نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
7 قدم تا آموزش کامل نصب دوربین مداربسته

7 قدم تا آموزش کامل نصب دوربین مداربسته


این روزها ساکنین ساختمان ها دوربین مداربسته را به عنوان یک محصول حفاظتی لازم و ضروری می دانند. معمولا نصب دوربین مداربسته توسط متخصصین این حوزه و متخصصین شبکه انجام می شود.در نظر داشته باشید که اگر نصب دوربین مداربسته را به تکنسین تخصصی همین حوزه بسپارید می توانید از کیفیت خروجی کار مطمئن باشید. نصب دوربین مداربسته نکاتی دارد که برای هرچه بهتر شدن کارایی آن باید مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله از سایت نیاز به خرید میخواهیم در 7 قدم نصب دوربین مداربسته را به همراه عکس آموزش دهیم و نکات مورد نیاز آن را بیان کنیم. با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید که نصب دوربین های مداربسته تحت شبکه با دوربین های آنالوگ متفاوت می باشد و تجهیزات متفاوتی هم نیاز دارد.بنابراین قبل از شروع این آموزش ابتدا با توجه به نیاز خود نوع دوربین مداربسته را انتخاب کنید , سپس قدم ها را طی کنید!

تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه

قدم اول:وسایل مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته


اولین قدم برای نصب دوربین مداربسته جمع آوری تجهیزات مورد نیاز آن است. اگر تصمیم دارید برای ساختمان خود دوربین مداربسته راه اندازی کنید ابتدا موارد زیر را تهیه کنید:1-دوربین مدار بسته: که تنوع زیادی در بازار دارد و می توانید با توجه به بودجه مورد نظر, مکان مورد نظر و سلیقه خود آن را انتخاب کنید.

فروشندگان دوربین مداربسته در سایت نیاز به خرید


2-یک اتصال اینترنتی: که در ساختمان هایی که اینترنت مرکزی دارند معمولا از wifi استفاده می شود
3-مانیتور LCD  :جهت نمایش آنچه که دوربین درحال ثبت و ضبط آن است
4-دستگاه DVR یا NVR
5-کابل مورد نیاز برای سیم کشی


همه فروشندگان سیم و کابل در نیاز به خرید


6-هارد دیسک:برای ضبط تصاویر نیاز است

7-کابل های کواکس ، کابل های مسطح
8- RJ11  و نوار برش کابل
9-مانیتور تست AHD
10- کابل CAT-5

11-تستر PTz
12-یک دوست که بتواند شما را کمک کند!

تجهیزات نصب دوربین مداربسته

از آنجایی که نصب دوربین مداربسته یک کار تخصصی می باشد, سایت نیاز به خرید به شما توصیه می کند آن را به متخصص این فن بسپارید. ما شما را در یافتن این متخصصین کمک می کنیم. فقط کافیست درخواست خود را ثبت کنید تا در کمترین زمان چندین متخصص به شما پیشنهاد قیمت بدهند.و یا با ما تماس بگیرید  44020494 تا د رخواست شما را ثبت کنیم.

 

قدم دوم: مکان موردنظر برای نصب دوربین مداربسته را تعیین کنید


هنگام مشخص کردن مکان برای نصب دوربین ها باید به این نکته توجه داشته باشید که سیم کشی های مورد نیاز تا دستگاه DVR باید به راحتی انجام شود. در واقع سهولت سیم کشی یکی از مهمترین نکاتی است که در ابتدای مراحل نصب باید به آن دقت شود, پس هر نقطه ای که دوست دارید مکان, مناسبی برای نصب دوربین نیست. یافتن این نقاط نیاز به کمی تحقیق دارد!


بالای درب های ورودی, پشت بام ها, جلوی ورودی آسانسور, لابی و پارکینگ ها مکان های مناسبی هستند که در ساختمان های مسکونی برای نصب دوربین انتخاب می شوند.
در این مرحله لازم است به چند نکته مهم اشاره کنیم:


