نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
انتقاد اتحادیه املاک از رویه آماردهی مرکز آمار

انتقاد اتحادیه املاک از رویه آماردهی مرکز آمار

در حالی مرکز آمار ایران از افزایش ۱۲۱.۹ درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی در زمستان ۹۷ خبر داده که رئیس اتحادیه مشاوران املاک به این رویه انتقاد کرد و گفت: در بهار ۹۸ معاملات مسکن ۳۴.۶ درصد کاهش یافت.

 

مصطفی قلی خسروی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در واکنش به انتشار آمار مربوط به قیمت زمین توسط مرکز آمار ایران، اظهار کرد: وقتی مرکز آمار می گوید در زمستان سال گذشته قیمت زمین نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایش یافته، چگونه انتظار داریم قیمت ها را کاهش دهیم.

وی تاکید کرد: معتقدم نباید برخی آمارها را اعلام کنیم.

به گزارش تسنیم، بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور ۲۸۶۵۱ هزار ریال با میانگین مساحت ۲۶۴مترمربع بوده که نسبت به فصل قبل، ۳۶.۶ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲۱.۹ درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملا ملکی در سطح کشور ۲۹۲۶۲ هزار ریال با میانگین مساحت ۱۱۰ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۱ بوده که نسبت به فصل قبل ۱۱.۵ درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال قبل ۵۹.۸ درصد افزایش یافته است.

متوسط مبلغ اجاره ماهانه به علاوه ۳ درصد ودیعه پرداتی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در سطح کشور ۱۱۱۰۶۴ ریال با میانگین ۹۸ متر و متوسط عمر بنای ۱۳ سال بوده که نسبت به فصل قبل ۱.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن ۱۹.۲ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همچنین درباره جدیترین آمار مربوط به معاملات مسکن در کشور و تهران گفت: از تاریخ اول فروردین۹۷ تا ۳۱ خرداد ۹۷ تعداد کل معاملات مسکن در کشور ۳۳۰ هزار و ۱۷۸ فقره بوده که ۱۸۳ هزار و ۹۰۵ فقره مبایعه نامه و ۱۴۲ هزار و ۸۰۴ فقره اجاره نامه بوده است.

خسروی ادامه داد: این در حالی است که در بازه زمانی اول فروردین امسال تا ۳۱ خردادماه تعداد کل معاملات مسکن کشور ۲۸۸ هزار و ۱۲۰ فقره بوده که ۱۵۹ هزار و ۹۷۰ هزار فقره مابعه نامه و ۱۲۵ هزار و ۴۳۰ فقره اجاره نامه بوده است.

وی با بیان این که تعداد معاملات در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته ۱۲.۷ درصد کاهش یافته است، افزود: در تهران طی مدت یاد شده سال ۹۷ بالغ بر ۹۳ هزار و ۹۳۷ معامله شامل ۴۳ هزار و ۸۸۴ فقره اجاره نامه و ۴۹ هزار و ۳۴۱ فقره مبایعه نامه در سامانه کد رهگیری ثبت شد. در بهار امسال این تعداد با ۳۴.۶ درصد کاهش به ۶۱ هزار و ۳۷۳ فقره رسیده است.

به گفته وی، در بهار امسال ۲۶ هزار و ۶۴۸ فقره مبایعه نامه و ۳۴ هزار و ۲۴۳ فقره اجاره نامه در سامانه کد رهگیری ثبت شده است.

منبع:سایت تسنیم

 

نظرات

بدون نظر