

وزیر سابق راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه ظواهر امر نشان می دهد که جریان سیاسی به سمت کسب محبوبیت‌های فوری است، افزود: به این مفهوم که جریان سیاسی دوباره می‌خواهد به سمت مداخلات گسترده در ساخت و ساز تحت عنوان مسکن مهر و یا هر طرح دیگری برود.

آخوندی ادامه داد: پیامد این رویکرد رفتن به سمت همان مسکن مهری است که قبلا مطرح بوده و نیز مداخله دولت در ساخت و ساز و تولید انبوه ساختمان های بی کیفیت و بی هویت و بدون تشخص اجتماعی و مفهوم شهر بودن.

وی تاکید کرد: اما نکته بسیار مهم این است که دولت دیگر ظرفیت اقتصادی چنین کاری را ندارد. چنین اراده ای در برخی از سیاسیون است و تصور می‌کنند که یک بار دیگر می توان به این سمت رفت و بخش عمده ای از ثروت ملی را صرف هزینه کسب محبوبیت کرد.

آخوندی با بیان اینکه در این مسیر یکسری بحث های عوام فریبانه مطرح می‌شود، گفت: اما اینکه این امر واقعا شدنی است، امیدوارم که بودجه و اقتصاد کشور اجازه چنین اتفاقی را ندهد.

وی با بیان اینکه قاعدتا تحولات سیاسی مجلس تعیین کننده است، افزود: جریانی که شهرفروشی را در مملکت باب کرده و مدیریت سوداگرانه شهری را راه انداخت، آن جریان بار دیگر خود را تجهیز می کند که مجددا به صحنه سیاست بیاید و به دنبال فضایی برای سوداگری است. چراکه وقتی بودجه محدود باشد، چاره ای نیست که به سمت سوداگری بروند.

آخوندی در ادامه عنوان کرد: با این همه حتی اگر این اتفاقات رخ دهد، همچنان مسئله بازآفرینی شهری تنها راه حل سکونت شهری در ایران است و غیر از بازآفرینی شهری، امکان سکونت و ارتقای کیفیت زندگی در شهر وجود ندارد و امیدواریم که شاهد بازگشت هویت ملی به شهرها باشیم.

طی چند دهه اخیر آشغال در شهر ساخته‌ایم

رییس گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان گفت: کیفیت ساخت و سازها در حال موضوعیت پیدا کردن است.

سید محمد بهشتی، در پنل تخصصی «چشم انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال 1399»، گفت: چندین دهه بود که شهر ما دیده نمی شد، چون اگر دیده می شد سوال می شد که چرا این همه آشغال و بناهای زشت را در شهر ساخته ایم.

وی ادامه داد: ما منظر البرز را از دست دادیم و کسی صدایش در نیامد. در تاریکی اتفاقاتی رخ داد و امروز یکی از مهمترین اتفاقاتی که می افتد، این است که به تدریج چراغی روشن می شود و شهر دیده می شود.

این معمار افزود: امروز شهر در حال اتصال به سیستم عصبی ماست و ما تازه شهر را می شنویم و می بینیم و احساس می کنیم و این باعث می شود که بحث کیفیت ساخت و سازها موضوعیت پیدا کند.

بهشتی همچنین با انتقاد از اینکه ضوابط و مقررات موجود معطوف به نازلترین مراتب کمّی است، گفت: این ضوابط و مقررات چه در توسعه شهری و چه در بخش ساخت و ساز بسیار نازل است.

وی در ادامه اظهارات خود افزود: امروز تشکیل کمیته ای از سوی شورای عالی شهرسازی که نسبت به کیفیت مسئولیت دارد و همچنین ایجاد کمیته های نما از سوی شهرداری نشان می دهد که کیفیت در حال موضوعیت پیدا کردن است. در حالی که ما در چند دهه اخیر با کیفیت فاصله گرفته بودیم و نمی دانستیم کیفیت به چه مفهوم است.

بهشتی با تاکید بر اینکه کیفیت در بخش ساخت و ساز به معنی احداث خانه و ساختمان خوب است، افزود: ما هنوز با این امر فاصله داریم و هنوز تصور می کنیم که ساختمان خوب ساختمانی است که در آن از مصالح و تجهیزاتی با برندهای خارجی و خاص استفاده شده باشد.

