نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
اصول محوطه سازی و آشنایی با محوطه سازان حرفه ای

اصول محوطه سازی و آشنایی با محوطه سازان حرفه ای


انسان همواره زیبایی را دوست دارد و همیشه به فکر آن است تا با جمع آوری برخی عناصر کنار هم به محیط خود زیبایی ببخشد. محوطه سازی یکی از مواردی است که کمک میکند تا محیط اطراف زندگیمان را زیباتر ببینیم. واردکرن عناصر طبیعت به محیط زندگی باعث می شود روحیه انسان سرشار از لطافت باشد. با ما همراه باشید تا شما را با اصول محوطه سازی آشنا کنیم و شما را برای یافتن متخصصین محوطه ساز کمک کنیم

 

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چگونگی ترکیب و به کار بردن عناصر مختلف در یک فضا می باشد. در محوطه سازی اولین چیزی که به ذهن همه خطور می کند فضای سبز و استفاده از المان هایی مثل آلاچیق,نهر,آب نما و استخر می باشد.
محوطه سازی بیشتر در ویلاها اجرا می شود , اما برخی هم برای آپارتمان ها یا برج باغ ها محوطه سازی را اجرا می کنند و یک معمار منظر را به خدمت می گیرند.

 

ترکیب و تناسب محوطه سازی

معماری منظر چگونه حرفه ایست؟


معمار منظر شخصی است که محیط پیرامون را طراحی و سازماندهی می کند و وظیفه محوطه سازی را بر عهده دارد. معماری منظر تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی و مهندسی معماری است که می تواند مربوط به یک بنا,پارک,ویلاو ... باشد.
عمدتا در معماری منظر به ارتباط بین انسان و طبیعت و محیط توجه می شود. کسی که اجرای محوطه سازی را بر عهده می گیرد باید دارای دانش تخصصی و تجربه کافی در این زمینه باشد و با در نظر گرفتن جلوه های بصری و محیط و بکارگیری خلاقیت بهترین طراحی را پیاده سازی کند.

 

برترین و مشهورترین معماران دنیا

نحوه محوطه سازی اصولی


در اجرای محوطه سازی باید به نکاتی مثل : انتخاب خاک,مصالح ساختمانی,ساخت المان,آلاچیق,آبنما و برکه ,استخر,کف سازی, نورپردازی,تاسیسات برقی و مکانیکی توجه اساسی شود.
برای ایجاد فضای سبز ,بررسی و استفاده از خاک مرغوب و مناسب یکی از مهمترین بخش ها می باشد,چون خاک نقش اساسی در رشد و نگهداری گیاهان دارد و در محوطه سازی گیاهان عنصر اصلی هستند.

محوطه سازی

همه عناصری که می خواهیم به کار ببریم باید در کنار هم یک تناسب و هماهنگی داشته باشند تا از لحاظ بصری و دیداری حس خوبی به بیننده القا کند.

محوطه سازی وزیباتر شدنش با نورپردازی

نور و روشنایی همیشه زیبایی محوطه را دوبرابر می کند. هرچند که نور و روشنایی به صورت معمول بری هر محوطه ای لازم است .اما اصول نورپردازی در محوطه سازی کمک می کند تا زیبایی دوچندان به نظر برسد.
با نورپردازی یک محوطه آن محیط در شب ها هم قابل استفاده است و چه بسا که با نورپردازی اصولی آن محوطه زیباتر از روز هم بنظر می رسد.
نکته اساسی در نورپردازی محوطه این است که باید پریز کافی در محوطه تعبیه شود تا امکان افزودن ظرفیت نورپردازی همیشه وجود داشته باشد.شروع کار نورپردازی از محوطه ورودی شکل می گیرد. سپس باید مناطقی را نشانه گذاری کنیم که بازتاب نور و انعکاس آن و جلوه بصری را چند برابر کند. با قرار دادن منابع نور در این نقاط کار نورپردازی را ادامه دهید.
بخش اعظم نورپردازی باید در نزدیکی خانه باشد و تمرکز بخشهای خارجی روی نورپردازی کمتر باشد.
بهتر است برای نورپردازی در قست درختان و گیاهان از لوازم سبز رنگ استفاده کنیم که قابل استتار باشند.
از نوزپردازی استخرها و برکه ها غافل نشوید که ترکیب نور و آب باعث خلق افکت های حیرت انگیز می شود

