نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

از جمله تجهیزاتی که در اغلب ساختمان ها امروزه به عنوان سیستم های حفاظتی مورد استفاده قرار می گیرد، دوربین های مداربسته می باشند. دوربین های مداربسته، به عنوان یکی از ابزارهای سیستم های حفاظتی جهت هوشمندسازی ساختمان ها بکار می روند و انواع مختلفی دارند که از آن میان به دوربین مداربسته آنالوگ و دوربین مداربسته تحت شبکه می توان اشاره کرد. برای انتخاب مناسب ابتدا باید تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه را بدانیم. از جمله تفاوت های دوربین های مداربسته آنالوگ با دیجیتال، به سهولت استفاده، آسانی کار با اجزا، قیمت پایین، نصب آسان و قابلیت بکارگیری در مشاغل خانگی می توان اشاره کرد.

در حقیقت دوربین های مداربسته ابزاری برای ثبت و ضبط تصاویر می باشند که از آنها جهت اهداف شخصی و یا مقاصد نظارتی در ساختمان ها می توان استفاده نمود. اولین دوربین های مداربسته  با نام "وریکان" در جهان در کشور آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اند و جهت استفاده به هیچ گونه مجوز دولتی نیازی نداشته اند.

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

همان طور که اشاره شد یکی از انواع سیستم های حفاظتی ساختمان دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند که با نام Analog CCTV نیز شناخته می شوند و دارای سیستمی کوچک، قیمتی بسیار مناسب بوده و از قابلیت نصب آسان برخوردارند، براین اساس در مشاغل کوچک و توسط کاربران خانگی عمدتا مورد استفاده قرار می گیرند. در واقع سیستم های حفاظتی آنالوگ جزو نسل های قدیمی دوربین های مداربسته به شمار می روند. این دوربین ها از امکاناتی همچون امکان ثبت و ضبط تصاویر به صورت دیجیتال برخوردارند که تصاویری که توسط این سیستم های حفاظتی ضبط می شود، از طریق یک کابل کواکسیال به DVR ارسال می گردد و به فرمت دیجیتال تغییر می یابد. در واقع خروجی دوربین های آنالوگ به تقویت کننده ای فرستاده می شود و به صورت مستقیم به خروجی ارسال می گردد.

بر این اساس کار با این نوع دوبین ها بسیار راحت است زیرا می توان تصاویر را از طریق خروجی به تلویزیون وصل و آن ها را مشاهده نمود. متاسفانه تصاویر ضبط شده توسط این نوع سیستم های حفاظتی از وضوح بسیار پایینی برخوردار بوده و اغلب دارای رزولوشن 582*960 می باشد. همین کیفیت پایین تصاویر ثبت و ضبط شده سبب می گردد تا افراد به دنبال سیستم های حفاظتی جایگزینی باشند که ایرادات این نوع دوربین ها را داشته باشد.

                              7قدم تا آموزش کامل نصب دوربین مداربسته

در مقابل این نوع دوربین ها، دوربین های مداربسته تحت شبکه وجود دارند که در مقایسه با سیستم های حفاظتی آنالوگ دارای کیفیت و عملکرد بهتری هستند. یکی دیگر از سیستم های حفاظتی که به منظور حفظ امنیت فیزیکی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، دوربین های مداربسته تحت شبکه هستند که با نام IP  یا IP CCTV نیز شناخته می شوند. تصاویر در این دوربین ها برخلاف دوربین های آنالوگ، به صورت آنالوگ بلکه دیجیتال ضبط می شود و به شکل خودکار ENCODE می شود و طبق پروتکل Internet Protocol یا IP به شکل دیجیتال تصاویر ثبت و ضبط می گردد. کیفیت تصاویر در دوربین های تحت شبکه بالاتر از دوربین های آنالوگ است.

تفاوت تصویر در دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

 

مزایا و معایب دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

از جمله سیستم های حفاظتی که جهت هوشمندسازی ساختمان ها بکار می روند، دوربین های مداربسته هستند که در انواع مختلف موجودند. از میان سیستم های حفاظتی می توان به دوربین های مداربسته آنالوگ و دوربین های مداربسته تحت شبکه اشاره داشت که هر یک دارای مزایا و معایبی جهت استفاده در ساختمان ها می باشند. از جمله مزایای خرید دوربین های آنالوگ، در مقابل دوربین های تحت شبکه، قیمت ارزان، سهولت استفاده، نصب و اجرای راحت آن است.

اما در کنار این مزایا، این سیستم های حفاظتی دارای معایبی نیز می باشند که از جمله مهم ترین انها به عدم وضوح و کیفیت بسیار پایین تصاویر در آنها می توان اشاره کرد. دوربین های آنالوگ با محدودیت کیفیت تصاویر روبرو هستند و رزولوشن در آنها حدود 5/0 مگاپیکسل است. این در صورتی است که دوربین های تحت شبکه از کیفیت بالا و بسیار خوب تصاویر برخوردارند و رزولوشن تصاویر در آنها حدودا تا 5 مگاپیکسل نیز خواهد رسید. در مقابل برای خرید یک دوربین تحت شبکه شما بایستس هزینه بیشتری تقبل نمائید، زیرا به شما امکان داشتن یک سیستم های حفاظتی حرفه ای و بسیار با کیفیت را خواهد داد. گرچه نصب دوربین های آنالوگ آسان است اما از انعطاف پذیری پاییینی در مرحله اجرا برخوردارند این در حالی هست که تجهیزات دوربین های تحت شبکه را می توان به راحتی جابجا نمود.

                  ویژگی های دوربین مداربسته برای آپارتمان

وضوح تصویر در دوربین آنالوگ و تحت شبکه

نوع فناوری و قابلیت های دوربین های مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

 از دیگر تفاوت های دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه این است که در دوربین های تحت شبکه  با استفاده از فناوری های دیجیتال و بهره گیری از فیبر نوری، در زمینه کابل کشی با  محدودیت مواجه نخواهید بود، و قابلیت های نرم افزاری زیادی در این دسته از سیستم های حفاظتی علیرغم دوربین های آنالوگ وجود دارد که امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهد. از آنجایی که دوربین های تحت شبکه بی سیم می باشند و پورت ندارند، دوربین های متعددی را می توان به آنها اتصال داد که از طریق اینترانت کار کند برخلاف دوربین های آنالوگ که از طریق پورت کار می کنند. از لحاظ ایمنی نیز دوربین های دیجیتال بر آنالوگ برتری بیشتری دارند زیرا این سیستم های حفاظتی رمزنگاری می شوند  و کمتر در معرض نویز قراردارند، برخلاف دوربین های دیجیتال که فاقد این امکانات می باشند. 

 

منابع:

1.    https://www.c1c.net/blog/analog-vs-digital-security-cameras-cctv/
2.    https://www.tecsec.com.au/news/analogue-vs-digital-cctv-camera-systems
3.    https://reolink.com/turn-analog-cctv-camera-into-ip-cameras/
4.    https://www.youtube.com/watch?v=JAejstchLoU
5.    https://www.cisco.com/c/dam/en_us/about/ciscoitatwork/downloads/ciscoitatwork/pdf/Cisco_IT_Case_Study_CCTV_print.pdf
6.    https://www.powerright.ie/article/standard-cctv-camera-vs-network-ip-camera-comparison
7.    https://mammothsecurity.com/cctv-vs-ip/

 

 

نظرات

بدون نظر