نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
بهای اجاره مسکن سرسام آور شد!

بهای اجاره مسکن سرسام آور شد!

 اجاره بهای مسکن مشکلی جدی برای خانواده ها است، بسیاری از افراد همچنان مستاجر بوده و دولت نیز برنامه دقیقی برای حل مشکل مسکن ندارد و رشد قیمت ها به شکلی بالا رفته که برخی افراد حتیاگر کل درآمد خود را برای اجاره در نظر بگیرند باز هم توان پرداخت و تهیه مسکن ندارند. دولت حسن روحانی طرح مسکن اجتماعی را مطرح کرده بود که هیچ خبری از آن نیست و در واقع هنوز طرحی که بتواند مشکلات مسکن جامعه راحل کند توسط دولت اجرا نشده و فقط وام مسکن است.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از افزایش سرسام آور قیمت اجاره بها در سال ۹۸، گفت: متاسفانه در شرایط کنونی هیچ نظارتی بر بازار مسکن وجود نداشته و مالکان، قیمت اجاره بها را به میزان دلخواه افزایش می دهند.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی خانواده های مستاجر عملا به علت افزایش قیمت اجاره بها، مستاصل شده اند و راهی جزء پرداخت مبالغ کلان برای اجاره ملک ندارند.

به نظر من وضعیت کنونی بازار مسکن به ویژه اجاره بها نشان می دهد که وزارت راه و شهرسازی در اجرای سیاست ها و برنامه هایش موفق نبوده و امروز باید این سیاست ها اصلاح شود، در غیر این صورت، وضعیت بازار مسکن نگران کننده خواهد بود

وی افزود: به نظر من وضعیت کنونی بازار مسکن به ویژه اجاره بها نشان می دهد که وزارت راه و شهرسازی در اجرای سیاست ها و برنامه هایش موفق نبوده و امروز باید این سیاست ها اصلاح شود، در غیر این صورت، وضعیت بازار مسکن نگران کننده خواهد بود.

رضایی کوچی ادامه داد: به طور حتم اگر اقدام قابل قبولی در عرصه مسکن به ویژه بازار اجاره بها صورت نگیرد، کمیسیون عمران مجلس به این بحث ورود خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کمر خانواده ها زیر بار قیمت سنگین اجاره بها خم شده است، افزود: کمیسیون عمران مجلس به صورت جدی از وزارت راه و شهرسازی می خواهد که سریعا فکری به حال بازار اجاره بها شود و اگر این وضعیت ادامه یابد کمیسیون به موضوع ورود خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اولویت کنونی وزارت راه و شهرسازی، تولید گسترده مسکن است تا از این طریق بازار تا حدودی تعدیل شود.

همچنین افضلی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی گفت: با افزایش قیمت مسکن، عملا مسکن به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده و مالکان برای حفظ ارزش سرمایه خود، ملک خود را اجاره نمی دهند.

وی افزود: قطعا موضوع عرضه و تقاضا در تمام محورهای بازار مسکن از جمله اجاره یا خرید و فروش ملک اثرگذار بوده و این مسئله یکی از فاکتورهای مهم این حوزه است، در شرایط کنونی تقاضا برای اجاره و خرید مسکن بسیار بالاتر از عرضه آن است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: موضوع ساماندهی خانه های خالی باید در کنار دیگر عناصر و فاکتورهای بازار مسکن به خوبی دیده شود و تمام مسائل این بخش از جمله نحوه ساخت و ساز و کیفیت و قیمت مصالح ساختمانی باید در کنار یکدیگر رسیدگی شود.

به نظر من نمی توان به صورت دستوری خانه های خالی را ساماندهی کرد، بلکه باید از ظرفیت بخش خصوصی به ویژه بنگاه های املاک و مشاوران این حوزه برای شناسایی دقیق آن استفاده کرد

افضلی با اشاره به نبود اطلاعات جامع و دقیق از میزان خانه های خالی در کشور، گفت: به نظر من نمی توان به صورت دستوری خانه های خالی را ساماندهی کرد، بلکه باید از ظرفیت بخش خصوصی به ویژه بنگاه های املاک و مشاوران این حوزه برای شناسایی دقیق آن استفاده کرد.

وی افزود: قطعا باید هزینه خالی نگه داشتن مساکن با اعمال مالیات یا عوارض بالا برود تا مالکان ترغیب به اجاره یا فروش مسکن شوند، در غی این صورت آمار خانه های خالی روز به روز افزایش می یابد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: دولت و مجلس باید مکانیزمی را فراهم کنند تا با کمک بخش خصوصی، خانه های خالی شناسایی و برای ساماندهی آن اقدام شود.

نظرات

بدون نظر