نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
آشنایی با سیمان پرتلند

آشنایی با سیمان پرتلند

سیمان پرتلند جانشین آهک هیدرولیک است که اولین بار توسط جان اسمیتون در سال 1756 توسعه داده شد .توسعه بعدی در حال وقوع در سال 1800 در انگلستان و فرانسه بود، که ماده به دست آمده را با سوزاندن گره از سنگ آهک رسی آغاز شد. بلافاصله پس از آن در ایالات متحده، یک ماده مشابه با سوزاندن یک ماده به طور طبیعی به نام "سنگ سیمان." به دست آمد. این مواد متعلق به یک کلاس شناخته شده به عنوان سیمان طبیعی، به نام سیمان پرتلند است اما ترکیب به آرامی بشتر سوزانده و کنترل می شود.
به طور کلی سیمان به عنوان ماده اتصال در صنعت ساختمان و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. سیمان زمانی که با آب مخلوط میشود تبدیل به یک توده سخت می شود.
هیدراتاسیون نتیجه ترکیب شیمیایی سیمان با آب است که بازده کریستال اجزاء تشکیل دهنده ی یک ماده ی ژله مانند با سطح بالا است. به دلیل خواص مرطوب کننده خود، ساخت سیمان حتی با آب سخت نیز تنظیم خواهد شد که سیمان هیدرولیک نامیده می شود. از مهم ترین انواع آنها سیمان پرتلند است.
این مطلب به بررسی توسعه تاریخی ساخت سیمان،از ساخت مواد اولیه آن ، ترکیب و خصوصیات آن، و تست آن دسته از خواص پرداخته است. تمرکز آن بر روی سیمان پرتلند است ، اما به انواع دیگر مانند سیمان حاوی سرباره و سیمان دارای زاج بالا نیز توجه دارد. ساخت و ساز سیمان به اشتراک ترکیبات شیمیایی خاص و تکنیک های پردازش با محصولات سرامیکی از قبیل آجر و کاشی، مواد ساینده، و نسوز مرتبط است. برای شرح مفصل یکی از برنامه های کاربردهای اصلی سیمان، ساخت و ساز ساختمان مقاله را مشاهده کنید.
سیمان ممکن است به تنهایی استفاده شود (به عنوان مثال، "شسته و رفته،" را به عنوان مواد تزریق)، اما استفاده نرمال از آن در ملات و بتن است که در آن سیمان با مواد بی اثر شناخته شده به عنوان سنگدانه در آمیخته است. ملات سیمان مخلوط با شن و ماسه و یا سنگ خرد که باید کمتر از حدود 5 میلی متر (3/16 اینچ) در اندازه باشد. بتن مخلوطی از سیمان، شن و ماسه یا دیگر ریزدانه و درشت دانه است که برای بیشتر مقاصد است تا به 19 تا 25 میلی متر (3/4 تا 1 اینچ) می رسد، اما درشت دانه نیز ممکن است به بزرگی 150 باشد میلی متر (6 اینچ) که بتن در توده های بزرگ مانند سدها قرار داده است. خمپاره ها برای اتصال آجر، بلوک، و سنگ در دیوار و سطح استفاده می شود. بتن برای انواع زیادی از اهداف ساخت استفاده می شود. مخلوط خاک و سیمان پرتلند به عنوان پایه برای جاده استفاده می شود. سیمان پرتلند نیز در ساخت آجر، کاشی، زونا، لوله، شمش، اتصالات راه آهن و محصولات مختلف اکسترود استفاده می شود. محصولات در کارخانه های پیش ساخته و آماده برای نصب و راه اندازی تامین می شود.
منشاء سیمان هیدرولیک به یونان و روم باستان می رود. مواد مورد استفاده آهک و خاکستر آتشفشانی که به آرامی در حضور آب با آن در واکنش به شکل یک توده سخت می شود. تشکیل این مواد حفاری از ملات روم و بتن از 2000 سال پیش و کار ساخت و ساز پس از آن در غرب اروپا شروع شده است. استخراج خاکستر آتشفشانی نزدیک جایی که امروزه شهرستان پوتزولی ایتالیا آغاز شده، به خصوص در مواد معدنی آلومینوسیلیکات ضروری غنی است. ظهور سیمان پوزولان کلاسیک از دوران روم بوده است. نام سیمان مشتق شده از کلمه لاتین caementum، که به معنای تراشه سنگ مانند در ملات می باشد.
اختراع سیمان پرتلند معمولا به جوزف اسپرین لیدز، یورکشایر، انگلستان، که در سال 1824 از یک حق ثبت اختراع برای ماده ای که از یک مخلوط مصنوعی از سنگ آهک و خاک رس تولید شده است نسبت داده می شود. او نام محصول را "پورتلند"نامید به دلیل شباهت خیلی از مواد به مجموعه ای به سنگ پرتلند، سنگ آهک مورد استفاده برای ساخت در انگلستان است. ساخت سیمان پرتلند به سرعت به سایر کشورهای اروپایی و شمال امریکا گسترش یافت. در طول قرن 20، تولید سیمان در سراسر جهان گسترش یافته است. در اوایل قرن 21، چین و هند از رهبران جهان در تولید سیمان، و پس از ایالات متحده، برزیل، ترکیه، و ایران تبدیل شده بود.

 

نظرات

بدون نظر