نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کمیته نمای ساختمان 22 منطقه تهران

کمیته نمای ساختمان 22 منطقه تهران

آقای مهدی صالحی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: سنگ ساختمانی در نماکاری کاربرد های بسیاری دارد، زیرا در فرایند بهره برداری و نگهداری ساختمان کیفیت بهتری دارد و راحت تر از دیگر مصالح ساختمانی شستشو می شود و خراب هم نمی شود. وی افزود: توانایی مالی سازندگان هم بهتر شده است و با توجه به منابع سنگی متنوعی که در کشور وجود دارد، استفاده از سنگ گسترش یافته است.
آقای صالحی گفت: در تهران تا قبل از سال ۹۲ مالکان در ساخت نما های ساختمانی کاملا آزاد بودند و هر نمایی با هر کیفیت و مصالحی می ساختند و فقط موظف بودند مقررات ملی ساختمان را اجرا کنند.


وی افزود: از سال ۹۲ با تذکری که مقام معظم رهبری به شهرداری و شورای شهر دادند و اوضاع نما ها و سیمای شهر را مطلوب ندانستند؛ کمیته های نما در مناطق تشکیل شد تا از اغتشاش بصری و نما هایی که با فرهنگ و معماری ما تناسب ندارد، جلوگیری شود.
آقای صالحی افزود: از آن سال تا سال ۹۷ کمیته نما ها به فعالیت خود ادامه داد و در سال ۹۷ هم شورای اسلامی شهر تهران بحث کمیته های نما و الزامات آن را به عنوان یک مصوبه قانونی ابلاغ کرد.
وی اظهار کرد: هم اکنون ۲۲ منطقه شهرداری تهران کمیته نما دارد تا پشتوانه محکمتر و جدی تری در این عرصه به وجود آید و کنترل ها دقیق تر در حال انجام است.
آقای صالحی گفت: کمیته ها، نما های ساختمانی را قبل از اجرا بررسی می کنند تا هم از نظر مصالح و کیفیت و هم از جهت تطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی نظارت های دقیق تری انجام شود و ضعف هایی هم وجود دارد، اما روند اجرایی آن قابل قبول است.
وی افزود: یکی از کار هایی که با جدیت در دستور کار قرار گرفته این است که برای هر منطقه و هر محله یک سند بالادست به عنوان سند هدایت تهیه شود و زیردست کمیته ها قرار بگیرد تا بتوانیم پیش بینی های لازم را در خصوص آینده ظاهری شهر انجام دهیم.
آقای صالحی گفت: درست است که نما جزئی از ساختمان و متعلق به مالکان است، اما چون مردم با آن سروکار دارند باید به عنوان حق شهروندی محسوب شود و همان طور که به حقوق مالکان احترام می گذاریم برای حقوق شهروندان هم احترام قائل شویم تا اگر این موضوع بین حقوق ساکنان و شهروندان قرار گرفت حقوق شهروندان اولویت داشته باشد.
مدیر کل معماری و ساختمان شهرداری تهران در خصوص یکپارچه سازی ساختمان های شهر افزود: یکپارچه سازی تمام ساختمان ها یک تئوری است. شهر ما هویتی دارد که یکپارچه سازی آن الزاما مثبت نیست، اینکه بتوانیم در شهر نظم ایجاد کنیم کار مطلوبی است، اما این نظم هم به منزله یکسان سازی نیست.

 

نژادبهرام، عضو شورای شهر تهران
نمای ساختمان ها جزء حقوق شهروندی است
عضو شورای شهر تهران گفت: رویکرد شورای شهر به بنای ساختمان ها، هویتی است و باید حقوق شهروندی در نما ها لحاظ شود.
خانم زهرا نژادبهرام در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: ساماندهی نمای ساختمان های پایتخت، دغدغه شورای شهر است و بر اساس مصوبه نما در سال ۹۲، کمیته های نما در همه مناطق به طور جدی در حال فعالیت هستند.
وی گفت: پیش از این همکاران ما در شهرداری در این کمیته ها فعال بودند، اما حالا با حضور متخصصان، استادان دانشگاه و نمایندگان شورای شهر، کار می کنند.
عضو شورای شهر گفت: زیبایی شهری را آرامش بخش و هویتی می بینیم و قرار است نما در حوزه شهروندی ارائه شود. درست است که ساختمان ها ملک خصوصی است، اما لایه بیرونی جزو حقوق شهروندی است و بخش عمومی شهر محسوب می شود و باید حقوق شهروندی لحاظ شود.
خانم نژادبهرام افزود: آشفتگی های زیادی در بنا ها و نما ها داریم، نما های مختلفی در مناطق مختلف شهر ساخته شده است که سنخیتی با محدوده و محله یا شاخص های مربوط به آن منطقه ندارد.
وی با بیان اینکه مهم ترین بخش کار کمیته ها تمرکز بر مواد سازنده نما و ارائه توصیه هایی به سازندگان است، گفت: موضوع نما، دو بخشی است. یک بخش به مدیریت شهری و بخش دیگر به شهروندان اعم از معماران، طراحان و سازندگان مربوط می شود. شهروندان باید به این باور برسند که هر نمایی را نمی توان در هر محدوده یا محله ای استفاده کرد و باید تمایل داشته باشند که از ظرفیت هایی که مدیریت شهری برایشان ایجاد کرده است، استفاده کنند.
خانم نژادبهرام افزود: نما یک اثر هنری در شهر است و جزو فضای عمومی محسوب می شود. شاید یک اثر هنری پست مدرن در محدوده سنتی استفاده شود، اما سنخیتی با آن نخواهد داشت و نمی توان بین آن دو اتصال برقرار کرد، اگر اثر هنری منطبق بر ساختار های محله ای باشد، بهتر و بیشتر می تواند پاسخگو باشد و زیباشناسی محله ای و انسانی هم در پی خواهد داشت.
وی گفت: نمایندگان شورا با این رویکرد در کمیته های نما حضور دارند و با کمک استادان به طور مداوم دیدگاه های شورا را در محدوده های مختلف شهر ارائه می دهند. برای نما های شاخص شاید بتوان یک اثر هنری ارائه داد که در شهر دیده شود، اما اعضای کمیته نما در محلات با ارائه طرح های پیشنهادی مسیر طراحی نما را برای سازندگان و طراحان تبیین می کنند.
خانم نژادبهرام افزود: برخی مناطق مثل ۹ و ۱۱ طرح های پیشنهادی داشته اند و بعضی از کمیته ها هم ۸ مدل به طراحان پیشنهاد کرده اند، باید دست طراحان را باز گذاشت، چون با محدود کردن دست طراحان اثر هنری محدود می شود. ظاهر شهر در طول ۱۵۰ سال گذشته ساخته شده است، اما معماران و طراحان توجه زیادی به ظاهر شهر نکرده اند.
وی گفت: در گذشته به سبک معماری ساختمان ها توجه بیشتری می شد، اما در چند سال گذشته معماران به این موضوع توجهی نداشته اند. از رسانه ملی و رسانه های خبری می خواهم هنر را به منزله یک ابزار برای اطلاع رسانی قرار دهند. هنر زبان گویای هنرمند است و همه نما های ساختمانی هم اثری هنری است.

 

نظرات

بدون نظر