نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
گچ بری سقف پذیرایی اصیل ترین هنر معماری ایرانی

گچ بری سقف پذیرایی اصیل ترین هنر معماری ایرانی

گچ بری سقف یکی از هنرهای ایرانیست که از قدیم برای زیبایی قسمت‌های مختلفی از ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این هنر در دوره‌های مختلف به شکل و شیوه‌ای خاص خود را نشان و دارای تفاوت‌هایی بوده است. مصالح اصلی که در گچ کاری به چشم می‌خورد گچ می‌باشد. گچ به دلیل خاصیت شکل پذیری آسان، چسبندگی، رنگ مطلوب، کاربرد آسان و همچنین فراوانی و قیمت کاربرد زیادی در این هنر دارد.
با بررسی و توجه به آثاری که از دوران هخامنشیان به دست آمده به طور حتماً می‌توان گفت گچ بری یک هنر اصیل ایرانیست.
امروزه برای زیبایی قسمت‌های مختلفی از ساختمان (نمای داخلی و خارجی) گچ بری به کارمی رود. که در این مطلب به بررسی گچ بری سقف پذیرایی خواهیم پرداخت.


گچ بری سقف پذیرایی به چه علت است؟


دلیل اصلی گچ بری سقف پذیرایی پنهان کاری است.
برای ساخت ساختمان عموماً اکثر لوله‌های برق و لوله کشی به زیر کف بتونی و در داخل دیوارها و یا سقف‌ها قرار می‌دهند. در مواردی نیز اگر بخواهید تهویه مطبوع را در سقف به کار ببرید به مراتب مجرای بیشتری باید در سقف شما اجرا شود. و یا اگر جهت زیبایی سقف بخواهید از روشنایی بیشتری استفاده کنید، باید سیم‌های بیشتری را در طول سقف اضافه کنید. موارد گفته شده باعث می‌شود سقف به یک محل پر مشغله، پر از سیم کشی برق برای پنکه‌ها و چراغ‌ها، مجرای واحدهای تهویه مطبوع و لوله‌های لوله کشی تبدیل شود. به منظور پنهان کردن و همچنین زیبایی سقف پذیرایی گچ بری‌هایی زیبا و ظریفی را بکار می‌گیرند.

 


ابزارهای گچ بری سقف پذیرایی و کاربردهای مختلف آن‌ها


در قدم اول برای گچ بری سقف پذیرایی شما به انواع ابزارهای گچ کاری نیاز دارید تا بتوانید در پایان انجام کار به یک استاندارد مطلوب برسید. ابزارهای متنوعی وجود دارد که کارکردها و کاربردهای منحصر به فرد خود را دارند. در این قسمت به بررسی چند ابزار در گچ بری خواهیم پرداخت.


ماله


ماله گچ بری برای اعمال گچ بر روی سطح، به صورت کاملاً صاف استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این ابزار، مقدار صحیح گچ را باید روی سطح صاف آن قرار داده و سپس روی سقف پذیرایی بکشید.

ماله گچبری
 

قلم مو یا برس های گچ بری سقف


از برس های گچ بری در پخش یا از بین بردن آب سطوح گچ استفاده شده است. این برس بهتر از برس های معمولی آب را حفظ می‌کند و می‌تواند آب را به طور مساوی روی سطح پخش کند. در اندازه‌های مختلف متناسب با هر نیاز ارائه می‌شود. اما بهترین گزینه، استفاده از برس نمدی است.

 برس گچ کاری سقف

گچ بری Spatula


اسپاتول نه تنها برای استفاده در دیوارها بلکه در کف و سقف نیز مناسب است. به دلیل با داشتن تیغه انعطاف پذیر، می‌توان لبه‌ها و گوشه‌ها و همچنین منحنی‌ها را به راحتی و با ظرافت به وجود آورد.

اسپاتول گچ بری
 

شناور


گچ برها برای خلاص شدن از علائم ماله در سطوح و پر کردن سوراخ‌های روی دیوارها، سقف‌ها و کفها از شناور استفاده می‌کنند. این وسیله می‌تواند از اسفنج، لاستیک یا پلاستیک ساخته شود.

 


کاردک


کاردک چاقوی استیل سبک است که متناسب با نیاز شما در اندازه‌های مختلف وجود دارد. کاربرد آن به این صورت است که برای خراشیدن مواد اضافی از سطح گچ کاری شده - دیوارها، سقف‌ها یا کفها و یا برای تراز کردن سطح استفاده کنید.


 

انواع گچ بری سقف پذیرایی


با توجه به مطالب فوق گچ بری یک هنر است و هنر بسته به ذوق هر فرد قابل تغییر و تحول بوده و محدودیت خاصی ندارد. و با گذشت زمان طرح و نقوش در گچ بری سقف پذیرایی دچار تغییر و تحول می‌شود با این وجود در این قسمت به بررسی چند نمونه از این گچ بری‌ها خواهیم پرداخت.


گچ بری با ایجاد نقش‌های برجسته


این شیوه به این صورت است که زمینه‌ی کار با گچ پوشانده شده و سپس نقش‌های مث گل و بوته و نقش‌های هندسی را روی گچ زمینه ایجاد می‌کنند.


گچ بری‌های برهشته


در این نوع از گچ بری برجستگی‌های زیادی وجود دارد که بشینه‌ی آن به دوران باستان باز می‌گردد.

گچبری برهشته
 

گچ بری‌های زبره


این نوع گچ بری مابین گچ بری برهشته و برجسته در نظر گرفته می‌شود. تفاوت این نوع گچبری با دو نوع قبل به این صورت است که دارای گوشه‌های تیز و بریدگی می‌باشد.

گچبری سقف زبره
 

گچ بری لکه‌ای و یا کلوخی


برجستگی‌ها در این گچ بری بیش از حد معمول است به دلیل اینکه این پچ بری به غزب به ایران زمین وارد شده است و هنرمندان در غرب برای زیبایی سقف‌ها از این شیوه اغراق آمیز استفاده می‌کردند.


گچ بری مشبک سقف پذیرایی


یکی از سختترین و ظریف‌ترین نوع، گچ بری مشبک است. اساس کار به این صورت است که ابتدا یک لایه نازک حدود 15 تا 25 سانتیمتر را روی سقف می‌کشند. بعد از خشک شدن کامل سقف شروع به ایجاد نقش و نگارهایی می‌کنند. و در نتیجه طرحی شبیه به تور را مشاهده می‌کنید.


گچ بری سقف لایه‌ای


در گچ بری لایه‌ای الویت اصلی ایجاد رنگ‌هاست. در این نوع گچ بری سقف رنگ‌ها نیز کاربرد دارند. به این صورت که زمینه با رنگ سفید کار می‌شود و سپس روی زمینه طرح‌ها و نقوش خاصی را (بسته به سلیقه در قسمت‌هایی از کار، رنگ استفاده می‌شود) ایجاد می‌کنند.

نظرات

بدون نظر