نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
نکات جالب درباره ی سونا و تاریخچه آن

نکات جالب درباره ی سونا و تاریخچه آن

سونا به اتاق یا مکان کوچک گفته می شود که در جهت بهره گیری از هوای گرم در دو حالت خشک ومرطوب استفاده می شود .
سونا یی که امروزه ما استفاده می کنیم از کشور فنلاند به ما رسیده به طوری که مردم کشور فنلاند از گذشته های دور از سونا استفاده می کردند و امروزه سونا عضوی جدا نشدنی از فرهنگ آن ها است.
به طور کلی سونا به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم می شود که گاها به آن ها سونای بخار یا حمام بخار هم گفته می شود. تفاوت اصلی سونای خشک و سونای بخار به نحوه تولید گرما جهت افزایش دمای داخلی اتاقک های سونا است.
در سونای خشک هوای گرم و خشک تولید می شود و در سونای بخار هوای گرم و مرطوب برای ایجاد تعریق تولید می شود.


تاریخچه سونای خشک


پیش از آن که به تاریخچه سونا بپردازیم خالی از لطف نیست که به معنای واژه سونا نگاهی بندازیم ؛ از نظر واژه شناسی معنای سونا به معنای حمام های قدیمی فنلاند است.
تاریخچه سونا به چند هزار سال پیش باز می گردد از آن زمان تا به امروز تجهیزات سونا بسیار تغیر کرده است اما از همان ابتدا سونا جهت افزایش تعریق و دفع سموم بدن استفاده می شده است.
در گذشته دمای سنگ ها را با آتش تا حد زیادی افزایش می دادند  و آن ها را داخل اتاقک هایی می گذاشتند و این گونه دما ی اتاقک های سونا را گرم می کردند.
زادگاه سونا فنلاند است. مردم فنلاند برای فرار از فشار های  زندگی و استراحت کردن به سونا ها میرفتند؛بر اساس بعضی گفته ها به عنوان اتاق عمل هم مورد استفاده قرار می گرفته و عمل های سر پایی و زایمان ها در سونا انجام می شده است.
آن ها به این عقیده بودند که فضای داخلی سونا ها در معرض اسید تانیک کاملا پاکیزه می شده است.
در اوایل قرن 19 میلادی سونا ها خانه های کوچکی بودند که از جنس الوار ساخته می شدندو با استفاده از هیزم گرم می شدند . در این اتاق ها به جز درب ورودی و خروجی تنها  دریچه ای وجود داشت که در طی فرآیند گرم کردن اتاق بسته بود و تنها برای خروج دود از آن اتاقها استفاده می شد.این اتاقک ها معمولا دور از خانه های دیگر ساخته می شدند که در صورت آتش سوزی باعث آسیب دیدن خانه های دیگر نشوند.
معمولا در وسط سونا ها سکو های سنگی وجود داشتند که توسط هیزم ها که قبلا به آن اشاره شد گرم می شدند،پس از گرم شدن اتاق دریچه باز می شد تا دود خارج شود بعد از آن افراد وارد سونا می شدند و بعد خود را با آب می شستند و آب را روی سکوی سنگی میریختند که باعث تبخیر اب می شد و در نهایت 30 دقیقه در سونا می ماندند ماساژ می گرفتند با ضربات جریان خون را بالا می بردند  و در نهایت خود را می شستند و  به خانه باز می گشتند.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد:مراحل طراحی استخر


اتاقک های سونا


امروزه اتاقک های سونا را با چوب های بسیار نرم مانند سرو ،صنوبر و سکویا ساخته می شوند که هم به صورت شخصی سازی شده بنا به طرح درخواست کننده و هم به صورت پیش ساخته در بازار وجود دارد. تمامی الوار های  اتاقک ها عایق کاری شده اند تا در برابر آب ، رطوبت و گرما مقاوم باشند.

اتاقک سونا


ارتفاع مناسب سونا


ارتفاع پیشنهادی برای سونا 2.13 است این ارتفاع شرایط مناسبی را برای توزیع یکسان و یکنواخت گرما ایجاد می کند. برای تغییر ارتفاع سونا پایه ها و الوار های سونا باید تغییر پیدا کند. باید این اتفاق زیر نظر افراد متخصص صورت پذیرد


گرمکن سونا


گرمکن سونا مانند قلب تپنده سونا است و بدون گرمکن سونا فقط چند تکه چوب و الوار است.در انتخاب گرمکن سونا باید بیشترین دقت را کرد زیرا مهم ترین بخش سونا هم همان گرمکن سونا است.سونا دو نوع گرمکن دارد:
1-گرمکن های معمولی سنگی
2-گرمکن های مادون قرمز
صاحب نظران درباره گرمکن سونا می گویند که گرمکن های سنگی حس واقعی سونا را به انسان القا می کند نه گرمکن های مادون قرمز. در واقع گرمکن های سنگی شباهت بیشتری به سونا های قدیمی فنلاند دارد


گرمکن های سنگی


گرمکن های سنگی طراحی و دیزاین های مختلفی دارند. هر نوع گرمکن  بسته به نوع طراحیش از مواد مختلف مانند چوب و گازوئیل و... برای گرم کردن محیط سونا استفاده می کند.معمولا گرمکن ها در کف و یا دیوار سونا نصب می شوند تا در زمان استفاده از سوخت بتواند سنگ هارا داغ کنند و محیط را به صورت یک نواخت گرم کنند
به صورت معمول 30 تا 45 دقیقه طول میکشد تا گرمکن ها به دما مورد نظر یعنی 60 تا 88 درجه سانتی گراد برسد و دور آن محافظ  قرار می دهند که به کاربران آسیبی نرسد
بستر مناسب سونا معمولا سنگ است اما  این انتخاب به سازنده مربوط می شود که چه بستری را انتخاب کند .باید این بستر بسیار مقاومت بالایی در برابر انرژی گرمایی و انرژی مکانیکی داشته باشد که معمولا از سنگ های آتشفشانی و آذرین استفاده می شود. سنگ های آذرین در واقه در زیر زمین دز گرمای بسیار بالا شکل گرفنه اند که    پری دو تیت، الیوین، ولکانیت را می توان نام برد    

سونا سنگی 

                           
گرمکن های مادون قرمز  


 
اولین بار گرمکن های مادون قرمز در قرن بیستم  در دهه 70 برای تجهیزات جوجه کشی به کار می رفت. این مدل از گرمکن ها اصولا  بر روی دیوارها یا زیر محل نشستن کاربران نصب می شوند. این در حالیست که بخش عمده انتقال حرارت در سوناهایی که گرمکن معمولی دارند به صورت جابجایی و تشعشع صورت می گیرد.در گرمکن های مادون قرمز این تشعشع است که نقش اصلی را بازی می کند به صورتی که گرما از طریق  این گرمکن ها مستقیما به بدن کاربران منتقل می شود. معمولا 5 تا 10 دقیقه طول می کشد تا گرمکن های مادون قرمز گرم شوند. دمای کارکرد این گرمکن هاهم بین ۴۳-۶۶ درجه سانتی گراد است.

سونای مادون قرمز
 

 

نظرات

بدون نظر