نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
معرفی ابزار گچ کاری و گچبری مدرن

معرفی ابزار گچ کاری و گچبری مدرن

انجام هر کاری به نحو احسنت، وابسته به ابزار و وسایلی است که برای آن طراحی و ساخته شده اند. انجام عملیات گچ کاری نیز از این قاعده مستثنی نیست.
هر چقدر کاری که قصد انجام آن را داریم، نیازمند دقت و ظرافت بیشتری باشد، نیاز به استفاده و بکارگیری از ابزار مخصوص نیز بیش تر می شود و به همین نسبت اشتباهات کاری نیز بیش تر نمایان می شوند.


پس علاوه بر کم تجربه بودن استادکار، قطعاً گچ کاری بدون داشتن ابزار گچ کاری حرفه ای نیز با مشکل رو به رو خواهد شد و دیگر آن زیبایی، دقت و ظرافت که کیفیت کار را رقم می زند، به چشم نخواهند خورد. 
در این مقاله به شرح انواع ابزار تخصصی گچ کاری حرفه ای پرداخته ایم. با
نیاز به خرید همراه باشید تا درباره آن ها بیش تر بدانید و با دانش, بهترین ابزار مرتبط  با نوع گچ کاری را انتخاب کنید:


•    ماله گچ کاری


ماله، اولین وسیله مورد نیاز برای انجام عملیات گچ کاری به حساب می آید. از ماله، برای پخش کردن و پرداخت کردن اسکلت اصلی استفاده می شود.
 
در ادامه به این موضوع که ماله چه ویژگی های باید داشته باشد را به شما ارائه می کنیم و امیدواریم با علم به این نکات ابزار مناسبی را انتخاب کنید و موفق باشید. 

ابزار ماله گچبری
1.    ماله ها علاوه بر این که در گچ کاری کاربرد دارند، در امور دیگری مانند نقاشی هم کارآیی دارند و نقاشان ساختمانی برای لکه گیری از ماله استفاده می کنند. پس دقت کنید ماله خریداری شده شما از نوع مخصوص گچ کاری باشد.
2.    از خرید ماله ای که لبه های آن بسیار تیز و برنده اند، خودداری کنید، زیرا احتمال آسیب رساندن به دست ها را افزایش می دهد.

 

•    استامبولی مهم ترین ابزار گچ کاری


ظرفی که مصالح و ملات را در آن مخلوط می کنند، استامبولی نام دارد و از ابزار های بسیار واجب گچ کاری به شمار می رود. نکته ای که در نگهداری از استامبولی باید مدنظر داشته باشید، این است که ظرف را پس از استفاده بشویید. عدم شستشوی به موقع آن موجب سفت و خشک شدن باقی مانده مصالح روی آن، و در نتیجه دشوار شدن تمیز کردن آن خواهد شد.

ابزار گچ کاری استامبولی


 •    دمبر ابزار تخصصی گچبری


دمبر اصلی ترین ابزار گچ کاری و گچ بری تخصصی محسوب می شود. به واسطه نوک تیز آن، نقش و نگارها و برجستگی های زیبا و ظریف گچ ها را ایجاد می کنند. به صورت عمومی یک گچ کار زبردست با مهارت در کار با دمبر شناخته می شود.

دمبر گچ کاری
 

•    بومخوار


وسیله ای نوک تیز است که برای تمیز کردن زمینه بوم از آن استفاده می شود.


•    ابزار نقالی


ابزار قابل استفاده در طراحی نقش و نگار های روی گچ، که طرح گل و برگ و... را به وسیله آن، بر روی گچ پیاده می کنند.

نقالی وسیله گچبری
 

•    وردنگی ابزار طراحی گچبری


ابزار طراحی و خط کشی گچ برای برش دادن ناحیه به صورت دقیق و بدون اشکال است.

وردنگی.ابزار گچ کاری
 

•    قلم بوم گیر 


وسیله ای است برای قاشقی کردن کلیه مکان ها حتی برگ ها و دیگر کارهای قاشقی دار. همچنین لبه  گرد کوچک آن در چدنی سازی کاربرد دارد.

