نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
دلال ها راه خرید و فروش آجر را بسته اند!

دلال ها راه خرید و فروش آجر را بسته اند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ؛ به نقل از یزدرسا ، بازار تولید آجر این روزها حسابی کساد است؛ به طوری که تک تک تولیدکنندگان از گردونه تولید خارج شده و میزان فعالیت واحدها نیز به کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت، رسیده است. این در حالیست که یزد با توجه به اقلیم گرم و خشک خود، تامین کننده آجر برای بسیاری از استان های کشور است.

صاحبان واحدهای صنعتی تولید آجر همچنین مجبورند به دلیل کاهش تقاضا و افزایش هزینه های تولید به ویژه افزایش هزینه حامل های انرژی، تولید خود را کمتر از قیمت تمام شده به بازار عرضه کنند تا تولیدات انبار نشود و بخشی از هزینه ها شود.

این روند چند سالی است که در اثر رکود صنعت ساختمان بر صنعت آجر کشور به ویژه استان یزد سایه گسترانده است، اما تولیدکنندگان عقیده دارند که روند رکود از سال گذشته تاکنون به مراتب افزایش و حتی می توان گفت که فروش آجر به یک سوم سال گذشته کاهش یافته است.

قطعا رونق بازار مسکن، بسیاری از مشاغل از جمله تولیدکنندگان مصالح ساختمانی را از رکود خارج خواهد کرد، اما بازار فعلی چندان رضایت بخش نیست چرا که بازار مسکن تکانی نخورده است در ضمن اینکه این ها تنها مشکل صنعت تولید اجر نیست و صاحبان این صنایع با مشکلات پنهان دیگر دست و پنجه نرم می کنند.

مجتبی ذوالفقاری رئیس اتحادیه صنف فخاران یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا ، در خصوص وضعیت کوره های آجرپزی یزد گفت: از سال ۹۲ که واحدهای تولید آجرپزی گازدار شدند بیشتر از ۳۰ درصد واحدها به دلیل مشکلات اقتصادی و هزینه های هنگفتی که باید برای لوله کشی گاز پرداخت می کردند از پس هزینه های تولید برنیامدند و تعطیل شدند.

 

فعالیت ۲۹۰ کوره آجرپزی سنتی و صنعتی در یزد

وی با بیان اینکه اکنون تقریبا ۲۹۰ کوره آجرپزی سنتی و صنعتی در یزد فعال هستند، ادامه داد: تمام هزینه هایی که برای لوله کشی گاز واحدهای تولیدی آجرپزی نیاز بوده است خود واحدها پرداخت کردند که این هزینه ها فشار زیادی بر آن ها وارد کرد و مجبور شدند از سرمایه تولید خود به گازکشی اختصاص بدهند و تولید آنها کاهش یافت.

ذوالفقاری افزود: با وجود اینکه گازکشی کوره های آجرپزی موجب تعطیلی تعدادی از واحدهای تولیدی شد اما به این دلیل که سوخت مورد استفاده در کوره ها مانند قبل دیگر سهمیه ای نیست این موضوع موجب افزایش تولید آجر شد و این افزایش تولید از سال ۹۲ تا ۹۶ کاهش قیمت آجر را در پی داشت.

 

فعالیت واحدهای تولیدی آجر با ۵۰ درصد ظرفیت

رئیس اتحادیه صنف فخاران یزد تصریح کرد: اکنون کوره های آجرپزی در یزد با توجه به مشکلات اقتصادی، پایین آمدن توان مالی و نبود کارگر و بالا رفتن دستمزد کارگر با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند، و این موضوع موجب کاهش تولید در کوره ها و افزایش قیمت آجر می شود.