1-    نصب دوربین مدار بسته باید طوری باشد که سیم و کابل های دوربین را بتوان به صورت توکار عبور داد تا در هیچ نقطه ای این سیم ها قابل مشاهده نباشند. بنابراین هنگام جانمایی به این نکته توجه کنید که بستر لازم برای عبور دادن سیم ها از مقاطع توکار (لوله های فولادی, لوله های فلکسی, لوله های فولادی و پلی اتیلن و داکت های پلاستیکی)فراهم باشد.
2-   مکانی را برای نصب دوربین انتخاب کنید که مقابل نور مستقیم خورشید نباشد . به زاویه نصب دقت کنید.
3-   ناحیه ای که برای نصب دوربین مداربسته انتخاب می کنید نباید شامل مواردی باشد که عمق دید را کاهش دهد.
4-    بهتر است دوربین های بیرونی را در زیر یک سایبان نصب کنید تا در شرایط مختلف آب و هوایی کمترین آسیب را ببینند.
5-    جایی را برای نصب دوربین مداربسته انتخاب کنید که کمترین جلب توجه را بکند و در دسترس سارقین و افراد سودجو نباشد. البته این نکته برای دوربین هایی که در فضای بیرونی نصب می شوند برعکس است. به همین دلیل در فضاهای بیرونی دوربین های بزرگتر را در معرض دید قرار می دهند تا از لحاظ روانی مجرمان کمتر عملیات مجرمانه انجام دهند

 

قدم سوم:دوربین ها را در جای تعیین شده قرار دهید


این مرحله کاملا به تکنسین مربوطه و تجربه او بستگی دارد. برای قرار دادن دوربین ها در مکان های مشخص شده و سوراخ کردن آن جا ممکن است تجهیزات متفاوتی را به کار بگیرید. شاید یک چکش هم کار شمارا راه بیاندازد! و یا یک مته برقی خوب برای این کار نیاز داشته باشید. به هر حال در این مرحله باید نقاط را به دقت علامت زده و سوراخ هایی را برای رد شدن کابل و پیچ های دوربین ایجاد کنید. برخی دوربین ها کیت هایی دارند که با برچسب های الگوگذاری شده به شما کمک می کنند به آسانی سوراخ ها را ایجاد کنید. در غیر این صورت می توانید از یک مداد کمک بگیرید و با نگهداشتن دوربین در محل مورد نظر نقاطی که باید سوراخ شوند را علامت بزنید.

کیت الگوگذاری نصب دوربین مداربسته
به وسیله مته برقی یا هر ابزاری که آماده کرده اید ابتدا سوراخ هایی که دوربین به آن پیچ خواهد شد را ایجاد کنید و سپس یک سوراخ مرکزی برای رد شدن کابل دوربین حفر کنید.

نصب دوربین مداربسته

پیچ کردن دوربین مداربسته

قدم چهارم:کابل کشی ها را انجام دهید


سخت ترین مرحله در نصب دوربین مداربسته قسمت کابل کشی آن است
این مرحله بسته به اینکه چه نوع دوربینی انتخاب کردید(آنالوگ, تحت شبکه و بیسیم) متفاوت می باشد.
بعد از نصب دوربین در مکان های انتخاب شده نوبت این است که کابل ها را از سوراخ های ایجاد شده عبود دهید و به دوربین ها وصل کنید.
برای دوربین های آنالوگ از دو کابل استفاده می شود, یکی از این کابل ها که معمولا کابل کواکسیال است وظیفه انتقال ویدیو را دارد و دیگری برای تغذیه از منبع برق است. این نکته را فراموش نکنید که برای کابل کشی حتما از سوکت های با کیفیت BNC استفاده کنید.

کابل دوربین مداربسته
بعد از وصل کردن کابل ها به دوربین های نصب شده نوبت آن است که دستگاه dvr را در مکان مناسبی قرار دهید و سر دیگر کابل ها را به dvr  وصل کنید.

نصب دوربین مداربسته انالوگ

راهنمای نصب دوربین آنالوگ


اگر می خواهید از دوربین های تحت شبکه استفاده کنید نیاز به یک سوئیچ و یک دستگاه NVR دارید. دوربین ها ابتدا به سوئیچ متصل شده و سپس به دستگاه NVR کشیده می شوند. کابل هایی که در این سیستم استفاده می شود از نوع کابل های شبکه می باشد( cat5و cat6)

نصب ip camera


نکته:برای دوربین های تحت شبکه می توان از سوئیچ با قابلیت poe استفاده کرد که در این صورت منبع تغذیه و کابل های برق حذف می شوند.


اگر می خواهید از دوربین های بی سیم استفاده کنید نیاز به کابل کشی شبکه نیست, می توان هم به صورت مستقیم دوربین ها را به NVR وصل کرد و هم با استفاده از یک اکسس پوینت و یک کانکشن اینترنت تصاویر را به NVR انتقال داد.
دوربین های بی سیم به دلیل حذف کابل کشی و سهولت در جابجایی دوربین ها محبوبیت بیشتری دارند. نقطه ضعف این دوربین ها این است که با دور شدن از اکسس پوینت کیفیت تصویر برداری ضعیف می شود و با قطعی شبکه از کار می افتد.