 

ابزار گچ کاری و گچبری مدرن


تا اینجا, شما را با ابزار اصلی و سنتی گچ کاری و گچ بری آشنا ساختیم. حال نوبت به بررسی ابزارهای مورد استفاده در گچ بری مدرن که با پیشرفت صنعت گچ کاری، همانند هر صنعت دیگر ارتقاء یافته اند، رسیده است. ابزارهای گچ بری پیش ساخته، از کاربردی ترین ارتقاء های معماری امروز است. 


•    گچ پایه ای ترین ابزار گچ کاری


ابزار گچ بری از نوع گچی، به دلیل دشوار بودن انجام آن، از گران ترین ابزار به حساب می آیند. پروفیل های گچی در دو نوع پیش ساخته و دست ساز موجود هستند. 
 
از معایب استفاده از گچ، می توان به سنگینی و ترک خوردگی آسان آن در حین کار، اشاره کرد.

گچ
چهار نمونه گچ در گچ کاری، قابل استفاده هستند:
1.    گچ آماده: گچی است به صورت دوغ آب و کاربردی برای پرکردن فضاهای خالی.
2.    گچ عسلی: گچی است که میزان آب اضافه شده در آن بسیار کم است و در کروم گرفتن کاربرد دارند.
3.    گچ دستی: گچی کم آب و سفت که برای بند کردن جسمی به جسم دیگر، استفاده می شود.
4.    گچ کشته: این گچ دیر سفت می شود، از این رو گچ کار فرصت دارد سطح گچ کاری شده را به آرامی و با دقت صیقل دهد.


•    پلی استایرن مدرن ترین ابزار گچ کاری


پلی استایرن و یا فیبر استخوانی، ابزار گچ کاری مدرنی است که به وسیله آن می توان کشوهای مختلف، برای هر یک از اشکال طراحی شده در گچ بری دور دیوار ها و زاویه های بین دیوار،سقف و قاب های هلالی را، با اشکال مختلف ساخت.

پلی استایرن
 
پلی استایرن از یک ماده پتروشیمی به نام مونومر استایرن ساخته شده است که پلیمری مصنوعی است و در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی تولید می شود.
از مزیت های استفاده از فیبر استخوانی، می توان به برش پذیری و نصب آسان آن اشاره کرد، اما متاسفانه در برابر رطوبت حساس بوده و بافت آن نازک و ضعیف است. 


•    پلی یورتان مقاوم ترین ابزار گچ بری


از ابزار شیمیایی متشابه به گچ، که برای ساخت فوم های نرم و سخت، و ترموپلاستیک ها، الاستومرها، گچبری پیش ساخته دکوراتیو و نمای خارجی ساختمان از آن استفاده می شود. ابزار پلی یورتان، دارای مزیت های بسیار زیاد، از جمله به صرفه بودن، پایداری نسبتاً زیاد در برابر پوسیدگی و حشرات، ضد آب بودن و قابلیت رنگ پذیری دلخواه، هستند.
 پلی یورتان

•    چوب


چوب های طبیعی و یا فرآوری شده را نیز می توان به عنوان ابزار گچبری مدرن مورد استفاده قرار داد. بهتر است بدانید، استفاده از چوب محدودیت های خود را دارد و معایب آن، حساسیت زیاد نسبت به آب و رطوبت و بالا بودن هزینه است.

چوب برای گچبری
 

•    ام دی اف


ابزار های پیش ساخته MDF برای گچ کاری، هزینه پایین تر و مناسب تری نسبت به چوب های جامد دارند و نیاز به رنگ نیز ندارند، پس جایگزین مناسبی برای چوب های طبیعی و فرآوری شده به حساب می آیند. با این حال، نسبت به رطوبت حساس اند.

ام دی اف برای گچکاری
 


مطالب مرتبط:

اجرای گچبری سنتی و مدرن و هزینه آن


 

نظرات

بدون نظر