نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

گرمایش از کف روشی نوین برای گرم کردن خانه ها

اگر می خواهید روش جدیدی را برای گرم کردن خانه هایتان به کار ببرید, پیشنهاد ما سیستم گرمایش از کف است. گرمایش از کف یکی از روش های نوین گرمایشی در جهان و نمونه ای از گرمایشی تابشی است.این سیستم گرمایشی یکی از راحت ترین،سالم ترین و طبیعی ترین روش های گرمایشی است و به همین دلیل است که گرمایش از کف به عنوان یکی از بهترین روش های گرمایشی شناخته می شود.
برای به کار بردن این روش نیاز است تا اطلاعات مناسبی در این باره داشته باشیم . تیم محتوا نویسی نیاز به خرید تمام سعی خود را کرده است  تا به تمامی سوالات که درباره گرمایش از کف دارید به صورت کامل پاسخ دهد.

 

مزیت های گرمایش از کف نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر


اینکه بخواهیم گرمایش کف را به عنوان سیستم گرمایشی مورد نظر خود انتخاب کنیم باید دلایل مناسبی داشته باشیم.چند مورد از مزایای گرمایش از کف که ما را برای انتخاب آن وسوسه می کند عبارتند از:

1-پخش گرمای مطلوب

یکنواخت بودن گرما همچنین گرم بودن پا ها و کم تر بودن دمای اطراف سر و بالا تنه حس خوبی را به انسان می دهد

2-پخش یکنواخت دما

لوله کشی کل مساحت کف را پوشش می دهد و این اتفاق باعث پخش شدن یکنواخت گرما می باشد

3-سبک شدن سازه  و افزایش ارتفاع  دیوار های سازه

در سیستم گرمایش از کف از یک نوع لوله استفاده می شود که باعث سبکی سازه است و حذف لوله های تاسیساتی و رد نشدن آن ها از روی یکدیگر باعث افزایش ارتفاع دیوار ها می شود.

4-آزادی عمل در دکوراسیون داخلی

وجو نداشتن رادیاتور در واحد که فضای بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد همچنین محدود نکردن شما برای انتخاب محل قرلرگیری وسایل

5-هوای مطلوب و خشک نشدن هوا
همانطور که می دانید استفاده از رادیاتور در خانه ها میزان رطوبت هوا را کاهش می دهد. ولی گرمایش از کف این مشکل را ندارد.

6- تمیز بودن دیوار ها و وسایل در خانه
سیستم های گرمایشی دیگر مانند شوفاژ باعث دوده گرفتن دیوار ها می شوند اما سیستم گرمایش از کف این عیب را ندارد

7-امکان استفاده از منابع گرمایشی مختلف

برای تامین گرمای این سیستم گرمایشی شما می توانید هم از موتور خانه هم از پکیج استفاده کنید که در ادامه معایب و مزیت های هر کدام را بررسی خواهیم کرد

8-خشک شدن سریع کف

این ویژگی عموما برای فرودگاه ها،استخر ها،مکان های ورزشی ،جاده های پر تردد و .... در جهت جلوگیری از خطر آفرین بودن خیسی زمین  و یخ زدگی معابر
همچنین در مرغداری ها و داروسازی ها و مکان هایی که میزان دما اهمیت دارد سیستم گرمایشی از کف مورد استفاده قرار می گیرد

9-جلو گیری از رشد هر گونه قارچ و کپک

10-دهمین مزیت گرمایش از کف که مهمترین مزیت ابن روش هم است
* صرفه جویی در مصرف انرژی 25تا 30 درصد است :

دلایل این صرفه جویی در این روش
1-تبادل کم گرما از کف با دیوار های سرد
2-بزرگ بودن سطح انتقال دهنده گرما(تمامی کف واحد ساختمانی)
3-دمای پایین آب در حال گردش در کف (35 تا 50 درجه)

 

مزایای گرمایش از کف

معایب  سیستم گرمایش از کف

1-زمان زیادی طول می کشد تا این سیستم فضا را گرم کند

در شروع فصل های سرد زمانی که سیستم راه اندازی می شود آب با دمای 20 درجه سانتیگراد است و هر 12 ساعت یک بار 5 درجه افزایش پیدا می کند و 36 ساعت طول می کشد تا به دمای دلخواه ما برسد؛اگر به صورت ناگهانی گرما زیاد شود باعث آسیب دیدن بنا می شود. این در حالیست که که تولید گرمای رادیاتور 10 ساعت وتولید گرمای فن کوئل کمتر از یک ساعت طول می کشد.

