نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کفپوش پلی یورتان و کاربردهای آن

کفپوش پلی یورتان و کاربردهای آن


در مکان های عمومی  مثل مدارس و بیمارستان ها, شرکت ها و سازمان ها و حتی گاها در منازل شخصی کفپوش هایی نیاز است که مقاوم باشد و دوام بالایی داشته باشد و از طرفی قیمت مناسبی هم داشته باشد.
کفپوش پلی یورتان یکی از کفپوش هایی است که در این اماکن کاربرد زیادی دارد. کفپوش پلی یورتان علاوه بر مقاومت بالا و ضدخش بودن قیمت مناسبی هم دارد.
با
نیاز به خرید همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را از این کفپوش مدرن بدست آورید.

 

کفپوش پلی یورتان چیست؟
کفپوش پلی یورتان از واکنش میان یک پلی ال (الکل چند عاملی) و ایزوسیانات ها به دست می آید. در واقع هر دو ماده واکنش دهنده یعنی الکل و ایزوسیانات باید عاملیت ۲ و یا بیشتر داشته باشند تا رشد آن به صورت زنجیره پلیمری ممکن شود.
پلی ال به کار رفته نیز معمولاً بر مبنای روغن کرچک اصلاح شده است. نوع مواد به کار رفته در سنتز پلی یورتان باعث شده تا این نوع از کفپوش تنوع بیشتری نسبت به کفپوش اپوکسی داشته باشد زیرا با دستکاری و تغییر دادن پلی ال و کوتاه و یا بلند کردن زنجیرهای آن می توان خواص مختلفی را از کفپوش پلی یورتان گرفت.

 

نمونه ای از کاربردهای کفپوش پلی یورتان
به دلیل مقاومت کفپوش پلی یورتان در محیط های سرد و دارا بودن خاصیت الاستیسیته این کفپوش ها عموما انتخاب اول جهت سردخانه ها می باشند .همچنین در محیط هایی که در معرض نور خورشید هستند استفاده از کفپوش پلی یورتان به دلیل نداشتن ترکیب کلروهیدرین و بیس فنول A مناسب تر است.
از دیگر کاربردهای این کفپوش استفاده در سالن های ورزشی می باشد چرا که مقاومت کفپوش های پلی یورتان  در مقابل سایش بسیار بالاست.
از آنجایی که پوشش های پلی یورتان بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر خراش هستند، آنها گزینه های عالی برای انبارها و مجتمع های صنعتی هستند که در آنها ماشین آلات بزرگ قرار می گیرند. علاوه بر این، پوشش های پلی یورتان برای  پاها حیوان نرم است، بنابراین آنها برای آزمایشگاه های دامپزشکی و آزمایشگاهی حیوانات مناسب هستند. در نهایت، از آنجا که کفپوش پلی یورتان بسیار با دوام و براق هستند، می توانند از آنها در  نمایشگاه های عالی و حتی انبار های هواپیما استفاده کرد.

پلی یورتان در پارکینگ

پلی یورتان در سالن ورزشی

 

تفاوت کفپوش پلی یورتان و کفپوش اپوکسی
کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی از پرکاربردترین کفپوش های مصرفی دنیا هستند . این دو کفپوش به دلیل ویژگی های متفاوتی که دارند از یکدیگر متمایز هستند و در بعضی شرایط و مواقع یکی بر دیگری ترجیح داده می شوند.
اگر بخواهیم این دو را باهم مقایسه کنیم , کفپوش پلی یورتان مقاومت نوری و سایشی بهتری دارد که این موضوع به خاصیت الاستیسیته آن برمی گردد.
از طرفی دیگر از آن جایی که این کفپوش مقاومت نوری بیشتر داشته، انتخاب بهتری در مصارف بیرونی است و بر خلاف کفپوش اپوکسی با مشکل و پدیده گچی شدن (Chalking) مواجه نیست.
یکی دیگر از تفاوت های میان کفپوش پلی یورتان و اپوکسی مقاومت و رفتار آن ها در برابر مواد شیمیایی باز می گردد. برای مثال کفپوش پلی یورتان مقاومت بسیار خوبی در برابر لاکتیک اسید داشته و همین موضوع باعث می شود که انتخاب بسیار بهتری در صنایع غذایی مانند لبنیات باشد، در صورتی که اپوکسی با قرار گرفتن در معرض لاکتیک اسید دچار خوردگی و زرد شدگی (Yellowing) می شود.
از طرفی دیگر مقاومت کفپوش اپوکسی در برابر سوفلوریک اسید بسیار بهتر از پلی یورتان است و به همین دلیل توصیه می شود در مراکز و صنایعی چون باطری سازی از اپوکسی برای پوشش کف استفاده شود.
در نهایت باید گفت که کفپوش پلی یورتان حساسیت بسیار بیشتری به حضور رطوبت دارد زیرا ایزوسیانات به سرعت با کوچکترین مقداری از رطوبت وارد واکنش می شود، در قسمت های بعدی بیشتر در مورد این موضوع توضیح می دهیم.

 

 

نظرات

بدون نظر