این معمار ادامه داد: این در حالی است که ساختمان خوب به معنای آن است که همانطور که لباس باید مناسب قامت و اندازه افراد باشد، ساختمان ها باید اندازه فرهنگ و شخصیت شهروندان باشند و اگر این اتفاق بیفتد می توانیم بگوییم که یک ساختمان خوب احداث شده است.

رییس گروه معماری و شهرسازی فرهنگستان هنر با بیان اینکه ساختمان ها باید به درستی درک شوند و به سمت خوب بروند، افزود: اما این غایت کیفیت نیست. کیفیت در ساختمان سازی به معنای آن است که یک ساختمان ویژگی منحصر به فرد داشته باشد و از جمله این بناها می توان به خانه بروجردی ها، چهل ستون، حمام گنجعلی خان، پل خواجو، مسجد امام در اصفهان، عالی قاپو و... اشاره کرد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردارند.

بهشتی یادآور شد: ما به نقطه ای رسیده بودیم که پل، مسجد و خانه های منحصر به فردی بسازیم و امروز از این ویژگی در بخش ساخت و ساز فاصله گرفته ایم.

وی با انتقاد از اینکه ساخت و ساز هنوز در کشور ما با زمینه کار ندارد، گفت: تصور می شود که زمینه شامل ضوابط و مقررات است، در صورتی که زمینه موارد دیگری از قبیل اقلیم، طبیعت، فرهنگ، مناسبات و اقتصاد را دربر می گیرد که ما امروز متوجه آنها نیستیم.

بهشتی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه آثار بجا مانده از معماری گذشته دارای رمزها و رازهایی هستند که باید این رازها و رمزها را بشنایسیم گفت: البته این بدان معنا نیست که عین آثار گذشته را بسازیم.

وی تاکید کرد: ما اگر به سراغ زمینه برویم، آنچه از گذشته باقی مانده است، اندازه های محیط و حتی اندازه و شخصیت محیط را به ما ارائه می کند.

این معمار با بیان اینکه ما برای بازگشت به کیفیت در بخش ساخت و ساز چاره ای به جز بازگشت به آثار گذشته و مطالعه آنها نداریم، عنوان کرد: مدنیت در حال رشد است و ما در سال 99 شاهد گام های بلندتری به سمت تقاضای کیفیت در بین جامعه خواهیم بود.

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 99

حسین عبده تبریزی، کارشناس ارشد اقتصادی در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران گفت: مشکلی که امروز در حوزه مسکن ایران پیدا شده، این است که تقاضای مصرفی وجود ندارد

عبده تبریزی در پنل تخصصی «چشم انداز حوزه‌های شهری، عمرانی و ساختمانی سال 1399» با بیان این مطلب افزود: در کشور ما کماکان در طول سال های اخیر حجم قابل ملاحظه ای از نقدینگی تولید شده و 40 سال است که به طور متوسط در سال حدود 27 درصد نقدینگی ایجاد شده است.

وی ادامه داد: بانک ها حدود 9 هزار و 300 هزار میلیارد تومان نقدینگی را اداره می کنند و هر سال حدود 350 تا 400 هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد می کنند که رقم کمی نیست و اگر بیش از این نقدینگی ایجاد شود، تورم ما از تورم موجود هم بالاتر می رود.

این کارشناس بازارهای مالی ادامه داد: با این همه احساس سازندگان این است که منابع مالی کافی و ارزان قیمت در دسترس آنها نیست و سازندگان در تنگنای مالی قرار دارند.

وی افزود: مشکلی که امروز در حوزه مسکن ایران پیدا شده و به بن بست در حوزه مسکن انجامیده، این است که تقاضای مصرفی وجود ندارد و تقاضای مصرفی بسیار محدود شده است. یعنی برای 95 درصد مردم ایران غیرممکن است که بتوانند با پرداخت یک میلیارد تومان یک واحد مسکونی 70 متری در تهران بخرند.

عبده تبریزی با بیان اینکه امکانات نظام بانکی هم در این حوزه بسیار محدود است، افزود: یعنی بانک مسکن با دریافت 4 درصد از دولت، وام 9 درصدی در حدود 250 میلیون تومان در بهترین شکل ارائه می کند و بانک های دیگر هم که سود 20 درصدی پرداخت می کنند، توان این را ندارند که با نرخ سود 9 درصدی به خریداران خانه وام بدهند.

