نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
1300واحد مسکونی تا آخر آبان در دلفان تکمیل می شود

1300واحد مسکونی تا آخر آبان در دلفان تکمیل می شود

 پس از وقوع سیل در برخی استانهای کشور و ضرورت کمک رسانی به مردم آسیب دیده، برخی از استانها به عنوان معین این مناطق تعیین شدند تا عملیات بازسازی و احداث واحدهای مسکونی برای خسارت دیدگان شتاب گیرد.

استان قزوین با تجربه ای که در کمک رسانی در حوادث سیل و زلزله در گذشته را داشت این بار نیز مورد توجه وزارت کشور قرار گرفت و به عنوان استان معین شهرستان دلفان در استان لرستان انتخاب شد.

با استقرار تیم های عملیاتی، فنی و کارشناسی در این شهرستان عملیات ارزیابی میزان خسارت، آواربرداری، تعمیر و احداث واحدهای آسیب دیده از فروردین ماه امسال آغاز شد.

احمد مطبوعی رئیس ستاد بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین مستقر در شهرستان دلفان استان لرستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار مهر ، روند بازسازی واحدهای آسیب دیده از سیل در این شهرستان را تشریح کرد.

* از چه تاریخی نیروهای بنیاد مسکن به استان لرستان عزیمت کرده و در مناطق اسیب دیده مستقر شدند؟

از ۱۲ فروردین ماه امسال، پس از وقوع سیل در استان لرستان مناطق شهری و بویژه روستایی شهرستان دلفان آسیب زیادی دید و ساختمانهای گلی استحکام خود را از دست دادند که در این راستا دو شهر نورآباد و هر چشمه و ۴۶۳ روستا دچار خسارت شدند.

با استقرار سه دستگاه لودر، دو دستگاه بیل زنجیری و مکانیکی و ۱۴ دستگاه کامیون برای بازسازی واحدها در محل مستقر شدیم و ابتدا بازگشایی مسیرها صورت گرفت و با ساخت پل، توانستیم جاده هایی که زیر اب رفته بود را بازگشایی کنیم.

* اکیپ های ارزیابی از چه زمانی برای برآورد خسارتها وارد کار شدند؟

بعد از بازگشایی مسیر اکیپ های ارزیاب بنیاد مسکن استان قزوین وارد ماموریت شدند که توانستند بیش از ۸ هزار واحد شهری و روستایی آسیب دیده را مورد بررسی و ارزیابی کارشناسی و فنی قرار دهند که مشخص شد ۳ هزار واحد باید از نو احداث شود.

همچنین ۳۶۰۰ واحد تعمیراتی درجه یک و دو و مابقی سالم تشخیص داده شدند و پس از مرحله ارزیابی واحدها، اکیپ های اجرایی وارد فاز عملیاتی و ساخت و ساز شدند.

* استان قزوین به عنوان معین ساخت چند واحد را بر عهده گرفته است؟

سهم استان احداث تعداد ۳ هزار واحد مسکونی است که در فاز اول باید ۱۳۴۰ واحد ساخته شود که برای واحدهای روستایی ۷۶ میلیون تومان و شهری ۸۶ میلیون تومان تسهیلات داده می شود که تاکنون موفق شده ایم آواربرداری ۱۳۴۰ واحد را به پایان برسانیم، پی کنی ۱۲۱۶ واحد و آرماتور بندی ۹۵۰ واحد، دیوار چینی ۳۰۰ واحد، سقف زنی ۹۰ واحد و گچ و خاک ۱۱ واحد هم تکمیل شده و هشت واحد به مرحله بهره برداری رسیده است.

* چه تعداد از افراد به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند؟

تعداد عقد قرارداد احداثی ۱۸۰۳ واحد است که تاکنون ۱۴۱۰ نفر در شرایط پرداخت مراحل یک تا سه هستند و در بخش تعمیرات هم ۳۶۰۰ واحد نیازمند تعمیرات اساسی هستند که صد در صد صاحبان آنها به بانک ها معرفی شده اند و ۲۷۰۰ واحد شهری و روستایی به مرحله عقد قرارداد رسیده است.

* در زمینه معیشت هم کمک های اعتباری صورت می گیرد؟

بله از آنجا که برخی واحدها تخریب نشده بود اما وسایل زندگی افراد از بین رفته بود تشخیص داده شد که کمک های معیشتی به این افراد صورت گیرد که به همه آنها تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی با سود کم و ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض داده شده است.

البته در حوزه احداثی ها هم کمک معیشتی داده شده و همه سه هزار واحد از این تسهیلات برخوردار می شوند.

* مشارکت بسیج سازندگی در این کار چگونه است؟

بسیج سازندگی قرار است ۶۰ واحد را احداث کرده و ۲۵۰ واحد را تعمیر کند و در مجموع کار احداث و تعمیر و بازسازی ۴۵۰ واحد آسیب دیده توسط این نهاد و زیر نظر ستاد بازسازی بنیاد مسکن استان قزوین صورت می گیرد.

* این واحدها تا چه زمانی به اتمام می رسد و آیا اعتبار جدیدی برای واحدهای احداثی داده شده است؟

 

اعتبارات جدید برای احداث ۱۰۰۰ واحد دیگر اختصاص داده شده که عملیات آوار برداری این واحدها آغاز شده و برخی در مرحله فنداسیون و آرماتور بندی است و برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم تا پایان آبان ماه این واحدها را تکمیل کنیم.

* سرعت و روند اجرای کار چگونه است و چه مشکلاتی دارید؟

بدون اغراق باید اذعان کرد ستاد بازسازی بنیاد مسکن استان قزوین از استانهای پیشرو در این عرصه است و تلاش می کنیم تا پایان سال همه تعهدات خود را انجام دهیم.

البته مهمترین دغدغه ما گرانی مصالح است که تا چهار برابر شده و رساندن آنها به روستاها و مناطق دور افتاده هزینه های سنگینی را تحمیل کرده به طوری که تامین یک کامیون آجر که قبلا تنی ۲۵۰ هزار تومان تمام می شد الان حدود ۵ میلیون تومان برای تخلیه در محل احداث هزینه دارد و ماسه از هر تن ۷۰ هزار تومان به ۲۸۰ هزار تومان رسیده و کار را سخت کرده است. البته در این ایام ۸ تن سیمان رایگان در محل تخلیه شده تا بتوانیم بخشی از نیازها را تامین کنیم ولی امیدواریم مسئولان برای گرانی مصالح ساختمانی فکری اساسی کنند تا کارها دچار تاخیر نشود.

مطبوعی از همکاری صمیمانه مسئولان محلی شهرستان دلفان بویژه امام جمعه، فرماندار، مسئولان بنیاد مسکن، بسیج و سپاه تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کرد تعهد استان در زمان مقرر برای تحویل سه هزار واحد مسکونی در این شهرستان محقق شود.

منبع: خبرگزاری مهر

نظرات

بدون نظر