 

خرید و فروش ۹۰ درصد آجر یزد توسط اتباع بیگانه

ذوالفقاری بزرگترین مشکل اصناف به ویژه واحدهای تولیدی آجر در یزد را اتباع خارجی عنوان کرد و افزود: واحدهای تولیدی آجر به صورت مجتمع عمدتا در منطقه اکرم آباد یزد مستقر هستند و تنها یک مسیر به عنوان خیابان ورودی به این مجتمع وجود دارد که اتباع خارجی سرتاسر این خیابان نشسته و مسیر را بسته اند و به صورت دلالی خرید و فروش آجر در یزد را به دست گرفتند و اجازه اینکه مشتری به واحدهای تولید مراجعه و واحدها مستقیما تولیدات خود را به فروش برسانند، نمی دهند.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد آجر تولیدی در یزد توسط اتباع بیگانه که عمدتا افاغنه هستند خرید و فروش می شود، ادامه داد: از ابتدای امسال ورود و حضور اتباع در زمینه خرید و فروش آجر چندین برابر شده و زنگ خطر در این زمینه به صدا درآمده است و از آنجا که اتحادیه قدرت چندانی برای جلوگیری از این جریان ندارد با فرمانداری و استانداری یزد مکاتباتی انجام شده و آنها نیز از این جریان اطلاع دارند اما تاکنون اقدامی از سوی آنها صورت نگرفته است.

ذوالفقاری افزود: عمده کوره دارانی نیز که توانایی مالی نداشتند اتباع را به عنوان شریک خود در آن واحد تولیدی قرار داده اند و تعدادی کوره های آجر نیز مستقیما در دست افاغنه هست که چنانچه به این شکل پیش برود کم کم این اتباع شرکای ایرانی خود را کنار زده و خود این واحدهای تولیدی را به دست می گیرند.

 

زنجیره صنعت ساختمان در یزد به دست اتباع بیگانه افتاده است

وی با بیان اینکه متاسفانه در صنعت آجر ایران به دلیل سنتی بودن و سختی کار، نیروی کار اکثرا از اتباع بیگانه هستند، تصریح کرد: این روند در یزد موجب شده که از تولید آجر تا فروش و حتی مصرف آن به دست اتباع بیگانه باشد، در واقع در بخش مسکن و ساختمان سازی در یزد زنجیره ای از اتباع تشکیل شده است، از کارگر تا سنگ بر، کاشی کار، استاد بنا، معمار و ... اکثرا اتباع بیگانه هستند و در هر زمینه ای از جمله آجر، ماسه، سیمان و .. حضور دارند و نفوذ پیدا کردند و به نحوی با بخش ساختمان ارتباط برقرار می کنند که نتیجه خوبی را به دنبال ندارد.

 

کمبود نیروی کار در کوره های آجرپزی

رئیس اتحادیه صنف فخاران یزد با اشاره به کمبود نیروی کار در کوره های آجرپزی عنوان کرد: از آنجا که اکثرا کارگران کوره ها اتباع بیگانه هستند و با افزایش نرخ ارز ارزش پول ملی بسیار کم شده است دستمزد پرداختی به کارگران موجب نارضایتی آنها شده و نیروی کار در کوره ها کم شده است و از طرفی کوره داران نیز توانایی مالی برای پرداخت دستمزد بیشتر به این کارگران را ندارند.

ذوالفقاری با بیان اینکه برای ۳۰۰ واحدتولیدی فعال در مجموع هزار کارگر حضور دارد در حالی که حداقل به سه هزار نیروی کار برای این کوره ها نیاز است، ادامه داد: الان ۵۰ درصد واحدهای آجرپزی یزد بدون کارگر هستند و این واحدها باید منتظر بمانند تا کارگرانی که درواحدهای دیگر مشغول هستند کارشان را در آن واحدها به پایان برسانند و سپس در این واحدها مشغول به کار شوند.

وی افزود: امسال مجبور شدیم نرخ بالاتری را برای کارگران در نظر بگیریم تا آنها را برای کار در واحدها جذب کنیم و به نسبت سال گذشته کارگر بیشتری در واحدها مشغول به کار هستند ولی از آنجا کار در دست اتباع افتاده است دستمزد خود را بالاتر برده اند بنابراین برای چند روزی دستگاه ها را خاموش کردیم تا نرخ مشخصی برای دستمزد آنها تعیین و سپس اقدام به شروع کار و تولید آجر کنیم.

