نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
سنگ فرش یکی از پراستفاده ترین مصالح اطراف ما

سنگ فرش یکی از پراستفاده ترین مصالح اطراف ما

سالیان بسیاری است که از انواع سنگ ‌ساختمانی برای پوشش کف خیابان ها استفاده می شود که زیبایی فراوانی به خیابان ها می دهد و راه رفتن روی این سنگ ها یا حتی عبور ماشین یا دوچرخه و عبور اسب ها، صدایی دل نشین را به وجود می آورد که یادآور خاطراتی زیبا هستند. از دیرباز در بریتانیا مردم علاقه خاصی به سنگ فرش خیابان ها دارند.


ریشه کلمه سنگ فرش از چه چیزی گرفته‌شده است؟


کلمه سنگ فرش به زبان انگلیسی (cobblestone) ترجمه می‌شود؛ که از کلمه cob به معنای چوب ذرت گرفته‌شده است و همچنین از کلمات دیگری مانند قرص چوب بلا (cob leaves)، آژیر چیزی که توجه را جلب کند (beacon cob) و یا حتی کلمه فندق به معنای (cobnut) گرفته‌شده است. با توجه به تمام این کلمات می توان گفت مفهوم همگی این کلمات چیزی است که فشرده، دایره شکل و کوچک است.

پس کلمه سنگ فرش که از این کلمات گرفته شده باید از سنگ‌های کوچک دایره‌ای شکل و توده‌ای استفاده شود؛ که به آن cobble می گویند. از این کلمه برای اولین بار در قرن پانزدهم در کشور بریتانیا استفاده شد. در آن زمان در بریتانیا جاده‌هایی ساخته می شد که کارگران برای رسیدن به آن جاده باید از رودخانه‌هایی عبور می‌کردند که پر از سنگ‌های کوچک و گرد بود؛ که کارگران برای ساخت آن جاده‌ها از همین سنگ‌ها که به آن cobble می‌گفتند، استفاده کردند.
سنگ فرش یعنی قرار دادن سنگ ‌های مناسب در شن های ریز یا هر ملات دیگری.


مزایای استفاده از سنگ فرش در خیابان ها:


1.  خیابان سنگ فرش شده در هوای بارانی باعث عدم ایجاد گل ولای می شود.
2.  همچنین در هوای خشک باعث عدم ایجاد گرد و خاک در هوا می شود.
 3.  اسب‌های نعل شده هم در جاده‌های سنگی بهتر از آسفالت حرکت می‌کنند.
4.  سروصدای ایجادشده از عبور هر وسیله‌ای بر روی سنگ فرش به عابرین هشدار نزدیک شدن می دهد.

سنگفرش در خیابان

معایب استفاده از سنگ فرش خیابان ها:


1.  ایجاد سرو صدای زیاد در خیابان ها که البته از طرفی هم حسن محسوب می شود.
2.  در قدیم در بریتانیا، برای آرامش خانه هایی که سالمندان یا بیماران در آن زندگی می‌کردند، روی سنگ فرش ها را می پوشاندند.


چرا به‌جای استفاده از جاده های قدیم، جاده های سنگ فرش شده ساختند؟


از جاده‌های قدیمی افراد بسیاری عبور می‌کردند. جاده های قدیمی بر اثر عبور اسب ها و کالسکه ها،عبور و مرور زیاد یا بارش های جوی خراب می‌شدند. اگر هم کسی می‌خواست آن‌ها را تعمیر کند هزینه زیادی در برداشت. برای همین خیابان ها را یا قسمتی از آن را سنگ فرش می‌کردند تا هم عبور و مرور راحت شود هم درگذر زمان خراب نشوند.