وی افزود: از طرفی فردی که تا سقف 5 میلیون تومان در ماه درآمد دارد، نمی تواند ماهانه چند میلیون تومان قسط بانکی پرداخت کند.

وی تاکید کرد: بن بستی در اینجا ایجاد شده که خرید مصرفی به ویژه در شهرهای بزرگ بسیار محدود شده است. به طوری که در فروردین 97 کل معاملات مسکن در تهران فقط 2 هزار واحد بود یا در بهترین ماه های سال که معمولا تعداد معاملات تا 20 هزار واحد هم می رسد، تنها 5 هزار واحد معامله می شود.

عبده تبریزی با بیان اینکه گرایش عمده در این معاملات نیز سفته بازانه است، گفت: یعنی عده ای هنوز فکر می کنند که این نقدینگی را به کجا منتقل کنند. در کشور نرخ بازده اقتصادی به طور کلی منفی است و از سال 86 به بعد درآمد سرانه ما نتوانسته نرخ رشد مثبتی پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در بخش مسکن نیز شاخص هایی وجود دارد که در تاریخ ایران تجربه نشده است، اظهار داشت: شاید در 28 سال گذشته نسبت قیمت زمین به مسکن هرگز در حد کنونی نبوده است. یعنی اکنون نسبت قیمت یک متر زمین در تهران به متوسط یک متر مسکن در تهران 1.4 است و این رقم در 30 سال اخیر از زیر 1 شروع شده و به تدریج بالاتر آمده است.

وی با تاکید بر اینکه روشن است که سفته بازی عمدتا در حوزه زمین اتفاق می افتد، گفت: در حوزه اجاره هم نسبت به هم خورده است. یعنی وقتی قیمت زمین را به اجاره تقسیم می کنید، رقمی حدود 19 در ایران به دست می آمد. یعنی 19 سال در ایران طول می کشید که از محل اجاره، اصل پول را بگیرند. امروز این رقم به 28رسیده و به این معناست که 28 سال طول خواهد کشید.

عبده تبریزی عنوان کرد: معلوم است کسی که این واحد را برای سفته بازی می خرد، آن را خریداری نمی کند که 28 سال نگه دارد. سفته باز به امید این معجزه حرکت می کنند که قیمت ها بالا می رود و از این رو این واحد را خریداری می کند. در بخش خودرو نیز قیمت پراید در حالی به 65 میلیون تومان رسیده است که قیمت آن را توجیه نمی کند و افراد خودرو می خرند؛ به این امید که آن را بفروشند.

وی افزود: همه اینها در شرایطی است که در جامعه امروز راهی برای تولید مولد وجود ندارد و افراد مدام در محل سرمایه گذاری دچار شک و تردید هستند. بازار سکه و ارز هم امنیتی شده و مدتی است که قیمت آن افزایش پیدا نکرده و از آرامش برخوردار است، بنابرین افراد راهی به جز سرمایه گذاری در سه حوزه یعنی بورس، مسکن یا دارایی هایی نظیر خودرو ندارند.

عبده تبریزی گفت: بنابراین این اعتقاد به معجزه افزایش قیمت مسکن و افزایش قیمت سهم، بالاخره در یک جایی فرومی‌ریزد. یعنی زمانی ممکن است ما به این جمع‌بندی برسیم که قرار نیست قیمت‌ها دیگر بالا برود و در آنجاست که می‌توانیم شاهد این باشیم که شاخص بریزد.

وی افزود: در بخش مسکن این ریزش کمتر است، چون چسبندگی قیمت وجود دارد. معمولا قیمت مسکن ثابت باقی می‌ماند تا تورم قیمت واقعی را کاهش دهد. یعنی قیمت مسکن به مدت سه تا چهار سال ثابت می ماند تا پایین بیاید. اینکه این تاریخ ریزش چه زمانی است و آیا در سال 99 اتفاق می‌افتد یا نه، نمی‌توان پیش بینی کرد. اما اینکه چنین ریزشی وجود دارد، احتمال آن بسیار زیاد است.

عبده تبریزی خاطرنشان کرد: یکی از حوزه ها برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران می تواند بازار ارز باشد.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران در اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران تشریح کرد:

دلایل عدم ورود بخش خصوصی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی

رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: صنعت ساختمان به عنوان موتور محرکه اقتصادی، با بیشترین اشتغال‌زایی و کارآفرینی، نقش برجسته و پیشرانی در اقتصاد ملی دارد.

