نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
ساخت چوب شفاف با قابلیت های منحصر به فرد

ساخت چوب شفاف با قابلیت های منحصر به فرد

محققان به تازگی موفق شده اند که چوب شفاف با قابلیت جذب و پخش گرما توسعه  دهند که می تواند انقلابی نوین  در ساخت خانه های مسکونی باشد.

سه سال پیش تیم تحقیقاتی موسسه سلطنتی فناوری KTH استکهلم سوئد ، موفق شدند که نوع به خصوصی از چوب شفاف تولید کنند. این تیم، ترکیبی از دیواره سلولی چوب درخت بالسا که نور را به خود جذب می کرد را حذف کردند. پس از آن اکلریلیک را به این چوب اضافه نمودند تا آن را شفاف کنند. نتیجه چوب شفافی شد که می توانست بار سنگینی را تحمل کند و گزینه مناسبی برای ساخت و ساز به حساب می آمد.

حال همین تیم تحقیقاتی سعی کرده تا عملکرد چوب شفاف را بهبود بخشد و قابلیت جذب و پخش گرما را به آن اضافه کند. بدین ترتیب اگر از این متریال در ساخت خانه ها استفاده شود، مصرف انرژی کاهش می یابد و در صرف هزینه زیادی صرفه جویی می شود.

به همین منظور، تیم تحقیقاتی یاد شده سعی کرده تا پلی اتیلن گلیکول یا PEG را به آن اضافه کند. این ماده که در دمای ۲۸ درجه ذوب می شود، می تواند گرما در همین پروسه جذب کند. با اضافه کردن این ماده به چوب، تیم تحقیقاتی موفق شده تا بهره وری انرژی این چوب های شفاف را ارتقا دهد.

بدین ترتیب اگر خانه ای با این چوب های شفاف جدید ساخته شود، قادر خواهد بود در یک روز آفتابی، گرما را به خود جذب کند و داخل خانه را هم خنک نگه دارد اما در شب این گرما به داخل خانه باز می گردد و دمای محیط خانه همواره ثابت می ماند.

علاوه بر این باید گفت که چوب شفاف از هر لحاظ، به مصالح دیگری ساختمانی اولویت دارد. به باور کارشناسان، این چوب عملکرد مکانیکی عالی و حجم کمتری نسبت به دیگر مصالح دارد. علاوه بر این چوب های شفاف از شیشه ها، عایق های گرمایی بهتری هستند و در خانه هایی که در ساختشان از این مصالح استفاده شود، نورگیرتر و روشن تر خواهند بود.

 

نظرات

بدون نظر