نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
سنگ آنتیک نسل جدید و لاکچری در دکوراسیون داخلی

سنگ آنتیک نسل جدید و لاکچری در دکوراسیون داخلی

سنگ آنتیک امروزه از سنگ های زیبا، با کیفیت و متنوع در طرح ها و رنگ های متفاوت می باشد که در طراحی های داخلی و خارجی ساختمان ها از آنها استفاده می شود. 
با اینکه چند دهه از پیدایش این نوع از
سنگ ساختمانی میگذرد، اما امروزه به محبوبیت خاصی رسیده اند، زیرا با توجه به گسترش و تغییر و تحول طراحی، مزایای استفاده از آنها بهتر درک می شود. 
کاربرد سنگ آنتیک در ابتدا تنها شامل راهروهاو آشپزخانه ها می شد, اما امروزه تمامی معیارهای مورد نیاز در طراحی فضای خارجی و داخلی، کفپوش ها و محوطه های بیرونی را دارا می باشند و در هر جایی بسته به مکان مورد نظر و شکل و رنگ سنگ ها، کاربرد دارند.


انواع مدل های آنتیک به لحاظ جنس


1-سنگ آنتیک طبیعی 


سختی بسیار زیاد برخی از سنگ ها و در نتیجه دشوار شدن عملیات برش کاری، موجب متحمل شدن هزینه های گزاف در تولید سنگ آنتیک مورد نظر خواهد شد. به همین علت از ضایعات سنگ های تراورتن جهت تولید سنگ آنتیک طبیعی استفاده می‌شود و دلایل آن عبارتاند از: مقاومت و سختی پایین تر نسبت به سنگ هایی مانند گرانیت و کوارتزیت، چگالی زیاد، بلوری بودن و چسبیدن کامل سنگ به ملات به سبب تخلخل های موجود بر روی سطح آن.


2-سنگ آنتیک مصنوعی


  این نوع به علت عدم نیاز به برش کاری زیاد و فراهم بودن انواع سایزهای آن و عدم نیاز به داشتن تخلخل برای چسبیدن کامل با ملات و با در نظر گرفتن تجهیزات خاص حین قالب گیری به منظور جلوگیری از ریزش، محدودیت های نوع طبیعی را دارا نمی باشد. همچنین دوام و مقاومت بیشتری داشته و به سبب تخلخل پایین تر از رشد قارچ و باکتری در فضاهای خالی جلوگیری می کند.

سنگ تزئینی سنگ آنتیک شومینه


بیشتر بخوانید====>>> انواع سنگ نما و سنگ کف و شستشوی آنانواع مدل های آنتیک به لحاظ جنس سنگ های استفاده شده در آن


•    سنگ های گرانیتی که بسیار سخت و محکم هستند و مقاوت بالایی در برابر آب دارند و در محیط های صنعتی نیز به کار می روند. ظاهر متفاوت این نوع سنگ باعث شده که بسیار زیبا و منحصر به فرد شود. سنگ های گرانیت سوخته و گرانیت های صیقلی در کنار یکدیگر می توانند زیبایی خیره کننده ای ایجاد کنند.
•    آنتیک ماسه ای که دارای انواع مختلف است. اگر ماسه را با کمک کربنات کلسیم بچسبانید سنگ آهکی به وجود خواهد آمد و اگر با سیلیس آنها را به هم وصل کنید، سنگ سیلیسی ایجاد خواهد شد.

•    آنتیک تراورتن: سنگ تراورتن از تراکم املاح چشمه های آب گرم به وجود می آید. آب گرم به دلیل حرکت در بین سنگ های کربناتی باعث ایجاد سنگ های تراورتن می شود . این نوع سنگ و نوع آنتیک آن به دلیل زیبایی که دارد در آشپزخانه و فضاهای خارجی خانه برای تزئین بسیار رایج اند.


•    آنتیک مالون: نوعی سنگ است که به طور کامل تراش خورده و پس از استخراج، آن را به وسیله پتک به قسمت های منظم تبدیل می کنند. این نوع سنگ در مناطق کوهستانی و همچنین قسمت های قوسی و نوع آنتیک آن نیز برای نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

•    آنتیک گیوتین یا قیچی: این نوع سنگ ها در دسته ی دکوراتیور قرار می گیرد. سنگ آنتیک این نوع سنگ از قطعه های پروفیل سنگ تراورتن و مرمر و … با رنگ های متفاوت به دست می آید.