نورپردازی محوطه سازی

نورپردازی استخر

هزینه مورد نیاز برای محوطه سازی


همانطور که پیش تر گفتیم یکی از موارد مهمی که در انتخاب المان ها برای محوطه سازی نقش اساسی دارد میزان هزینه ایست که مشتری برای محوطه سازی در نظر گرفته است.
هرچند که برآورد هزینه محوطه سازی کاری بسیار سخت و تقریبا ناممکن می باشد اما می توان با جمع بندی دستمزد محوطه ساز ,هزینه اجرای المان های مشخص مثل استخر و آبنما , هزینه گل و گیاهان و منابع و سایل نورپردازی تا حدودی هزینه مورد نیاز را حدس زد.
بهتر است با در نظر گرفتن شرایط مالی یک برنامه ریزی مشخصی صورت گیرد تا مراحل و هزینه های مربوط به آن در یک چارچوب حفظ شود

 

نگهداری و ترمیم محوطه سازی

 

گمان می کنیم بعد از اتمام اجرای محوطه سازی توس متخصص یا معمار منظر کار به پایان رسیده است ولی نگهداری و رسیدگی به حوطه ساخته شده مهمترین بخش محوطه سازی می باشد.
در صورتی که محیط محوطه سازی شده به صورت اصولی نگداری و مراقبت نشود از بین خواهد رفت و تمامی زحمت و هزینه ها هدر می شود. درختان و گیاهان کاشته شده در محط نیاز به آبیاری و کوددهی دوره ای دارند. استخرها و آب نماها باید نظافت و لجن زدایی شوند. اگر از چوب در محوطه سازی استفاده شده نیاز به مراقبت خاص خود مثل روغن کاری یا اسپی پاشی دارد.
خلاصه برای آن که عمر محوطه ساخته شده را افزایش دهیم و ضمن حفظ زیبایی اولیه به زیبایی محوطه بیافزاییم نیازمند نگهداری و مراقب اصولی می باشد که معمولا نکات نگهداری را با توجه به گیاهان به کار رفته و المان های اجرا شده, متخصص  محوطه ساز متذکر می شود

 

طراحان برتر فضای سبز و محوطه سازی جهان چه کسانی هستند؟


مارتا شوارتز بانویی آمریکایی که نامزد 20امین طراح فضای سبز قرن بیستم می باشد سبک کاری بسیار فانتزی دارد وشاید عجیب باشد که بگوییم مارتا در محوطه سازی از گیاه و آب استفاده نمی کند و سبک شرقی ها را دنبال می کند و بیشتر در پروژه هایش سنگ و پلاستیک را به کار می برد.
از نمونه کارهای او ,محوطه سازی دانشگاه کمبریج و ماساچوست و چند مرکز خرید را می توان نام برد.

مارتا شوارتز  آثار ماریا

روبرتو برل مارکس به خاطر سبک مدرنش در برزیل مشهور شد.او درواقع یک گیاه شناس ماهر بود و علاقه اش به گیاهان باعث شد پا در این عرصه بگذارد. طرح های روبرتو حس سبکی و توقف زمان را به انسان القا می کند. او گیاهان مرتبط و یک جنس را به صورت کپه ای در یک جا می کارد.
تفرجگاه ساحلی کوپاکابانا,پارک فلامینگو در ریودوژانیر  و پارک سیتی سنتر کوالالامپور از نمونه کارهای اوست.

روبرتو و آثارش

در آخر پیتر جوزف لینه را می توان معروف ترین طراح محوطه و فضای سبز در قرن 18 دانست . طراحی های او در حال حاضر میراث جهانی به حساب می آیند و طرح های او در پارک ها و قصرهای زیادی دیده می شود.
سبک لینه سبک کلاسیک بود و در این زمینه مهارت بالایی داشت. کاخ سلطنتی سن سوسی آلمان ,پارک لینه و باغ وحش شهر درسدن تنها نمونه هایی از 250نمونه کار وی می باشند.

جوزف لینه   کاخ سن سوسی
آندره لونوتر,لانکلوت براون و خانم گرتود جکیل دیگر طراحان مطرح در حوزه فضای سبز و محوطه سازی بودند.

 

 

در پایان سایت نیاز به خرید به شما پیشنهاد می کند محوطه سازی را به کاردان و متخصص خود بسپارید تا خیالتان از خروجی کار راحت باشد. سایت نیاز به خرید به شما کمک می کند تا متخصص محوطه ساز را با قیمتی منصفانه بیابید فقط کافیست درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا محوطه سازان متخصص با شما تماس بگیرند. 

مطالب پیشنهادی:

مقایسه انواع سیستم گرمایشی و انتخاب بهترین آن

گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

همه چیز درباره ساختمان های ضدزلزله

بازارهای اصلی مصالح تهران

 

نظرات

بدون نظر