نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
احتکار فولاد و افزایش قیمت 100درصدی برخی مصالح

احتکار فولاد و افزایش قیمت 100درصدی برخی مصالح

این روزها دلالان از گرمی بازار احتکار سواستفاده کرده و فولاد تولید داخل را در انبارها ذخیره کرده اند. گزارش ها نشان می دهد با افزایش قیمت دلار و سکه در چند ماه اخیر دلالان فرصت پیدا کرده اند که این بار مصالح ساختمانی مخصوصا فولاد و میلگرد را در انبارها احتکار کنند طوری که حتی سازندگان هم کمبود این مصالح را حس کرده اند و می گویند این کار دلالان باعث آشفتگی بازار ساخت و ساز شده است.

حسن خسته بند عضو کمیسیون عمران مجلس گفت با  احتکار مصالح ساختمانی در کشور و رشد نرخ ارز ,مصالح ساختمانی موجود در بازار با قیمت های بسیار بالایی عرضه و فروخته می شود.

 


قیمت فولاد در چند ماه گذشته بیش از دوبرابر شد!
نایب رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در همین رابطه گفت بهای فولاد و میلگرد در چند ماه اخیر تا  ۱۰۰ درصد افزایش داشته , در صورتی که قیمت هر کیلو فولاد سال گذشته هزار تومان بود اما حالا هر کیلو فولاد با قیمت 5هزار و 600 تومان معامله می شود.
ایرج رهبر هم مشکلات پیش آمده  را تقصیر دلالان می داند و تاکید کرد که دلالان با زد و بندهایی که انجام دادند فولاد را قبلا با قیمت عرضه شده در بورس و یا حتی پایین تر خریداری کرده اند و حالا این بازار را انحصارا در دست گرفته اند که  همین امر باعث ایجاد رکود در بخش مسکن شده است.

وی تصریح کرد:  به دلیل آنکه بازار فولاد انحصاری شده و اشخاص کمی آن را در دست دارند بنابراین نظارت و مدیریت این بازار کار خیلی سختی نیست و مسئولان به راحتی می توانند آن را کنترل کنند.


سازندگان مسکن بخاطر کمبود فولاد و سیمان با مشکل مواجه شده اند.
در همین باره جمشید برزگر رئیس انبوه سازمان کشور گفت: با احتکار فولاد و سیمان در انبارها سازندگان بسیاری با سازمان تماس گرفته و از کمبود این مصالح شکایت دارند. همین موضوع باعث کاهش ساخت و ساز مسکن  شده است.
وی ادامه داد:تمامی مراحل تولید فولاد از صفر تا صد در داخل انجام می شود و افزایش قیمت این محصول بخاطر نوسان ارز نادرست و غیرمنطقی است.
برزگر تصریح کرد: این احتکار ها و درنتیجه آن افزایش قیمت مصالح باعث افزایش چندین برابری قیمت مسکن  شده و میزان تولید مسکن هم کاهش یافته, بنابراین بازار عرضه و تقاضا در این حوزه برهم خورده است.

 

در این بین اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمان ادعا می کند که در بازاراحتکاری وجود ندارد و گفت مصالح ساختمانی مثل سیمان و گچ و ماسه آنقدر در بازار زیاد است و رکود بر آن حاکم شده که باعث ایجاد رقابت ناسالم بین فروشندگان شده است.
وی در ادامه افزود : همه از خدایشان است که جنس هایشان را بفروشند، اصلا چنین چیزی در بازار ما وجود ندارد.

براساس این گزارش رکود ایجاد شده در بازار مسکن می تواند ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد کند.
برای همین  دولت باید با نظارت بیشترجلوی احتکار در این بخش را بگیرد تا شاید قیمت این مصالح کاهش یابد و درنتیجه ساخت و ساز افزایش پیدا کند و قیمت مسکن شکسته شود.

 

نظرات

بدون نظر