این را هم بخوانید=====> سنگ آنتیک نسل جدید و لاکچری در دکوراسیون داخلی


در ادامه انواع سنگ فرش ازنظر جنس مصالح مصرفی معرفی می شود:

 

سنگ فرش بتنی


یقیناً استفاده از سنگ فرش برای محوطه سازی ویلا نسبت به چمن و آسفالت هزینه‌برتر است اما متناسب با نوع سنگ فرش هزینه آن افزایش و یا کاهش پیدا می‌کند. یکی از انواع کفپوش که نسبت به سایر مدل ها کاملاً مقرون به صرفه است و می‌توانید از آن در محوطه‌سازی ویلای خود استفاده کنید، سنگ فرش بتنی است. این مدل دارای مزیت های خاص خودش است برای مثال مقرون به صرفه است، نصب و نگهداری آن نیز نسبت به سایر کفپوش ها ها آسان تر است. اما اگر بخواهیم آن را از نظر ظاهر با سایر مدل ها مقایسه کنیم باید بگوییم که نسبت به انواع دیگر سنگ فرش که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد آن چنان زیبا نیست و دارای طرح خاصی نیست البته شما می توانید پس از نصب آن بر روی آن متناسب با سلیقه ای که دارید الگو و طرحی ایجاد کنید تا خیلی معمولی و بی روح نباشد.

نوعی از کفپوش های بتنی که بیش تر مورد استفاده قرار می‌گیرند نوع پیش‌ساخته است. در واقع سنگ فرش بتنی پیش‌ساخته نوعی کفپوش مدولار است که در انواع الگو، اندازه و بافت موجود هستند. یکی از مزایای سنگ فرش‌های بتنی پیش‌ساخته این است که کاملاً نفوذپذیرند به این شکل که آب را به خود جذب می کنند و از روان شدن آب بر روی سطح زمین جلوگیری می کنند.
اگر تمایل دارید برای محوطه سازی ویلای خود از سنگ فرش استفاده کنید درصورتی‌که نمی خواهید خیلی هزینه بر باشد بهترین انتخاب برای شما استفاده از کفپوش بتنی پیش‌ساخته است که هم مقرون به صرفه است و هم در الگو و طرح‌های مختلف در بازار موجود است.

سنگفرش بتنی


سنگ فرش بتن در جا (مقرو ‌به صرفه)


بتن استاندارد است، زیرا مقرون به صرفه، آسان در نصب و آسان در نگهداری است. با این وجود، استاندارد بودن آن نباید باعث خسته‌کننده بودن آن شود. راه‌های زیادی برای ایجاد الگو، طرح، بافت و رنگ در سنگ فرش بتنی وجود دارد تا به آن روح ببخشد. سنگ فرش های بتنی، مصالحی ایده آل برای طراحی محوطه خانه شما محسوب می شوند.


شاید این مقاله هم برایتان جالب باشد====>>>صادرات سنگ در ایران چگونه است؟


سنگ فرش آجری


جالب است بدانید که اولین تولید صنعتی بشر، آجر بوده است. آجر به‌خوبی می‌تواند با سایر اجزایی که در محوطه ویلا مورداستفاده قرارگرفته است هماهنگ شود و ازنظر زیبایی به محوطه ویلای شما روح ببخشد. بر اساس تنوعی که در مواد اولیه آجر وجود دارد این سازه صنعتی دارای انواع متعددی است. یکی از انواع آجرها، آجرهای رسی هستند که می توان گفت نسبت به سایر انواع آجرها بیشترین قدمت رادارند.

 

سنگ فرش سنگریزه ای


درواقع سنگ فرش سنگریزه ‌ای نوعی سنگ متلاشی‌شده است، بهترین و مناسب‌ترین محلی که می‌توانید از این نوع استفاده کنید، محلی است که ناهموار است و شما با استفاده از سنگ فرش سنگریزه ‌ای می‌توانید آن محل را هموار کنید.
اگر تمایل دارید از این نوع کفپوش سنگی در محوطه ویلای خود استفاده کنید به شما پیشنهاد می‌دهیم در کنار آن از کوبیک‌های سنگ فرش از جنس گرانیت استفاده کنید تا سنگ فرش سنگریزه‌ ای در کنار کوبیک گرانیتی ظاهری کاملاً زیبا و مدرن را در محوطه ویلای شما ایجاد کنند.