سعید سعیدیان در ابتدای اجلاس سراسری سازندگان و طراحان در تهران که با حضور کثیری از مسئولان، سازندگان، تولید کنندگان، طراحان و فعالان سه حوزه مدیریت شهری ،عمرانی و ساختمانی روز20 بهمن در هتل اسپیناس پالاس برگزار شدگفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مهین مان هر چند در جذب سرمایه، تجهیزات نوین، تکنولوژی‌های روز و ماشین‌آلات ساختمانی مشکل آفرین بوده اما همین چالش و تحریم‌ها در دستیابی به خود اتکایی در تولید مصالح ساختمانی و حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان ساختمان و شکوفایی تکنولوژی‌های بومی و داخلی ،نقش آفرین بوده است.

وی در ادامه افزود: صنعت ساختمان ایران در سال آینده با فرصت،چالش و بیم‌ها و امیدهایی مواجه است که می‌بایست از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود به بهترین نحو‌ ممکن ،بهره جست.

سعیدیان با بیان اینکه منابع مالی و نقدینگی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت ساختمان از یک سو و کاهش چشمگیر درآمدهای ارزی دولت به تبع کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی ،از سوی دیگر موجب کاهش بودجه‌ عمرانی دولت گردیده است‌.گفت:بیش از 700هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی و کلنگ خورده در کشور وجود دارد‌.که دولت امکان و توانایی به بهره برداری رساندن این پروژه ها و طرح ها را ندارد. نرخ تورم عمومی و نرخ تسهیلات به فعالان صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی نیز بالاست.

وی گفت: ناکارآمدی سیستم بانکی، بوروکراسی‌های پیچیده سیستماتیک، قفل‌شدگی منابع مالی ،تزریق قطره چکانی نقدینگی به بخش خصوصی و فضای حاکم بر اقتصاد کشور،از معضلات اصلی عدم ورود بخش خصوصی برای مشارکت در تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام است.

رییس نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در چنین شرایطی دولت می‌بایست راهکارها و روش‌های سنجیده و جدید در امور اجرایی پروژه های عمرانی و امکان جذب سرمایه گذار برای ساخت واحدهای مسکونی مصرفی با توجیه اقتصادی امکان فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب و لازم برای ترویج و اجرای فناوری‌های مقرون به صرفه و بهبود فرآینده‌های ساخت، ارتقای بهره وری و کارآمد سازی خدمات فنی و مهندسی‌، تقویت ارتباطات و تعاملات بین دولت‌، صنعت ساختمان و دانشگاه‌ها برای ارتقای خدمات کیفی مهندسی‌، حرکت در جهت صنعتی‌سازی و هوشمند‌سازی ساختمان‌ها‌، جلوگیری از ورود افراد غیرمتخصص در امور فنی صنعت ساختمان، افزایش آگاهی‌های علمی و عملی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مرتبط با صنعت ساختمان، توسعه بومی و داخلی تکنولوژی های ساختمانی از لحاظ کمی و کیفی، در نظر گرفتن دقیق محیط و اقلیم و مدیریت بهینه مصرف انرژی در ساختمان سازی، نهادینه سازی مجری ذی‌صلاح و شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، پیاده سازی ساختارهای قانونی و غنی در حوزه صنعت ساختمان با تاکید بر نقش محوری سازمان نظام مهندسی ساختمان و امکان بروز خلاقیت، نو‌آوری و کار‌آفرین مولد برای مهندسان و سرمایه گذاران صنعت ساختمان، راهکارهایی است که امکان اعتلا و پیشرفت صنعت ساختمان را فراهم خواهد ساخت.

وی گفت: سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان بزرگترین تشکل حرفه ای و تخصصی کشور با تلاش مضاعف و چشمگیر برای تبدیل چالش به فرصت و رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت ،در مسیر پیشرفت و تعالی و بالندگی صنعت ساختمان کشور حرکت خواهد کرد و امیدوار است با وفاق، تعامل، همیاری ،همراهی و همفکری تمام وزارتخانه ها، سازمان‌ها، نهادها، مجامع و موسسات مرتبط در حوزه صنعت ساختمان، شاهد ترسم چشم‌انداز و تصویر مناسب و روشنی از دورنمایی صنعت ساختمان در سال آینده باشیم.

نظرات

بدون نظر