2-عدم تغییر در کف بعد از اجرای گرمایش از کف

هنگامی که که بتن ریزی صورت می گیرد  ایجاد هرگونه تغییر در کف بسیار هزینه بر است و ما به راحتی نمی توانیم تغییر ایجاد کنیم .

3-قبل از اجرای گرمایش از کف, کف سازی باید کامل انجام شود

قبل از اجرای این سیستم  لازم است تمامی لوله کشی ها وسیستم های تاسیساتیمورد نیاز انجام بشود تا عایق کاری آغاز شود تا بتواند بهترین حالت  سیستم اجرا شود

4-اجرا و طراحی این سیستم ضعیف است


در ابتدا اگر محیط موردنظر به درستی ارزیابی و بررسی نشود و در زمان اجرا تمامی مراحل بی نقص اجرا نشود امکان نقص در آینده بالا می رود و هزینه تعمیر بسیار بالا است
 لوله کشی کف ساختمان برای گرمایش از کف اصلی ترین و مهمترین مورد است و باید به متخصص این امر سپرده تا سیستم بهینه کار کند و از ایجاد خسارت های احتمالی جلوگیری شود.
سیستم گرمایش از کف قبل از سرامیک یا فرش کردن کفِ واحد، اجرا می شود؛ دلیل آن نیز جلوگیری از صدمه به لوله ها می باشد که باید پس از اجرای گرمایش از کف و اطمینان از درستی آن  سریعاً کف پوش واحدها اجرا شود و بعد برای زیبا سازی کاشی یا موزایک انجام می شود.

 

این مقاله را هم مطالعه کنید:مقایسه انواع سیستم های گرمایشی

عملکرد سیستم گرمایش از کف چگونه است؟

نوع اول انتقال دما و گرم کردن:  هوایی  که نزدیک به کف ساختمان است و گرم می شود, در نتیجه ی حجم هوا افزایش یافته و به سمت بالا حرکت می کند و هوای سرد جایگزین آن می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند.
نوع دوم انتقال دما و گرم کردن :چون دمای کف از سایر اجسام بیشتر است  این موضوع باعث انتقال گرما به سوی آن ها می شود. این گونه است که سطح کف باعث گرم شدن خانه می شود.
در نتیجه می توان گفت که 90 درصد انتقال گرمای سیستم گرمایش از کف, نوع دوم است.

عملکرد گرمایش از کف

 

 مراحل اجرای گرمایش از کف:

مرحله اول:برای کلکتور باید محل مناسبی انتخاب شود. مکان مناسب کلکتور در نزدیکی تامین کننده گرماکه پکیج یا موتورخانه است می باشد . هرچه مرحله اجرا سریعتر انجام شود بقیه کار هم راحت تر پیش می رود .

مرحله دوم: این مرحله شاید مهمترین مرحله اجرای گرمایش از کف باشد. در این مرحله باید باید زیر سازی و عایق کاری انجام شود تا اماده لوله کشی با لوله های 5 لایه بشود . بدین منظور کل کف نیاز به عایق کاری دارد.

عایق کاری گرمایش از کف

مرحله سوم: لوله کشی اصلی ترین بخش این سیستم است، ابتدا برای شروع لوله های پنج لایه که مناسب گرمایش از کف می باشند، به کلکتور بسته شده و در کف هر فضا بطور مجزا پهن می شوند، روش پهن کردن لوله ها به دو صورت حلزونی (دایره وار) و مارپیچی (ردیفی) و ترکیبی از این دو روش می باشد.

لوله کشی گرمایش از کف
 در روش حلزونی یا دایره وار, لوله به شکل دایره از بزرگ ترین مساحت محل کار گذاشته می شود و در ادامه به شکل دایره های کوچکتر و مرکزی اجرا می شود .در روش ردیفی لوله ها به صورت ردیف به ردیف در کنار هم قرار می گیرند.
پس از پایان مرحله سوم  عمل بتن ریزی به قطر 2 تا 4 سانت انجام می شود سپس اجرا سرامیک و موزاییک برای زیبا سازی انجام می شود.