 

افزایش ۲۰درصدی قیمت آجر در یزد

ذوالفقاری با بیان اینکه قیمت آجر نسبت به سال گذشته افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشته است، گفت: افزایش هزینه های تولید، قطعات و لوازم دستگاه های صنعتی، دستگاه خشت زنی و ... موجب افزایش منطقی آجر است اما اینکه بخواهیم برای جذب نیروی کار افزایش چند برابری برای کارگر افغانی در نظر گیریم علاوه بر اینکه کوره ها اینقدر توانایی مالی ندارند، این موضوع افزایش غیرمنطقی آجر را به همراه دارد که فعلا با متوقف کردن دستگاه ها قصد داریم از این افزایش جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه تمام سعی ما این است که قیمت آجر بیش از این افزایش نیابد، تصریح کرد: بخش مسکن بخشی فراگیر است که خیلی از مشاغل دیگر نیز به آن مرتبط هستند و اگر این حوزه رونق داشته باشد مشاغل دیگر نیز رونق پیدا می کنند و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم چنانچه آجر به عنوان مصالح اولیه برای شروع ساختمان سازی با افزایش قیمت مواجه باشد بازار ساخت و ساز مسکن را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

 

رونق تولید صنعت آجر در گرو بروزرسانی تکنولوژی تولید

رئیس اتحادیه صنف فخاران یزد با اشاره به رونق تولید به عنوان شعار سال گفت: یکی از بزرگترین اقداماتی که برای رونق تولید در دستور کار داریم این است که دستگاه های جدید را وارد چرخه تولید آجر کنیم که هم تولید را بالا ببرد که آجر را با قیمت مناسب به دست مصرف کننده برسانیم و هم بتوان از کارگر بومی به جای کارگر اتباع بیگانه استفاده کرد چرا که رونق تولید وقتی حاصل می شود که در این چرخه برای نیروی ایرانی اشتغال ایجاد شود.

ذوالفقاری در خصوص موضوع انتقال کوره های آجرپزی از حاشیه شهر به مکانی دورتر از مناطق شهری خاطرنشان کرد:خوشبختانه با تغییر سوخت کوره های آجرپزی از مازوت به گاز طبیعی، میزان آلاینده های زیست محیطی این واحدها تا ۸۰ درصد کاهش یافت و شکایات مردمی نیز در این زمینه وجود ندارد و عملا موضوع انتقال کوره ها منتفی شد.

 

سود پایین اجازه بهبود تکنولوژی به تولید آجر نمی دهد

سید محمد بهشتی، عضو هیات مدیره انجمن آجر ماشینی کشور در چندی پیش در جمع رسانه ها با اشاره به رکود حاکم بر بازار و تاثیر آن بر صنعت تولید آجر اظهار کرد: در حال حاضر، حدود ۱۵۵ واحد تولید آجر فشاری ماشینی در استان یزد (به عنوان یکی از کانون های تولید آجر در کشور) استقرار دارد که به دلیل معضل رکود، حدود ۶۰ واحد تعطیل و از این میزان تنها ۹۵ واحد آجر پزی مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: متاسفانه واحد های تولید آجر با ظرفیتی کمتر از ۴۰ درصد مشغول به فعالیت هستند و در چنین شرایطی شاهد واردات آجر هستیم که از حیث کیفی، آجر های وارداتی به هیچ عنوان قابل رقابت با تولید با کیفیت داخلی نیستند.

بهشتی در ادامه می گوید: حاشیه سود تولید آجر بسیار ناچیز و پایین است و به دلیل سود اندک، امکان بهبود تکنولوژی تولید آجر، در استان سخت و دشوار است و حصول این امر مستلزم حمایت هر چه بیشتر بانک ها و دستگاه های ذی ربط است.

مشکلات تولید اجر و صنف فخاران یزد نه مربوط به دیروز و امروز است و نه یک و دوتاست که بتوان در این نوشتار بیان کرد اما آنچه مسلم است وجود مشکلات ریشه داری است که می توان این صنعت مهم در عرصه ساخت و ساز را دست خوش وقایع ناخوشایندی کند که دود ان تنها در چشم تولیدکنندگان با اصالت و مردم برود.
رفع مشکلات کلان کوره داران و تولیدکنندگان آجر گویا از تدابیر استانی و منطقه ای فراتر رفته و راه برون رفت از بحران های بر هم تافته این صنف نیازمند تدبیر اساسی در سطح دستگاه های کشور و وزارت خانه های مزتبط است.

منبع: سایت دانا

 

نظرات

بدون نظر