 

سنگ فرش با استفاده از سنگ‌آهکی


سنگ‌آهک در رنگ های سفید، کرم مایل به سفید و همچنین سفید مایل به خاکستری وجود دارد. مناسب‌ترین مناطقی که بهتر است برای محوطه‌سازی ویلای خود از رنگ روشن سنگ آهکی استفاده کنند، مناطقی هستند که دارای اقلیم گرم است چراکه گرما را منعکس می کنند. رنگ روشن سنگ آهکی یک روشنایی مطلوبی را در فضای محوطه ویلا ایجاد می‌کند. علاوه بر این گفپوش با استفاده از سنگ ‌آهکی ظاهری زیبا و مدرن به ویلای شما می ‌دهد بنابراین اگر شما تمایل دارید از این نوع سنگ فرش برای ساخت محوطه ویلای خود استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم که از رنگ سفید و یا کرم مایل به سفید آن استفاده کنید تا محوطه ویلای شما روشن تر و شیک تر به نظر برسد. البته انتخاب رنگ کاملاً سلیقه ای و به انتخاب شما بستگی دارد.


سنگ فرش با استفاده از تراورتن


اگر به دنبال نوعی سنگ فرش هستید که دارای استحکام بیش تری نسبت به سنگ آهکی باشد به شما پیشنهاد می کنیم از تراورتن استفاده کنید، چراکه این نوع  نسبت به سنگ فرش آهکی دارای مقاومت و استحکام بیش تری است. بیش ترین استفاده از این نوع کفپوش در اطراف استخرها است. همان طور که اشاره کردیم تراورتن دارای مقاومت بالایی است از این رو نگهداری از آن کار آسانی است. سنگ تراورتن به‌گونه‌ای طراحی و ساخته‌شده است که در سطح آن سوراخ های بسیاری ریزی قرار دارد که این سوراخ ها از لیز خوردن افراد زمانی که سطح آن ‌ها خیس باشد جلوگیری می کنند از این‌ رو است که بیش تر از این نوع سنگ فرش در اطراف استخر استفاده می کنند.


از مزایای بی شماری که سنگ تراورتن دارد می توان به سطح سرد آن اشاره کرد که موجب می شود از این نوع سنگ در پاسیوها و اطراف استخرها در اقلیم گرم استفاده کرد. همان‌طور که اشاره کردیم در سطح این سنگ منافذ ریز بسیاری وجود دارد که مانع از لغزش افراد بر روی آن می شود. ظاهر سنگ تراورتن به‌گونه‌ای است محوطه‌ای لوکس و مدرن را برای شما به وجود می آورد. یکی دیگر از ویژگی ها و مزایای سنگ تراورتن این است که به هیچ وجه رنگ آن محو نمی شود.

 

سنگ فرش با استفاده از سنگ لوح


مهم‌ترین ویژگی سنگ ‌لوح که می‌تواند توجه شمارا به خودش جلب کند این است که دارای تنوع رنگی بالایی است به‌گونه‌ای که تنوع رنگی آن از رنگ زغالی آغاز می‌شود و تا رنگ سبز یشمی ادامه دارد. از آن جایی‌که این نوع سنگ فرش نیز دارای استحکام و مقاومت بالایی است در سردترین منابع دوام می آید. سنگ ‌لوح دارای طرح منحصربه‌ فرد و فوق العاده زیبایی است به‌گونه ای که در امتداد خطوط درزش نوعی شکستگی وجود دارد. با انتخاب این کفپوش ظاهر زیبا و خاصی را به محوطه ویلای خود بدهید.

سنگفرش موزاییکی

 استفاده از موزاییک فرش


همان‌طور که می‌دانید موزاییک قدمت زیادی دارد و در انواع سایزها، طرح ها و اندازه های گوناگون طراحی و تولید می شود که برای همه مکان ها مناسب است البته از این نوع سنگ فرش بیش تر در محوطه های خارجی ساختمان استفاده می شود. پس‌ از این که از موزاییک استفاده کردند درزهای آن را با دوغاب رقیق سیمان پر می کنند.

 