•    آنتیک پازل: سنگ پازل از قطعات منظم سنگ های مختلف به دست می آید که سنگ آنتیک آن بسیار زیبا و کاربردی است، دارای مدل های مختلفی می باشد که معمولاً در فضای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.
سنگ های روتری، رودخانه ای، بادبر، حاشیه،سوپر براش و سه بعدی یا پروفیلی نیز از دیگر انواع آنتیک قابل ذکر می باشند.

سنگ آنتیک نما


روش های ساخت سنگ آنتیک


بطور کلی برای ساخت آنتیک ها، بقایای سنگ های خرد و تکه شده ی تراورتن و یا مرمریت را که ضایعات و پرت کارخانه های سنگبری به حساب می آیند، بوسیله ملات ها و چسب های مخصوصی از جنس رزین به یکدیگر می چسبانند.
در ادامه به ذکر و بررسی دو روش تولید سنگ های مردم پسند آنتیکی می پردازیم: 


•    آنتیک کاری مکانیکی: در روش آنتیک کاری مکانیکی تکه های سنگ به همراه گلوله هایی از جنس فلز را در داخل محفظه گردانی قرار می دهند و با حرکت چرخشی محفظه، گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ ضربه وارد نموده و باعث سایش لبه های تیز سنگ و تغییر فرم آن به حالت نیم گرد می شود. به این حالت در اصطلاح «تامبل» گفته می شود. تفاوت آنتیک کاری با «شات بلاست» در وزن، جنس و سرعت برخورد گلوله های فلزی بر روی سطح سنگ می باشد و با تغییر این عوامل حتی می توان میزان آنتیک کاری سنگ را نیز مطابق میل و سلیقه خود تغییر داد.

•    آنتیک کاری شیمیایی: در آنتیک کاری به روش شیمیایی از اسید استفاده می کنند. اسید باعث تخریب سطح صاف سنگ می شود، در نتیجه جلوه ای قدیمی مانند به سنگ داده خواهد شد. توجه داشته باشید که پس از عملیات آنتیک کاری، اسید به آسانی از سطح سنگ شسته نمی شود و به مرور تأثیر مخربی  بر روی سنگ  خواهد گذاشت، لذا امکان تغییر ظاهر در سنگ های آنتیک شده با این روش پس از نصب نیز وجود دارد. اسید مورد استفاده، اسید سولفوریک با غلظت کم حدود ۳۰ درصد می باشد. 

سنگ آنتیک اتاق خواب


مزایای استفاده از سنگ آنتیک


1.    پیش از تبدیل شدن آنتیک کاری به امری متداول، در حین استخراج و فرآوری شاهد خرد شدن و شکستگی قطعات سنگ بودیم .که زمانی چنین سنگ هایی به عنوان ضایعات شناخته می شدند و این ضایعات جهت تهیه پودر سنگ مورد استفاده قرار می گرفتند, ولی اکنون با رشد تکنولوژی از این تکه ها برای تولید سنگ آنتیک استفاده می شود، که این امر باعث افزایش بهره وری معادن و کارخانه های سنگبری شده است. 


2.    ویژگی های منحصر به فرد ساختاری سنگ آنتیک و تغییر مد در طراحی ها و لحاظ نمودن طبیعت در دکوراسیون موجب شده در سالهای اخیر بازار فروش سنگ آنتیک به طور قابل توجهی افزایش یابد. امروزه شاهد طرح ها و رنگ های مختلفی از سنگ آنتیک هستیم که یکی از آنها تابش نور از پشت سنگ می باشد که به علت قابلیت عبور نور از سنگ مرمر در چنین مواردی طراحان از  سنگ های آنتیک با جنس مرمر استفاده می کنند و جلوه های چشم نوازی را ایجاد می کنند. با توجه به ظرافت، اندازه و نحوه قرار گرفتن سنگ های آنتیک در کنار یکدیگر، طرح های مختلفی را می توان ایجاد نمود که اکنون در  بازار نیز انواع و اقسام سنگ های مختلف با نام سنگ آنتیک به فروش می رسند.


3.    نصب این نوع از سنگ ها به دلیل کوچک بودن قطعات و قابلیت برش آسان بر روی انواع دیوارهای گچی، سیمانی و سرامیکی، و زوایای مختلف دیوارها و ستون های قوسدار، انحنادار و گرد و نماهای مختلف داخلی و خارجی بسیار آسان است. این سهولت به میزانی است که استفاده از سنگ آنتیک، بدون دسترسی به افراد ماهر نیز امکان پذیر است.