نصب دوربین مداربسته بیسیم

قدم پنجم: خروجی DVR یا NVR را به مانیتور و موس و کیبورد وصل کنید

مانیتور برای نمایش تصاویر ضبط شده توسط دوربین و موس و کیبورد برای تنظیمات نرم افزاری و کاربری لازم است.
در این مرحله می توانید یک USB هم برای انتقال تصاویر به دستگاه های دیگر داشته باشید.


قدم ششم: رابط کاربری را تنظیم کنید و عملیات نرم افزاری را انجام دهید


بسته به نوع سیستم دوربینی که انتخاب کردید این مرحله می تواند کاملا متفاوت باشد. اما احتمالا روند تنظیم اطلاعات در صفحه مشابه است.
در رابط کاربری می توانید یک آموزش سریع از عملکرد سیستم را مشاهده کنید. همچنین در این قسمت باید تنظیمات تاریخ و ساعت را انجام دهید و یک رمز عبور برای سیستم خود انتخاب کنید.
در این قسمت می توانید برای تک تک دوربین ها تنظیمات خاص خود را انجام دهید. مثلا تنظیم کنید که یک دوربین فقط از اجسام درحال حرکت تصویر برداری کند یا اینکه دوربین دیگر در یک ساعت مشخص تصویربرداری کند.

تنظیمات دوربین مداربسته
ممکن است سیستم شما دارای تنظیماتی جهت کیفیت تصویر باشد که بتوان وضوح و رزولوشن تصاویر ضبط شده را هم مشخص کرد.
برای انجام تنظیمات کاربری باید یک نرم افزار مدیریت تصاویر را روی سیستم خود داشته باشید و با اضافه کردن دوربین ها به این نرم افزار تنظیمات هر یک را انجام دهید. در اینجا باید یک هارد دیسک هم داشته باشیم تا تصاویر ضبط شده در آن ذخیره شود.

 


مهمترین تنظیماتی که در این مرحله باید انجام شود به طور خلاصه:


•    اگر از سیستم تحت شبکه استفاده می کنید باید به دوربین ها آدرس IP تخصیص دهید و سوئیچ های شبکه را پیکربندی کنید
•    شفافیت و رزولوشن دوربین ها را تنظیم کنید
•    زاویه دید دوربین ها را بنا به نیاز خود تعیین کنید
•    تنظیمات پیشرفته مربوط به تکنولوژی های تصویر مانند WDR ، ۳D-DNR را انجام دهید
•    تنظیمات مربوط به تصویربرداری در شب را انجام دهید
•    هارد دیسک را روی NVR نصب کنید و تنظیمات نرم افزاری آن را انجام دهید
•    تنظیمات انتقال تصاویر به گوشی همراه یا tv را انجام دهید.


تبریگ می گوییم! نصب دوربین مداربسته با موفقیت به اتمام رسید. اما هنوز یک قدم مهم باقی مانده و آن نگهداری و پشتیبانی این سیستم است.


قدم هفتم:نگهداری و پشتیبانی سیستم نصب شده


بعد از راه اندازی و نصب دوربین مداربسته ممکن است مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در سیستم به وجود بیاید که باید بتوانید فورا آن ها را رفع کنید.
متداولترین مشکلاتی که ممکن است بوجود بیاید خطاهای احتمالی نرم افزاریست که می توان با کمک پشتیبانی و خدمات بعد از نصب توسط تکنسین برطرف کرد.
از مشکلات سخت افزاری هم می توان به کاهش کیفیت تصویربرداری دوربین های بیرونی اشاره کرد که معمولا به دلیل گرد و غبار نشسته روی لنز اتفاق می افتد.
خرابی دستگاه ها و تجهیزات هم مورد دیگریست که باید توسط شرکت های تخصصی تعمیر شود
(سعی کنید از شرکت هایی که تجهیزات دوربین مداربسته را خریداری می کنید, گارانتی و خدمات پس از فروش بگیرید تا در صورت وقوع این مشکلات آن را توسط شرکت مربوطه برطرف کنید)


 
منبع:
https://www.howtogeek.com/307625/how-to-install-a-wired-security-camera-system

 

نظرات

بدون نظر