نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
مصالح ساختمانی به سمت غیراستاندارد شدن!

مصالح ساختمانی به سمت غیراستاندارد شدن!

 بکارگیری مصالح ساختمانی استاندارد از مهمترین عوامل افزایش عمرمفید ساختمان هاست، اما در چند سال گذشته شاهد یک عقب ماندگی در تدوین استانداردهای این بخش هستیم.
به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، کاهش عمرمفید ساختمان های کشور در قیاس با کشور های پیشرفته تبدیل به یک چالش بزرگ در صنعت ساختمان شده است. درحالی که در کشور ما عمرمفید ساختمان حدود ۳۰ سال است این رقم در کشور های پیشرفته به طورمیانگین حدود صدسال برآورد می شود.

دربررسی های صورت گرفته دلایل این امر، موارد متعددی نظیر بکارگیری نیروی کارغیرماهر، عدم رعایت مقررات ملی ساختمان ، عدم بکارگیری مصالح ساختمانی استاندارد و غیره تبیین می شود.

اما درحالی که بکارگیری مصالح استاندارد ساختمانی یکی از ارکان اصلی افزایش عمرمفید ساختمان ها که دربردارنده افزایش ایمنی ساختمان، رفاه بهره بردارن و نیز جلوگیری ازهدررفت سرمایه های ملی است، به باور بسیاری تدوین استاندارد های مربوط به مصالح ساختمانی با چالش های بی شماری همراه است.

دست اندرکاران و اصناف حوزه صنعت ساختمان بر این باورند که تشریفات غیرضروری و کاغذبازی پیچیده و زمان بر حاکم بر اداره استاندارد سبب می شود که تدوین استاندارد بسیاری از محصولات ساختمانی با چالش مواجه شود. این درحالی است که همزمان با طرح این ادعا، برخی از صنوف بر این باورند که اساسا تدوین برخی از استاندارد ها با یکسری اشتباهات همراه است و برخی از مصالح اگرچه نام استاندارد را به یدک می کشند، اما در عمل غیراستاندارد هستند، چرا که برخی ضوابط و استاندارد های بالادستی نادرست و غیرعلمی تدوین شده است.

بر اساس این گزارش طرح ادعای غیراستاندارد بودن جلسات تدوین استاندارد ها نخستین بار چند سال پیش از سوی انجمن صنفی تولیدکنندگان موادشیمیایی ساختمان مطرح شد به طوری که یکی از اعضای انجمن صنفی تولیدکنندگان موادشیمیایی ساختمان گفت: در حالی که در تمام دنیا اعضای انجمن های صنفی یا شرکت های دارای نشان استاندارد یعنی متخصصان و صاحبنظران آن فن در جلسات تدوین استاندارد های مرتبط حضور دارند، اما اداره استاندرد دریکی از کمیسیون های فنی از برخی از شرکت های فاقد نشان استاندارد و غیرتولیدی است، دعوت به عمل آورده است.

به گفته فعالان این صنف، سازمان استاندارد با این اقدام آگاهانه یا ناآگاهانه به فعالیت انجمن ها و تولیدات استاندارد لطمه زده و خطای بزرگی مرتکب شده، چرا که براساس این ادعا پیامد این اتفاق حمایت از تولید بی کیفیت و غیرعلمی بودن آیین نامه ها است و سازمان استاندارد می بایست با عدم دعوت از شرکت های غیراستاندارد در جلسات تدوین استاندارد، آنها را ملزم به دریافت استاندارد کند.

 

فاجعه ای بسیار بزرگ در صنعتی سازی ساختمان
علاوه بر این، سال گذشته شهاب سعادت نژاد، رئیس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان به انتقاد از عملکرد سازمان استاندارد پرداخت و گفت: متاسفانه به نام استانداردسازی و صنعتی سازی، اخیرا استفاده از دستگاهی برای ساخت تیرچه اجباری شده است که در کمال تعجب انجام تعدادی از آزمایش های مهم از محصول نهایی آن حذف شده است و این امر باعث عدم اطمینان به تیرچه های تولیدی دستگا های مونتاژ داخل شده اند.

وی تصریح کرد: اگر قرار باشد به اسم صنعتی سازی در بقیه مصالح ساختمانی نیز بخواهیم آزمایش های پای کار را حذف کنیم و به نام استاندارد سازی؛ آیین نامه های موجود و استاندارد های جهانی را کنار بگذاریم با فاجعه ای بسیار بزرگ در صنعت ساختمان مواجه می شویم.

 

حذف روش های پیشین تیرچه غیر استاندارد است
ایرج رهبر، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: درحالی که پیش از این تولیدکنندگان تیرچه با آیین نامه های روز خود را تطبیق داده و نسبت به تولید تیرچه به روش استاندارد های موجود اقدام کرده اند، اما اخیرا تعداد معدودی از مونتاژکنندگان دستگاه تولید صنعتی با متقاعد کردن اداره استاندارد به حذف روش های پیشین تولید تیرچه، موفق شده اند که تولید تیرچه را صرفا از طریق این دستگاه ها القا و طوری وانمود کنند که تولید تیرچه فقط باید توسط این دستگاه ها صورت بگیرد.

رهبر با اشاره به ضرورت برگزاری کمیته بازنگری مجدد آیین نامه تدوین تیرچه با حضور اساتید دانشگاهی و صاحبنظران که در این زمینه ذی نفع نیستند، اظهار کرد: کارشناسان این حوزه باید، استاندارد های بین المللی را براساس واقعیت بپذیرند، و اجازه ندهند که با نادیده گرفتن آیین نامه ها، زمینه برای ایجاد انحصارگرایی عده ای ایجاد شود.

تا این لحظه اداره استاندارد درباره ادعا های مطرح شده از سوی اصناف پاسخی محکمی ارایه نداده است و همین مسئله باعث شده که به نظر برسد که شبهاتی که از سوی برخی صنوف نظیر صنف تیرچه درباره سازمان استاندارد مطرح شده، در هاله ای از ابهام باشد.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

نظرات

بدون نظر