نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
درباره نمای سیمانی بیشتر بخوانیم

درباره نمای سیمانی بیشتر بخوانیم


سیمان به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل عوامل جوی و محیطی دارد و همچنین قیمت پایین تر نسبت به سنگ,شیشه ,  و آجرنما مورد توجه برخی سازندگان برای نمای بیرونی سازه هایشان قرار می گیرد. نمای رومی، نمای چکشی، نمای تیشه ای، نمای کلنگی، نمای سیمان شسته، نمای کمچه ای و نمای تگری نام های دیگری از نمای سیمانی هستند که به دلایلی از جمله روش اجرا و طراحی خاص روی آن گذاشته شده اند.
در ادامه این مطلب از
سایت نیاز به خرید در نظر داریم چگونگی اجرای نمای سیمانی و انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم.


پیش نیاز های اجرای نمای سیمانی
برای انجام نمای سیمانی ابتدا لازم است یک لایه زیرسازی انجام شود. بدین منظور قبل از انجام کار سطح موردنظر را با شاسی کشی فلزی و جوشکاری رابیتس و با استفاده از ملات خمیری سیمان و پودر سنگ می پوشانند تا اماده زیرسازی به وسیله ماسه سیمان شود.
 پس از اجرای طرح اولیه، جهت ایجاد سطح صاف، کروم بندی های ارتفاعی و طولی  با دقت اجرا می شود. هنگام ساخت ملات باید دقت کرد که ملات ساخته شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد و تناسب استفاده از سیمان و ماسه رعایت شده باشد تا در آینده مشکلات جدا شدن ملات از دیوار وجود نداشته باشد. بعد از این مرحله نوبت اجرای اندود سیمانی است.
در این مرحله بهتر است سطح زیرین کمی مرطوب باشد تا ملات سیمان به خوبی به زیرسازش بچسبد. بعد از سیمانکاری هم باید درنظر داشته باشید جهت جلوگیری از ترک خوردن به مدت یک هفته روزی 3 تا 4 مرتبه سطح سیمان را آبپاشی کنید تا مقاومت آن بیشتر شود.

زیرسازی


 
لایه رویی نمای سیمانی
بعد از آسترکشی سیمانی نوبت به لایه رویی نمای سیمانی میرسد که می توان از رنگ ها و متریال های مختلفی استفاده کرد. در ادامه دو نوع متداول از نمای سیمانی را مورد بررسی قرار می دهیم.


نمای سیمانی با سیمان شسته
نمای سیمانی با سیمان شسته با روش های زیر انجام می شود:
۱- پس از زیرسازی، ملات خمیری سیمان و پودر سنگ نسبتا روانی را با توجه به رنگ مورد نیاز روی دیوار قرار می دهند سپس اقدام به پاشیدن سنگدانه های ریز رنگی (سنگدانه جوشقان از کیفیت مناسبی جهت این امر برخوردار است) می نمایند. بوسیله فشار بسیار کمی این سنگدانه ها را داخل ملات خمیری مقداری فرو میبرند و در نهایت بوسیله کشیدن اسفنج آغشته به آب روی سطح آن، سنگدانه ها شسته شده و تا حدودی نمایان می گردد.
۲- پس از زیرسازی، ملاتی خمیری بوسیله ترکیب نمودن سیمان، پودر سنگ و سنگدانه های رنگی ساخته شده و با ضخامت یک الی سه سانتیمتر روی سطح کشیده می شود. سپس قبل از خشک شدن و همزمان با پاشیدن آب روی آن، بوسیله ماله سطح آن را صیقلی کرده و در نهایت سطح آن را با اسفنج آغشته به آب تا حدی ماساژ می دهند که سنگدانه های رنگی آن کاملا نمایان گردند.

نمای سیمان شسته


 
نمای سیمان با استفاده از سیمان سفید
متداول ترین  روش اجرای لایه رویی سیمانی،به کار بردن ملات پودر سنگ و سیمان سفید است که در سازه های زیادی قابل مشاهده است . سپس قبل از خشک شدن روی آن را بوسیله تخته ماله های نرم و یا اسفنجی ماساژ می دهند تا سطحی صاف و صیقلی بوجود بیاید. همزمان با این ماساژ به سطح آب پاشیده می شود تا از ترک خوردن و کنده شدن یکباره ملات جلوگیری شود. سطح سیمان سفید نیز حداقل 3 روز و در هر روز 2 الی 3 بارباید آب داده شود تا به مقاومت مناسب برسد.

نمای سیمان سفید

 

معایب نمای سیمانی در ساختمان ها
یکی از مشکلاتی که در نمای سیمانی وجود دارد ایجاد ترک هایی روی سازه می باشد که عموما به دلیل نشست ساختمان و یا تغییرات دمای محیط رخ می دهد.این عیب بزرگ را می توان با به کار بردن روش هایی کاهش داد که در پایان به آن می پردازیم:

ترک نمای سیمانی
  ۱- روی دیوارها خطوطی با فاصله های 1 تا 2 متری در جهت عمودی و افقی و به ضخامت دلخواه ایجاد کنید تا ترکها کمتر به چشم بیایند. این روش را می توان بصورت طرح های نامنظم مثل نقش سنگ و یا چوب ایجاد کرد.
۲- تقسیم بندی دیوار به ابعاد یک اندازه (یک متر مربع تا دومتر مربع) و استفاده از شیشه در درز مابین این تقسیم بندی، تا حدودی توجه بیننده را از ترکها دور خواهد کرد.
۳- استفاده از رنگ های نانو روی نمای سیمانی جلوی ترک خوردن نما را به طور کامل می گیرد.

در پایان این مطلب ا, می توانید نما کاری و سیمان کاری پروژه های خود را به تامین کنندگان سایت نیاز به خرید بسپارید. فقط کافیست درخواست خود را در سایت ثبت کنید.

 

نظرات

بدون نظر