نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
سنگ تراورتن بخریم یا سنگ مرمر؟

سنگ تراورتن بخریم یا سنگ مرمر؟

 سنگ تراورتن و سنگ مرمر از انواع سنگ های ساختمانی هستند که در نما کاری و کف سازی(سالن ها و واحدها) ساختمان ها به کار می روند.
 جالب است که بدانید بسیاری فکر می‌کنند این دو یکی هستند و تراورتن فقط نام دیگر سنگ مرمر است. ولی این دو سنگ کاملاً با هم متفاوت هستند. فقط هر دو در خانواده آهکی قرار دارند و از مواد رسوبی تشکیل شده اند. 
تراورتن و سنگ مرمر جز سنگ های لوکس و زیبا هستند که نمای زیبایی به ساختمان ها می دهند.
 در این مقاله از سایت
نیاز به خرید ویژگی ها و تفاوت های این دو سنگ ساختمانی را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم خرید کدام یک بهتر است؟

 

 تفاوت ظاهری سنگ تراورتن و مرمر


 سنگ مرمر معمولاً ظاهر یکنواختی دارد و سطح آن یکدست است. در برخی از آنها رگه هایی مشاهده می‌شود که این رگه ها, سنگ مرمر را از دیگر سنگ ها متمایز می کند. این در صورتی است که سنگ تراورتن سطح صاف و یکنواخت ندارد و ظاهر ان با منفذهایی که روی سطح کار دیده می شود قابل شناسایی است.
 تفاوت ظاهری دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد سطح درخشندگی سنگهاست. سنگ مرمر سطح براق و درخشان تری دارد.
 رنگ رایج سنگ مرمر, سفید و خاکستری است. در صورتی که رنگ متداول در سنگ تراورتن کرم یا بژ است. البته هردوی این سنگ ها در رنگ های دیگر هم موجود هستند و می‌توان با توجه به سلیقه و دکوراسیون مکان مورد نظر آنها را انتخاب کرد.

انواع سنگ مرمر و تراورتن


 مقایسه کیفی تراورتن و مرمر


سنگ تراورتن از نظر سختی و مقاومت در سطح بالایی قرار دارد و در صورت آتش‌سوزی مقاومت قابل قبولی دارد. سنگ مرمر مقاومت و سختی کمتری دارد و در صورتی که ضربه محکم به آن وارد شود می شکند.
 تراورتن خاصیت صیقل پذیری خوبی دارد و در صورت کثیف شدن و از دست دادن درخشندگی با ساب داد می‌توان آن را مثل  روز اول کرد. در صورتی که این خاصیت در سنگ مرمر وجود ندارد. در مورد سنگ مرمر به خاطر رگه هایی که روی آن است کثیفی خیلی قابل مشاهده نیست.
 نکته دیگر این است که سنگ تراورتن ضد خش است و در برابر برف و باران و نور شدید خورشید خیلی آسیب پذیر نیست. در صورتی که سنگ مرمر با تغییرات دمایی شدید صدمه می‌بیند و در نور شدید آفتاب کدرمی شود و درخشش خود را از دست می دهد.


این مطلب را هم بخوانید====>>> سنگ آنتیک نسل جدید و لاکچری در دکوراسیون داخلی

 


 

سنگ نمای تراورتن

 


خرید سنگ تراورتن یا مرمر از سایت نیاز به خرید


ما به شما پیشنهاد می کنیم درخواست خرید سنگ تراورتن و سنگ مرمر خود را در سایت نیاز به خرید ثبت کنید. بودجه و مقدار مورد نظر خود را هم تعیین کنید, خواهید دید که از چندین تامین‌کننده پیشنهاد قیمت دارید. با مقایسه قیمت‌ها و کیفیت محصولات آن ها بهترین گزینه را انتخاب کنید.


کدام یک گران‌تر است؟ تراورتن یا مرمر؟


 قیمت این سنگ ها ارتباط مستقیم به کیفیت, اندازه و ضخامت آنها دارد.
 طبیعی و مصنوعی بودن آن ها هم فاکتور دیگری است که باعث تفاوت قیمت سنگ ها می شود. به عنوان مثال سنگ طبیعی تراورتن از سنگ مصنوعی مرمر  گران تر است. اما در یک حالت برابر سنگ مرمر گران‌تر از تراورتن است و این به دلیل برش سخت سنگ مرمر است.
 پیچیدگی نصب هم یکی دیگر از عواملی است که روی قیمت و هزینه نهایی سنگ ها تاثیر دارد.

سنگ مرمر کف
 این کاملا به شما بستگی دارد که کدام یک از این سنگ ها را برای ساختمان خود به کار ببرید. ما فاکتورهایی را پیش روی شما گذاشتیم و با مقایسه ای که بین این دو انجام دادیم, کمی راه را روشن کردیم.
 هر کدام از سنگها را که انتخاب کنید مزایا و معایب خود را دارد. بنابراین نیازها, عوامل محیطی و بودجه خود را در نظر بگیرید, تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سنگ مرمر خاکستری

 معادن سنگ تراورتن و سنگ مرمر کجا هستند؟


 در سراسر جهان و کشورمان ایران معادن زیادی وجود دارد که از آن ها انواع سنگ های ساختمانی مثل تراورتن و مرمر استخراج می شوند.
ایران بعد از کشورهای چین, ایتالیا, ترکیه و هند بیشترین معادن استخراج سنگ تراورتن را دارد.
 بزرگترین ذخیره تراورتن خاورمیانه در شهرستان محلات قرار دارد که مرکز تولید تراورتن ایران محسوب می‌شود

 محلات با دو میلیون تن سنگ تراورتن, دارای ۲۵۰ واحد فرآوری سنگ است و وجود ۱۱۰ معدن غنی سنگ تزئینی در این خطه موجب شده که شش هزار شغل پایدار در این زمینه ایجاد شود.

 اگر بخواهیم به بزرگترین معدن سنگ مرمر هم اشاره کنیم, باید معدن چشت در هرات افغانستان را نام ببریم. معدن چشت بزرگترین معدن مرمر سفید جهان است که ۱۴ شرکت خصوصی برای استخراج از آن کار می کنند.
 سنگ مرمر سفید بسیار زیباست و نوع خالص آن به ندرت یافت می شود .بهترین معادن سنگ مرمر سفید ایران در شهرهای کرمان, قروه و سنندج واقع شده است.
 طبق آمار بین المللی ایران بین ۱۰ کشور دارای ذخایر طبیعی سنگ قرار دارد. مرمریت با ۵۳ درصد, گرانیت ۳۵ درصد, تراورتن 10.5 درصد و مرمر با 1 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین ذخایر سنگ ایران را تشکیل می‌دهند.


مطالب مرتبط:

دستگاه های برش سنگ صد صنعت جهانی شدند

کمیته نمای ساختمان 22 منطقه تهران

انواع سنگ نما و سنگ کف و شستشوی آن

سنگ اسلب تراش زیبا و نوین برای سنگ ساختمانی

نظرات
حسین پور
مقاله بسیار کاربردی وخوبی بود و قابل تامل سایت بشیارر جالبی دارید و از اینکه راه حلی برای کمبود وقت ایجاد کردید جای تشکر دارد. موفق باشید
1398/10/28 - پاسخ
نیاز به خرید (مدیر سایت)
خوشحالیم که نظر شما را جلب کرده ایم دوست عزیز
1398/10/29
جاهد
سنگ تراورتن برای نمای بیرونی خوبه و سنگ مرمر واسه دکوراسیون داخلی
1398/10/29 - پاسخ