نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
رکود مجدد در بازار مسکن

رکود مجدد در بازار مسکن

با توجه به آماری که در سامانه های ملکی درج شده, معاملات در بخش مسکن در شهر تهران دچار رکود شده و با کاهش 35 درصدی در مردادماه نسبت به ماه قبل و 96 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل مواجه شده است.
به نقل از ایسنا، با توجه به این که قیمت مسکن در شهر تهران به بالاترین سطح رشد طی پنج سال گذشته رسیده و به طور میانگین 54درصد افزایش قیمت داشتیم ، معاملات روند نزولی به خود گرفته است. از طرفی برخی از خریداران مسکن در مناطق 1تا 6 فرصت طلبانی بودند که برای حفظ ارزش پول خود اقدام به خرید کردند و درواقع سرمایه خود را تبدیل به آپارتمان کردند.
آمار نشان می دهد، از فروردین ماه سال قبل تا بحال سکه 219 درصد و دلار 162 درصد افزایش قیمت داشته اند؛ اما رشد قیمت مسکن ۵۴ درصد بوده است. با وجود اینکه نرخ رشد در بازار مسکن بسیار پایین تر از طلا و دلار بوده، تقاضا برای خرید مسکن به شدت پایین آمده. کارشناسان دلیل این افت تقاضا را عدم استطاعت مالی خریداران واقعی می دانند؛

 قراردادهای ثبت شده در مردادماه 1397 در سامانه اطلاعات بازار املاک ایران نشان می دهد 8518 مورد خرید و فروش مسکن در تهران انجام شده است؛ در حالی که این آمار در تیرماه امسال 11 هزار و 505 مورد بوده و مردادماه سال قبل 16 هزار و 703 مورد بوده است.

از آذرماه سال 1396 به دلیل هجوم تقاضا در مناطقی که دارای سرانه مصرفی مناسب هستند, نرخ مسکن در این مناطق با تلاطم زیادی مواجه شده, طوری که منطقه 5 بیشترین رشد قیمت (71.8) را داشته و تقاضا در این منطقه بسیار بالا بوده است.

در مناطق جنوبی تهران رشد قیمت کمتری داشتیم

مناطق جنوبی نسبت به مناطق شمالی تهران تاثیر کمتری از جهش قیمت ها گرفته اند.
 میانگین قیمت مسکن در مناطق هفت تا بیست و دو متری 4ملیون و 650 هزار تومان است که 2ملیون و 300 هزار تومان پایین تر از میانگین قیمت مسکن تهران و 10ملیون و 450 هزار تومان کمتر از منطقه یک محسوب می شود. البته در بین این مناطق بازار خرید و فروش تنها در مناطق 11و14و15 کمی رونق دارد و بقیه مناطق در رکود به سر می برند.

 

نظرات

بدون نظر