نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
صادرات سنگ در ایران چگونه است؟

صادرات سنگ در ایران چگونه است؟

ایران جزو 8 کشور اول جهان،از منظر معادن سنگ است و به سبب طیف وسیع سنگ ها، طرح ها و رنگ های آنها، جزو برترین کشورهای تولیدکننده سنگ ساختمانی و صادرات سنگ در خاور میانه و حتی جهان محسوب می شود.
 

کشورهای چین، ترکیه، روسیه، جمهوری آذربایجان، عراق، هلند، استرالیا، ازبکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس، از محبوب ترین متقاضیان سنگ های ایرانی هستند.
سنگ های استخراجی ایران، از نظر کیفیت زبانزد واردکنندگان کشورهای سرتاسر دنیا است. در چند سال اخیر، سرمایه گذاری های پرثمری در صنعت استخراج، برشکاری و صادرات سنگ به خارج از کشور انجام شده است و به همین سبب، ایران در رقابت با کشورهای ایتالیا، چین، ترکیه و اوکراین نیز پیشتاز شده است. 
 صادرات سنگ

هم اکنون کشور ما به لحاظ دارا بودن تکنولوژی و ابزار مخصوص استخراج، برشکاری و فرآوری سنگ، هیچ کمبودی نسبت به دیگر رقبای خود ندارد، و به مرحله خود کفایی و پیش گامی رسیده است. 


اگر نیاز به سنگ برای صادرات دارید همی حالا درخواست خود را ثبت کنید تا تولیدکننده ها با شما از طریق تماس تلفنی یا واتس اپ ارتباط برقرار کنند.

شروع کنید


 


 

خام فروشی و ضربه های آن به صادرات سنگ!


در کمال تاسف، برخی از تولیدکنندگان و یا شرکت های استخراج کننده سنگ در ایران، به صادرات سنگ به صورت خام و کوپه ای اقدام می کنند. این کار باعث می شود که ارزش افزوده ای به کشور ما وارد نشود و ضرر های زیادی را نصیب شخص و اقتصاد کشور وارد کند. 
 
در چنین شرایطی، کشور هایی از جمله چین که سنگ های خام را خریداری و وارد کرده اند، آن ها را برش کاری و فرآوری می کنند و همان را دوباره به کشور ما صادر می کنند.

صادرات سنگ خام

با این وجود، مدیران و مسئولانی وجود دارند که خام بودن این سنگ ها را قبول نداشته و از نظر آن ها، 30 تا 40 درصد پروسه فرآوری سنگ در حین استخراج از معادن، قواره کردن به شکل های هندسی، جدا کردن به لحاظ رنگ آن ها و درجه بندی آنها به لحاظ کیفی، انجام شده است و در واقع این سنگ ها را نیمه فرآوری یا نیمه خام نامیدند. 
 
خوشبختانه دولت در چند سال اخیر، عوارض گمرک برای صادرات سنگ خام در نظر گرفته است و بدین طریق از میزان خام فروشی کم شده است. همچنین برای صادرات سنگ های فرآوری شده، مشوق هایی در نظر گرفته شده که کمک زیادی به رونق ایجاد ارزش افزوده کرده است.

سنگ خام صادراتی


آیا صنعت سنگ در ایران به استاندارهای جهانی دست پیدا کرده است؟!


رعایت استانداردهای جهانی در تولیدات سنگ در ایران را باید از دو جهت بررسی کرد: یکی به لحاظ کمی و دیگری به لحاظ کیفی.
از نظر مقداری، اکثر کارخانه های داخل کشور که بالای 6500 هستند، توانسته اند تولیدات زیاد ولی با کیفیت بسیار پایینی را عرضه کنند. این تولیدات در صادرات خارج از کشور جایی ندارند و در بازارهای داخلی باید خریدارانی را جذب خود کنند.
اما ۵۰ درصد از کارخانه از منظر کیفی توانسته اند استاندارد های مطرح جهانی را رعایت کنند و به کشورهای اروپایی سنگ صادر کنند.

استاندارد صادرات سنگ 


 
رابطه مشکلات سیاسی با رونق صادرات سنگ


موانع و مشکلات سیاسی، موجب ایجاد مشکل در ارتباط کشور با سیستم بانکی کشور های اروپایی و جهانی شده و همین باعث کاهش صادرات هر محصولی به اضافه سنگ های فرآوری شده، به مقدار قابل توجهی خواهد شد.
وقتی سنگ ها از نظر کیفیتی و قیمتی، مورد پسند افرادی از کشورهای اروپایی واقع می شود، اما در ارتباط با سیستم بانکی آنها مشکل داشته باشیم، این تجارت بر باد خواهد رفت، زیرا کلیه خریدهای این کشور های پیشرفته وابسته به سیستم های بانکی شان است. حال بماند که ایالت متحده آمریکا، تمامی معاملات با شرکت های ایرانی را به طور مطلق ممنوع اعلام کرده است.


آینده صادرات سنگ کشور ایران


در حال حاضر، سالیانه بین 12 تا 13 میلیون تن سنگ در کشور ما استخراج می شود، اما با این حال سهم کم و ناچیزی از آن به خارج از کشور صادر می شود.
خوشبختانه ارقام و میزان فروش سنگ های صادراتی کشور، هر ساله به لطف نوسازی و مجهزسازی صنعت استخراج و فرآوری به ماشین آلات امروزی، روند صعودی داشته است. 

آینده صادرات سنگ
طبق آمار رسمی، چیزی حدود 2000 معدن مطابق با استانداردهای بین المللی در کشور ما وجود دارند، اما در زمینه ارتقای بهره وری آنها، اقدامات اصلی و مهم برداشته نشده است.
طبق آمار رسمی جهانی، ایران چهارمین کشور تولیدکننده سنگ در دنیا است، ولی به لحاظ برترین صادرات سنگ جزو 20 کشور جهان جای گرفته است. این رتبه بندی ها برای کشوری که برخی از سنگ های تولیدی اش به لحاظ طرح و رنگ در دنیا مشابه ندارند، پایین و ناکافی است.


 جالب است بدانید که بالای شش هزار واحد سنگبری در کشور تاسیس شده است، هر چند که تنها هزار دویست یا سیصد عدد از آنها هم اکنون به عنوان واحد فعال محسوب می شوند.


برترین صادر کننده های سنگ در ایران


در ادامه به برخی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده و صادر کننده سنگ های ساختمانی در کشور اشاره می کنیم:
•    یزد سنگ بهار، واقع در استان یزد
•    ساخارا و آژیانه، واقع در استان تهران
•    هشت بهشت گرانیت آپادانا، واقع در استان اصفهان
•    هلیا سنگ تهران
•    نیکسان سنگ تهران
•    نیک استون تهران
•    نگین سنگ کویر اصفهان
•    نگار سنگ اصفهان
•    مهکام سنگ پارس اصفهان


مطالب مرتبط:

سنگ آنتیک نسل جدید و لاکچری در دکوراسیون داخلی

سنگ دهبید زیباترین سنگ در صنعت ساختمان سازی

انواع سنگ نما و سنگ کف وشستشوی آن

سنگ تراورتن بخریم یا سنگ مرمر؟

 


نظرات خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید

 

نظرات

بدون نظر