نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کاربرد انواع سیمان و قیمت سیمان های مختلف

کاربرد انواع سیمان و قیمت سیمان های مختلف

سیمان که یکی از اصلی ترین مصالح در صنعت ساختمان می باشد دارای نوسان قیمتی شدیدی در بازار است و همیشه جزء اصلی خرید سازندگان ساختمانی می باشد . در این مطلب از سایت نیاز به خرید قصد داریم انواع سیمان مصرفی در ساختمان را به همراه کاربرد آن ها معرفی کنیم.
همچنین شما در
سایت نیاز به خرید می توانید به صورت رایگان درخواست خرید سیمان را در کمترین زمان ثبت کنید تا از تولیدکنندگان مختلف قیمت های روز را دریافت کنید. به شما اطمینان می دهیم می توانید بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت سیمان را از سایت نیاز به خرید بدون واسطه داشته باشید.

 

معرفی سیمان و کاربرد آن در صنعت ساختمان
کلمه سیمان برگرفته از لغت انگلیسی cement می باشد. سیمان محصولیست که خاصیت چسبندگی دارد و برای چسباندن دیگر مصالح در ساختمان سازی به کار می رود.
سیمان از مصالح پودری می باشد که از خاک رس و ترکیبات سیلیکات و الومینات های سنگ آهک تولید می شود. این ترکیبات یا به صورت مصنوعی در کارخانجات سیمان سازی تولید می شود یا به صورت طبیعی از معادن استخراج می شود.
سیمان در ساختمان سازی فقط برای چسباندن مصالح دیگر به کار می رود و به تنهایی تاثیری در مقاومت ساختمان ندارد. در واقع سیمان به کار رفته در بتن نقش مقاومتی را در ساختمان سازی بازی می کند.

 

مراحل تولید سیمان در کارخانجات سیمان سازی
معمولا سیمان را به 4 روش تر,نیمه تر,نیمه خشک و خشک تولید می کنند که روش نیمه خشک را به اختصار توضیح می دهیم.
1-مرحله اول در تولید سیمان تهیه و تولید مواد اولیه (خاک رس و مواد آهکی) می باشد که هم به صورت طبیعی از معادن روباز قابل استخراج است و هم به صورت مصنوعی در کارخانه های سیمان سازی قابل تولید است.
2-بعد از تهیه مواد اولیه , این مصالح توسط سنگ شکن های ثابت یا متحرک خرد می شوند و با هم مخلوط می شوند و به صورت پودری می شوند.
در برخی مناطق که رطوبت بالایی دارند لازم است که مواد پودر شده خشک شوند. از این رو مواد پودر شده را در کارخانجات سیمان به وسیله خشک کن خشک می کنند.
3-در این مرحله به وسیله دستگاه هایی مواد خام از لحاظ همگن بودن و یکنواخت بودن تنظیم می شوند و در سیلوهایی ریخته می شوند تا اماده پخت در کوره شوند.
4-بعد از این مراحل نوبت به مرحله اصلی تولید سیمان یعنی پخت در کوره می رسد. کوره های سیمان سازی معمولا استوانه های فلزی هستند که ابعاد و ضخامت آن ها بستگی به ظرفیت کارخانه سیمان دارد.
5- سیمان پخته شده در کوره هنگام خروج حرارتی حدود 1000 تا 1200 درجه دارد که جابجایی آن مشکل است و لازم است که سرد شود. سرد کردن کلینکر خروجی ضرورتیست که باعث بالاتر رفتن کیفیت سیمان تولید شده می شود.
6- در نهایت سیمان تولید شده در سیلوهایی انبار می شوند تا آماده بارگیری از کارخانه شوند.
7- در این مرحله برخی از تولید کنندگان سیمان, برای سنجیدن استاندارد بودن سیمان آن را آزمایش می کنند تا نرمی سیمان, گیرش سیمان و مقاوم بودن و سلامت آن را بسنجند و کنترل کنند.