4.    این سنگ ها قابلیت کار به صورت ترکیبی  با سایر محصولات دکوراتیو مانند کاغذدیواری، بلکا، رنگ، سرامیک، شیشه، آینه، فلز، چرم و ... را دارا می باشند.

 
5.    ایجاد حس نشاط و عدم خستگی با هر بار نگاه به آنها به علت هماهنگی و تنظم رنگ ها و طرح ها.
6.    ضد حریق بودن
7.    مقاومت در برابر یخ زدگی و سایش
8.    قابلیت اجرا در مدل های سنتی، کلاسیک، مدرن و طراحی های جدید و خلاقانه.
9.    قابلیت کار آنتیک ها با سنگ های با قیمت ارزان تر به صورت تلفیقی.

سنگ تزئینی شومینه  آنتیک بین کابینتی

 

معایب استفاده از سنگ های تزئینی


1.    عدم قابلیت استفاده در سقف
2.    عدم قابلیت استفاده از آنها بصورت دوباره، یعنی سنگ استفاده شده به سختی از سطح چسبیده شده به آن جدا میشود و قابل استفاده ی مجدد نمی باشد.


در چه مکان هایی از سنگ آنتیک استفاده می شود؟


نمای بیرونی، ورودی و داخلی ساختمان، دیوار بین کابینت ها، پشت تلویزیونLCD ، روی شومینه، کف و دیوارپوش راه پله و اتاق خواب، سالن پذیرایی، لابی، پارکینگ، سرویس بهداشتی و حمام، ویترین مغازه ها و اماکن تجاری، تابلو سنگ، دکوراسیون ویلاها و هتل های لوکس و محیط دفتر کار، رایج ترین اماکنی هستند که در آن ها از سنگ های آنتیک استفاده می شود. و در فضاهای بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، خدمات غذایی، محیط‌ های تحصیلی، خانه‌های بهداشت و دیگر بخش ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب سنگ های آنتیک با توجه به تکنولوژی نانو ساخته شده اند. این بدین معناست که این نما از هرگونه جذب باکتری یا جلبک به دور بوده و بدون هیچگونه مشکل قابل استفاده می باشند. ملات‌ها و یا چسب‌ها الزاماً نباید رنگ‌آمیزی شوند و رنگ‌آمیزی امری سلیقه‌ای میباشد. 


شاید به این مطلب هم علاقه مند باشید===>>> سنگ تراورتن بخریم یا سنگ مرمر؟چگونگی تمیز کردن سنگهای تزئینی و آنتیک


با استفاده از محلول صابون و یا شوینده های بهداشتی به همراه یک برس زبر غیر سیمی می توانید کثیفی ایجاد شده بر روی سنگ در گذشت زمان را برطرف نمایید. توجه داشته باشید که شوینده شما بر پایه اسید نباشد و از شتشوی با فشار نیز تا جایی که ممکن است جلوگیری شود.


مقاومت سنگهای آنتیک خود را بالا ببرید!


پولیش کردن سنگ ها به وسیله ی مادهای براق و روغنی به عنوان محافظ می تواند مقاومت آنها را تا میزان قابل توجهی بالا برده و از نفوذ رطوبت جلوگیری نماید.

نصب سنگ آنتیک
نکات قبل از نصب سنگ ها


•    لازم است پیش از نصب، طرح مورد نظر خود را با قطعات سنگ برر روی زمین پیاده نمایید و تصویری از تهیه کنید. اگر مورد پسند همگان بود آنوقت به نصب آن مشغول شوید.
•    برای برش کاری از سنگ فرز کوچک و یا دستگاه مخصوص برش استفاده نمایید.
•    حفظ سلامتی چشم و دست ها حین برش کاری و انجام عملیات نصب بسیار مهم است، لذا استفاده از عینک و دستکش مخصوص را فراموش ننمایید.


مطالب مرتبط:

دستگاه های برش سنگ صد صنعت جهانی شدند

کمیته نمای ساختمان 22 منطقه تهران


در پایان اگر دیدگاه یا نظری درباره این مطلب دارید یا تجربه خرید و استفاده از سنگ های آنتیک و تزئینی را دارید با ما و بازدیدکنندگان به اشتراک بگذارید.
 

نظرات

بدون نظر