نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
هزینه دیوارچینی با بلوک های مختلف ساختمانی

هزینه دیوارچینی با بلوک های مختلف ساختمانی

خدمات مهندسی ساختمانی و هزینه های آن از اصلی ترین هزینه های ساخت ساختمان می باشد که هر سازنده ای علاقه دارد قبل از شروع پروژه ها آنها را برآورد کند تا مخارج ساخت و میزان سود عایدی از پروژه ها را تخمین بزندد.
کارفرماها  با توجه به مهارت و تجربه ای که دارند دستمزده های متفاوتی را درخواست می کنند.
در این مقاله از
سایت نیاز به خرید می خواهیم میزان دستمزد دیوارچینی با بلوک های مختلف را برآورد کنیم و همچنین بلوک های مختلف را از نظر جنس و مزایا و معایب مورد بررسی قرار دهیم.


بلوک های ساختمانی مختلف را بشناسیم

بلوک های سیمانی
بلوک های سیمانی از دیگر بلوک های ساختمانی می باشد که از ترکیب سیمان,شن ریزه, ماسه و آب تولید می شود. بلوک سیمانی در دو نوع توخالی و توپر ساخته می شود که در دیوارهای باربر و غیرباربر و دیوارهای جداکننده قابل استفاده می باشد.

بلوک سیمانی


بلوک سفالی
بلوک سفالی پرکاربردترین بلوک ساختمانی می باشد که در دیوارهای ساختمانی متشکل از خاک رس و آب که به صورت قالب‌های سوراخدار در ابعاد مختلف تولید می‌شود. بلوک‌های سفالی  در دو نوع دیواری و سقفی مورد استفاده قرار می گیرند که در بخش های غیرباربری به کار می روند.
اين بلوک‌ها در ابعاد مختلف توليد می شوند. سطح بلوک‌های سفالی معمولاً شياردار است تا ميزان چسبندگی آنها با بتن افزايش يابد. بلوک سفالی معمولاً در كارخانه و به وسيله دستگاه‌های مجهز توليد می‌شود تا بلوک‌ها عاری از ترک و دانه‌های آهكی باشند و رنگ آنها كاملاً يكنواخت بوده و به طور يكسان پخته شده باشد. سطح بلوک‌های سفالی بايد عاری از انحنا و خميدگی باشد و لبه‌های تيز و مستقيم و بافت ريز و متراكمی داشته باشند. عرض بلوک‌های سفالی معمولاً ۲۵ سانتيمتر و وزن آنها حدود ۳ تا ۱۰ كيلوگرم متغير است.
  ‌بلوک های سفالی مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند وهزینه آن ها پایین  می باشد.و از عیب های این بلوک ساختمانی هم می توان زمان اجرای طولانی را نام برد.

بلوک سفالی

آجر فشاری
آجر فشاری به صوت دستی تولید می شود که به آن آجرگری می گویند.این نوع آجر برای تمامی کارهای ساختمانی مانند کرسی چینی، گره‌چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب است.

آجر فشاری

بلوک هبلکس
هبلکس  یک نوع بتن متخلخل است که در ساختمان سازی کاربرد دارد. این نوع بلوک به دلیل نرمی و قابل برش بودن به راحتی قابل سیم گذاری و لوله گذاری می باشد. بلوک هبلکس وزن پایین و مقاومت فشاری بالایی دارد. بلوک هبلکس مقاومت خوبی هم در برابر آتش و حرارت دارد از این رو عایق خوبی برای حرارت و صوت محسوب می شود. از دیگر مزایای بلوک هبلکس می توان میزان به کار رفتن سیمان و ملات را نام برد که یک چهارم دیوارکش با آجر می باشد.
بزرگترین عیب بلوک هبلکس عدم استحکام در دیوارهای باربر است چرا که این نوع بلوک نمی تواند وزن زیادی را متحمل شود

بلوک هبلکس

 

بلوک لیکا
نوعی از بلوک های ساختمانی که در تولید آن ها به جای سنگدانه های معمولی از سنگدانه های سبک رسی به نام لیکا استفاده می شود, بلوک لیکا نام دارد. این دانه ها از انبساط خاک رس در کوره های گردان با حرارتی حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد بدست می آیند. یکی از مهمترین فرآورده های لیکا در ایران بلوکهای سبک لیکا می باشد که از مخلوط سبک دانه ها با سیمان و آب بدست می آید. از مزایای بلوک لیکا می توان وزن کم، هدایت حرارتی پائین، افت صوتی مناسب، مقاومت بالادر برابر آتش، استحکام و پایداری را نام برد.

 

بلوک لیکا


 
چه عواملی هزینه دیوارچینی را مشخص می کند
هزینه و دستمزد دیوار چینی به سه صورت روزمزد ,کنترات و متری حساب می شود که عوامل زیادی هم در آن تاثیرگذار می باشد, در ادامه می خواهیم این عوامل را مورد برسی قرار دهیم.


مکان پروژه دیوارچینی
مسلم است که دستمزد استادکاران در تهران و شهرهای بزرگ به دلیل وسعت و بزرگی شهر بالاتر است.


متراژ پروژه دیوارچینی و دشواری کار
هزینه دیوار چینی به صورت متداول بر حسب متراژ تعیین می شود .
واضح است پروژه هایی که معماری خاص و پیچیده تری دارند به دلیل زمان بر بودن پروژه و دقت مورد نیاز اجرت و دستمزد بیشتری را می طلبد.

مهارت و تجربه نیروی دیوارچینی
سطح مهارت و تخصص نیروهای دیوارچینی عامل مهمی در تعیین دستمزد آن ها می باشد . هرچه رزومه استادکاران پربارتر باشد و تجربه بیشتری در این امر داشته باشند دستمزد آن ها بیشتر خواهد بود.

هزینه ابزار و وسایل جانبی مورد نیاز دیوارچینی
اگربرای انجام عملیات دیوار چینی نیاز به داربست باشد هزینه تامین آن بر عهده کارفرما می باشد. برای پروژه های کوچک استادکار باید ابزار تخصصی دیوارچینی و بنایی چون شاقول، کمچه، ماله و... را خود تهیه کند اما برای پروژه های متراژ بالا هزینه ابزار و آوردن مصالح پای کاربر بر عهده کارفرما می باشد.
 

میانگین هزینه دیوارچینی استادکاران با بلوک های مختلف
هزینه دیوارچینی با بلوک های مختلف متفاوت می باشد. اگر برای دیوارچینی از آجرفشاری استفاده شود هزینه اجرای آن حداقل از متری 13هزار تا حداکثر متری 18هزار تومان می باشد. در صورت به کار بردن بلوک سیمانی در دیوارچینی متری 8هزار تومان تا 10 هزارتومان  ,برای بلوک های هبلکس از متری 7 تا 10 هزار تومان و برای بلوک های سفالی به ازای هر متر 8 تا 10 هزار تومان محاسبه می شود.
هزینه لکه گیری و خرده کاری به صورت روز مزد حساب می شود و دستمزد روز مزد استاد بنا بین 100 تا 150 هزار تومان  می باشد.

در پایان می توانید در خواست خود برای نیروهای دیوارچینی را در سایت نیاز به خرید ثبت کنید تا کارفرمایان پیشنهادات خود را اعلام کنند.

 

نظرات
علی
سلام : من حدود 678 متر مربع دیوار چینی با بلوک میخوام انجام بدم میخواستم ببینم هر متر مربع چقدر اجرت اش میشه ممنون میشم بفرمائید.
1399/05/07 - پاسخ