تولید سیمان

 

ثبت درخواست خرید سیمان و گرفتن استعلام قیمت روز سیمان

 

شناخت انواع سیمان و کاربرد آن ها در ساختمان سازی


با توجه به اینکه امروزه سیمان های متفاوتی تولید می شوند که هر کدام برای اهداف خاصی در نظر گرفته می شوند, برای هر مهندس عمران و ساختمان سازی ضروریست که انواع سیمان و کاربرد آن را بشناسد تا بداند در هر قسمت از ساخت و ساز کدام نوع را باید به کار ببرد. در ادامه انواع رایج سیمان که موارد مصرفی بیشتری دارند را معرفی می کنیمو
1-سیمان زود سخت شونده:این نوع از سیمان همانطور که از اسمش پیداست بعد از ترکیب با آب زود سفت می شود و ظرف مدت 3 روز به مقاومت می رسد. تفاوت این سیمان با سیمان پرتلند معمولی مقادیر بیشتر c3s است که همین امر مقاومت آن را بیشتر می کند. استفاده از سیمان زودسخت شونده سرعت ساخت و ساز را افزایش و هزینه ساخت را تاحدودی کاهش می دهد.
2-سیمان تندگیر: تفاوت این نوع سیمان با سیمان زودسخت شونده این است که گیرش آن به نسبت بالاتر است ولی مقاومت آن به نسبت کمتر است.استفاده رایج این سیمان در بتن ریزی آب های جاری و ساکن می باشد.
3-سیمان مقاوم در برابر سولفات ها: برای مواقعی که فوندانسیون و پی ریزی قرار است روی خاک های حاوی سولفات انجام گیرد از این نوع سیمان استفاده می شود تا خطرات احتمالی حملات سولفاتی را کاهش دهند. در ساختمان هایی که بتن آن در معرض آب دریا قرار می گیرد هم از این سیمان استفاده می شود.
4- سیمان سفید: ویژگی های این نوع سیمان کاملا شبیه با سیمان معمولی پورتلند می باشد و فقط از نظر رنگ باهم متفاوت هستند. معمولا این نوع سیمان برای اهداف طراحی و دکوراسیون به کار می رود و قیمت آن هم گران تر است.سیمان سفید برای طراحی پنل های پیش ساخته و طراحی های دکوراسیون داخلی و خارجی به کار می رود.

سیمان سفید
5- سیمان رنگی: سیمان رنگی همان سیمان پورتلند معمولی به اضافه رنگدانه های معدنی می باشد که فقط در مصارف دکوراتیو و زیبایی شناسی کاربرد دارد.

سیمان رنگی
6-سیمان پوزولانی:در رویه تولید این سیمان پوزولان با کلینکرهای پورتلند مخلوط می شود , گاهی گچ و کلسیم سولفات هم به این ترکیب افزوده می شود. سیمان پوزولانی مقاومت بسیار بالایی دارد و روز به روز مصرف آن بیشتر می شود. برای ساخت سازه های دریایی , سدها و فاضلاب ها این نوع سیمان را به کار می برند.
7- سیمان هوازا:سیمان هوازا با اضافه کردن رزین ها , نمک های سدیمی سولفات و چسب ها هنگام تولید کلینکر تولید می شود. این نوع سیمان در برابر یخ زدگی مقاوم است و برای مواردی که  می خواهند کارایی بتن را افزایش دهند سیمان هوازا را به کار می برند.

 


قیمت سیمان تحت تاثیر چه مواردی است؟


سیمان از آن دسته از مصالحی است که دچار نوسانات زیادی می شود و موارد زیادی قیمت آن را تحت تاثیر قرار می دهد.یکی از این موارد سیر عرضه و تقاضای این محصول می باشد . هرچند که در کشورمان مشکل عرضه سیمان وجود ندارد ولی گاهی به دلیل بالارفتن بیش از حد تقاضا قیمت سیمان افزایش می یابد.اما مهم ترین دلیل افزایش قیمت سیمان , افزایش یافتن 65 درصدی هزینه های تولید سیمان می باشد. درست است که نوسانات ارزی تاثیری در مواد اولیه سیمان ندارد ولی با افزایش قیمت هزینه تولید و سرباره, دستمزد کارگران,هزینه تعمیرات و هزینه های حمل و نقل قیمت سیمان هم افزایش می یابد.
کارخانه های بسیاری در حوزه تولید سیمان در کشورمان وجود دارد که رایج ترین سیمان های تولید, سیمان تهران-سیمان آبیک-سیمان ساوه-سیمان قزوین-سیمان مشهد-سیمان دماوند و سیمان سپاهان می باشد.
برای داشتن قیمت روز سیمان فقط کافیست درخواست خود را در
سایت نیاز به خرید ثبت کنید تا بی واسطه از تولیدکننده سیمان قیمت بگیرید.

 

 

نظرات

بدون نظر