 واش‌بتن


این نوع نیز مانند سنگ فرش بتنی دارای قیمت مناسبی است و نسبت به سایر انواع سنگ فرش ارزان تر است. نام دیگر این نوع کفپوش، موزاییک شسته است. اجزای تولیدکننده سنگ فرش واش بتن شامل: سیمان، ماسه، سنگ‌های معدنی، چسب بتن و مواد روان کننده بتن است. واش‌ بتن در رنگ‌های متنوعی طراحی و تولید می شود. از مزایای آن می توان به مقاومت و استحکام بالای هم در سرما و هم در گرما اشاره کرد. بیشتر از این نوع سنگ فرش در معابر شهری و پارک‌ها استفاده می‌شود که دلیلش اصطکاک بالای آن است. واش بتن در ابعاد و اندازه‌های متعددی طراحی و تولید می ‌شود که سطح‌رویی آن به شکل برجسته است البته یک نواختی آن به‌صورت کامل حفظ شده است. همان‌طور که اشاره کردیم این سنگ فرش‌ها دارای رنگ بندی متنوعی هستند که انتخاب هر یک از رنگ های آن‌ها امری کاملاً سلیقه ای است اما پیشنهاد ما به شما این است که از سنگ فرش واش بتن با زمینه تیره در مکان‌های پرتردد استفاده کنید و از زمینه روشن آن در داخل ویلا استفاده کنید.

سنگفرش واش بتن


استفاده از چوب و سنگ طبیعی در کنار سنگریزه


سنگریزه نسبت به سایر سنگ فرش هایی که در این مقاله به معرفی آن‌ها پرداختیم و ویژگی‌ها و خصوصیات هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم داران وزن سبک‌تری است. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم شما می‌توانید از سنگریزه به تنهایی برای پوشش کف محوطه ویلای خود استفاده کنید و با راه رفتن بر روی آن به احساس خوبی دست پیدا کنید؛ اما اکنون یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم که در صورت استقبال از این پیشنهاد می‌توانید محوطه ویلای خود را به زیباترین شکل ممکن درآورید.

پیشنهاد ما این است که از سه عنصر چوب، سنگ طبیعی و همچنین سنگریزه در کنار یکدیگر استفاده کنید و آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید اما چگونه؟ به‌گونه‌ای که از چوب قرمز در لبه پله ها استفاده کنید و از سنگ طبیعی نیز در حاشیه ها استفاده کنید و در نهایت در وسط مسیر عبوری که ایجاد کرده اید از سنگریزه استفاده کنید شما با این کار می‌توانید یک مسیر عبوری کاملاً طبیعی و زیبا و مدرن را ایجاد کنید که تأثیر چشم گیری در زیبایی محوطه ویلای شما داشته باشد. حتی می توانید در مسیر عبوری که ایجاد کرده اید به‌جای استفاده از سنگریزه، از قلوه سنگ‌های کوچک استفاده کنید تا مسیر رودخانه را برای افرادی که وارد ویلای شما می شوند تداعی کرده باشید.


ترکیب مصالح


این که هر قسمت از باغ شما با چه متریالی پوشانده شود علاوه بر سلیقه بستگی به کاربری هر بخش دارد. مسلماً اگر باغ بزرگی دارید و قرار است هم در آن فضایی برای بازی بچه ها داشته باشید، هم فضایی برای دوره هم نشستن نمی توانید فقط از یک الگو و فقط از یک متریال استفاده کنید.


برای مثلاً ترکیب سنگ فرش با چمن حس و حال نرمی و لطافت می‌دهد و برای پیاده روی و حرکت مناسب است. سنگ ریزه، از آن جا که حرکت را کمی دشوار می کند، حس سکون را القا کرده و می توانید از آن برای جای نشستن استفاده کنید و چمن به علت نرمی لطافت برای زمین های بازی مناسب و ایمن است؛ بنابراین باید همه این نکات را در کنار هم بچینید و البته با مشورت متخصصان در رابطه با مدل سنگ فرش حیاط و باغتان تصمیم گیری کنید.
درنهایت امروزه می‌توان از انواع و اقسام سنگ فرش‌ها با طراحی‌ها و جنس‌های متفاوت بر اساس انواع سلیقه ها و با مقاومت و دوام خوب به عنوان یکی از بهترین پوشش های کف در فضاهای مختلف و با کاربری‌های متفاوت استفاده کرد.

 

نام نویسنده:امیرمحمود نورمحمدی      nourmohammadi1985@gmail.com
امیر نورمحمدی


مطالب مرتبط:

سنگ دهبید زیباترین سنگ در صنعت ساختمان سازی

سنگ اسلب تراش زیبا و نوین برای سنگ ساختمانی

انواع سنگ نما و سنگ کف وشستشوی آن

دستگاه های برش سنگ صد صنعت جهانی شدند


دیدگاه خور را با ما و بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید

 

 

 

نظرات

بدون نظر