نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
بتن اکسپوز چیست و چگونه اجرا می شود؟

بتن اکسپوز چیست و چگونه اجرا می شود؟

 

بتن اکسپوز که نام دیگر آن بتن نما می باشد به عنوان سطح نهایی در سازه ها به کار می رود و روی آن مصالح دیگری استفاده نمی شود. این نوع بتن ها را در ساختمان هایی با نمای بتن و یا پل ها بیشتر می بینیم.  بتن های اکسپوز به دلیل اینکه به عنوان سطح نهایی در ساختمان ها کار می شوند نیازمند تجهیزات ویژه برای اجرای آن ها می باشد تا سطح نهایی صاف و پرداخته شده  و زیبا باشد و برآمدگی و تخلخل یا پله در آن به وجود نیاید.
از اقدامات لازم جهت اجرای بتن اکسپوز می توان موارد زیر را نام برد: استفاده از طرح اختلاط مناسب با کارآیی بالا،استفاده از روغن قالب، تراکم مناسب ، استفاده از قالب های سالم و نو به نحوی که سطح کار مختل نشده و شیره بتن فرار نکند. دقت در شاقول و عدم نصب پله ای ، تحکیم و بستن خوب قالب ها به نحوی که در حین بتن ریزی جابجایی صورت نگیرید.

 

بتن اکسپوز در دکوراسیون داخلی
وقتی حرف از بتن اکسپوز می شود گمان می کنیم که این نوع بتن مناسب دکوراسیون داخلی نیست  اما باید گفت استفاده از بتن نما در دکوراسیون داخلی منازل باعث گردیده تا شمایل زیبا به همراه یک سبک فوق مدرن پدید آید. در دکوراسیون داخلی علاوه بر انعطاف پذیری که بتن اکسپوز دارد با شمایل و طرح های متنوع روبه رو خواهیم شد که نقش موثری در دکوراسیون خانه ایفا می کند.
از دیگر مسائلی که باید حین اجرای بتن نما به آن توجه نمود درزگیری قالب ها، استفاده از مواد افزودنی شامل فوق روان کننده ها و روغن قالب ها و ویبره جهت خروج حباب های هوا می باشند.

بتن اکسپوز در نمای داخلی دکوراسیون با بتن اکسپوز

 

 

مشکلات اجرای بتن اکسپوز و ترمیم آن
در کنار اجرای بتن اکسپوز باید مشکلات پس آن را در نظر گرفت. حتی در صورتی که اجرای بتن اکسپوز با تمام تکنیک ها و دقت های لازم انجام گیرد، گاها نیازمند به ترمیم خواهد بود. پله ای شدن بتن نما از جمله معایب شایع در اجرای این نوع بتن به شمار می رود که  برای رفع و ترمیم آن از ساب خوردن استفاده می شود.
لازم به ذکر است مبنا و اصول عملیات ترمیم بتن های نما و اکسپوز مثل سایر تعمیرات و ترمیم بتن می باشد. ترمیم در بتن های اکسپوز بسته به ابعاد ، محل ، ضخامت ، سازه ای یا غیرسازه ای بودن نیازمند به کارگیری تکنیک های مختلف می باشد.
مهمترین تفاوت در ترمیم بتن های اکسپوز و معمولی این است که برای ترمیم بتن اکسپوز باید تشابه عملیاتی با محل های اطراف منطقه ترمیم انجام گیرد. این امر شاید در بتن های معمول و غیر نما دارای اهمیت بالایی نبوده و صرفا بتوان مهمترین گزینه ها را در این ترمیم کیفیت و مباحث اقتصادی برشمرد. لذا تشابه رنگ و سطح در ترمیم های اکسپوز با بتن های مجاور در کنار کیفیت از اهیمت بالایی برخودار است. از این رو همواره این دغدغه برای مجریان سازه های اکسپوز وجود دارد که اختلاف رنگ در عملیات اجرایی باعث مشکلات دیداری گردد. به همین منظور همیشه توصیه و سعی می شود برای این امر از مجریان با تجربه موفق و کارآزموده استفاده گردد.
چرا که در این موضوع مهمترین عامل سوای کیفیت و هرگونه مصالح مصرفی تکنیک های اجرایی عملیات ترمیم می باشد.
به صورت کلی دو موضع و تکنیک که میتواند در ترمیم بتن اکسپوز موفق ، موثر باشد استفاد ه از درصدی سیمان سفید در طرح مخلوط بتن ترمیم ، دانه بندی ملات ترمیمی و نیز پرداخت و ساب سطح نهایی ترمیم می باشد.

ترمیم اکسپوز

در پایان این مطلب شما می توانید درخواست خرید بتن اکسپوز و درخواست اجرای ان را در سایت نیاز به خرید ثبت کنید تا در کمترین زمان و با قیمت مناسب به هدف خود برسید.

 

به کارگیری بتن اکسپوز

نظرات

بدون نظر