نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کاهش فعالیت سازندگان ساختمان در تهران

کاهش فعالیت سازندگان ساختمان در تهران

به گزارش "اقتصادنیوز" این روزها سازندگان کمتری با مالکان ملک های کلنگی برای تخریب و نوسازی املاک مشارکت می کنند و فعالیت ساخت و سازی آن ها با افت زیادی رو به رو بوده این در حالی است که مالکان املاک کلنگی هم رغبتی به نوسازی و همکاری با سازندگان ندارند و این موضوع مهم ترین دلیل افت فعالیت های ساخت و سازی می باشد. مالکان املاک کلنگی سعی دارند سهم خود را از فرآیند مشارکت بیشتر کنند و با دریافت مبلغ بلاعوض بیشتر ریسک ضرر و زیان  را به خاطر نوسان قیمت زمین و رشد قیمت مسکن  به حداقل برسانند.این روزها خیلی از مالکان املاک کلنگی تصور می کنند اگر با سازندگان مشارکت کنند در ماه های آینده به دلیل افزایش قیمت متحمل ضرر و زیان می شوند. در نتیجه این سهم خواهی بیشتر مالکان دلیل مهم دیگری است که تمایل سازندگان را برای مشارکت تا حد قابل توجهی پایین آورده است.
هرچند که در سال جاری به دلیل افزایش تصاعدی قیمت مصالح ساختمانی و سایر هزینه ها , برآورد هزینه تمام شده برای سازندگان غیر قابل پیش بینی شده در نتیجه حجم صدور پروانه های ساختمانی هم کاهش یافته و در هفته های اخیر بازار ساخت و ساز تحت تاثیر عوامل درونی و بیرونی حالت شبه رکودی به خود گرفته است. فعالان ساختمانی پیش بینی می کنند این حالت رکودی تا نیمه دوم سال یا حتی سال بعد ادامه داشته باشد.
رکود در بازار معاملات و کاهش خرید و فروش آپارتمان یکی از دلایل مهم دیگری است که باعث شده سازندگان پایتخت تمایلی به تخریب و نوسازی املاک کلنگی نداشته باشند.
تحقیقات نشان می دهد درحال حاضر خرید و فروش املاک کلنگی بیشتر از سایر معاملات می باشد. سرمایه داران برای حفظ ارزش پول خود برای شروع پروژه های جدید ساختمانی اقدام به خرید زمین و ملک کلنگی می کنند ولی در عین حال فعلا حرکتی برای شروع ساخت و ساز انجام نمی دهند.

 

سفته بازان ملکی ,دیگر عواملی هستند که با خرید زمین و ملک کلنگی موج تورم در این زمینه را بیشتر کرده اند .
بنا بر اظهارات فعالان عرصه ساخت و ساز, هم اکنون  هزینه ساخت هر متر مربع از واحد مسکونی به طور میانگین بین دو تا سه و نیم میلیون تومان (بدون احتساب قیمت زمین) است . این برآورد در محلات جنوبی تهران و بافت های فرسوده به طور میانگین بین یک و نیم تا دو میلیون و در مناطق لوکس حدود 4 میلیون تخمین زده می شود. این در حالی است که  قیمت زمین و املاک کلنگی در مناطق جنوبی و فرسوده شهر تهران برای هر متر مربع , بین 4تا 8 میلیون و در مناطق مصرفی همچون مناطق  4 تا 8 نیز قیمت زمین به طور میانگین به ازای هر مترمربع, بین 15 تا 20 میلیون می باشد.همچنین در این مناطق نسبت مشارکت 60 به 40 به نفع مالکان است. هرچند در برخی پروژه ها اخیرا نسبت 65 به 35 به نفع مالکان نیز اعمال می شود ومبالغ بلاعوض درخواستی از سوی مالکان نسبت به مدت مشابه سال گذشته بعضا تا دو برابر افزایش یافته است. تعیین مبلغ بلاعوض این روزها سلیقه ای شده با اینکه پیش از این عرف مشخصی در هر محله  با توجه به ویژگی های ملک وجود داشت.
فعالان ساختمانی پایتخت می گویند هم اکنون به دلیل نبود مشوق های ساخت و ساز در بافت های فرسوده، اکثر سازندگان تمایلی به ورود به این محدوده ها برای ساخت و ساز ندارند و ترجیح می دهند در سایر مناطق پایتخت فعالیت کنند.

 

نظرات

بدون نظر