باورهای غلط درباره گرمایش از کف

-گرمایش از کف فرش ها را خراب می کند
- سبب بیماری هایی از قبیل واریس می شود
-پوکی استخوان یکی دیگر از معایب بکار گیری گرمایش از کف است
-این روش گرمایشی روش استانداردی نیست
-واین گونه جملات.....
اما هیچ تحیقیق و مدرک موثقی درباره گفته های بالا وجود ندارد همچنین هیچ پزشکی آن ها را تایید نمی کند.
لازم به ذکر است که تیم محتوا نویسی نیاز به خرید صرفا گرد آورنده اطلاعات بالا است و هیچگونه تحقیقی در این باره نکرده است.

تامین کننده گرمای گرمایش از کف

گرمای مورد نیاز برای توسط دو منبع موتورخانه یا پکیج تولید میشود . که در زیر آن ها را مقایسه می کنیم:


1-پکیج ها قادر نیستند گرما را در ظرفیت بالا تولید کنند محدودیت دارند اما موتورخانه ها این طور نیستند.
2- موتور خانه را بیرون از منزل می سازند بنابراین خطر کمتری نسبت به پکیج که امکان نشت گاز متوجه دیگران می شود.
3-گازی که در موتورخانه مصرف می شود سهم بندی می شود و هزینه به طور یکسان میان ساکنان ساختمان تقسیم بندی می شود
4-در موتور خانه ها ,موتور های استندبای وجود دارد که در زمان خرابی موتور های اصلی جایگزین آن ها می شوند
5-به دلیل اینکه هر واحد جداگانه دارای پکیج می باشد امکان کنترل کاز مصرفی و گرما توسط هر واحد وجود دارد.
 6-چیزی که در پکیج الویت دارد گرم بودن آب مصرفیست و سیستم گرمایشی در وهله دوم قرار دارد, بنابراین زمانی که از آب گرم طولانی مدت استفاده شودخانه از لحاظ گرمایشی در نوسان قرار می گیرد.

انتخاب بین پکیج و موتورخانه به عنوان تامین کننده گرمای سیستم گرمایش از کف بر عهده سازنده و کارفرما می باشد که اغلب موتورخانه را ترجیح می دهند.
در این خصوص تیم نیاز به خرید به شما مشورت گرفتن از متخصصین را پیشنهاد می کند.

 

مکان های مناسب برای به کارگیری گرمایش از کف

امروزه این سیستم گرمایشی تقریبا در تمامی مکان ها قابل اجراست و می توان از آن بهره برد. در اپارتمان ها و منازل مسکونی ,ویلاها و برج ها می توان این روش را اجرا کرد و کمترین میزان اتلاف انرژی را شاهد بود.
هم چنین برای گرم کردن سالن های ورزشی, استخرها, مدارس و مرغداری ها قابل استفاده است.  برای جلوگیری از یخ زدگی و یا ذوب کردن مکان های یخ زده و معابر و باندهای فرودگاه هم به کار می رود.

تخمین هزینه گرمایش از کف


هزینه های مربوط به امور ساختمانی شامل دو بخش اجرایی و کالایی می باشد.هزینه اجرا کاملا مربوط به متخصص و شرکتی است که این وظیفه را بر عهده دارد. واضح است که متخصصین با مهارت و با تجربه تر قیمت بالاتری را برای اجرا درخواست می کنند. نوع فضا و محیط و منطقه هم در این مورد بی تاثیر نیست.هزینه اجرا غالبا متراژی محاسبه می شود بنابراین هرچه فضا بزرگتر باشد هزینه بیشتری را باید متحمل شوید.
بخش دوم هزینه ها شامل اقلام و کالاهای مصرفی می باشد که مهمترین آنها لوله های نیوپایپ 3 لایه یا 5 لایه و مواد و مصالح عایق کاری است.
در پایان شما می توانید با مطالعه دقیق مطلب فوق تصمیم بگیرید که آیا می خواهید این روش را انتخاب کنید یا خیر. در صورتی که می خواهید از گرمایش از کف به عنوان سیستم گرمایشی استفاده کنید ما به شما کمک میکنیم تا متخصص این امر را بیابید و آن را به بهترین نحو انجام دهید.

 

 

 

نظرات

بدون نظر