نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
ورکانه نگین روستاهای گردشگری ایران پذیرای مسافران نوروزی

ورکانه نگین روستاهای گردشگری ایران پذیرای مسافران نوروزی

همدان از پتانسیل های فراوانی در جذب توریسم برخوردار است به گونه ای که گذشته از آثار تاریخی، طبیعی و دیدنی آن در میان بیش از یک هزار و ۱۲۰ روستای استان همدان، بافت برخی روستاهای آن نیز خاص است و گردشگران را به سمت خود می کشاند.

در این میان روستای « ورکانه » به لحاظ نوع و انتخاب مصالح سنگی و نحوه ساخت بناها و فضاها به عنوان یک روستای ارزشی در استان همدان مطرح است که طبیعت زیبا و بکر آن و وجود پتانسیل ها و قابلیت های منطقه در جذب توریسم و توسعه صنعت گردشگری بر ویژگی های منحصربه فرد آن افزوده است.

« ورکانه » در دامنه کوه الوند قرار دارد و کوه های سرده در ۳ کیلومتری شمال شرقی، کوه سرخ بلاغ در ۳ کیلومتری جنوب غربی و کوه قره داغ در ۴ کیلومتری شرق آن قرار گرفته اند.

این روستا مدت ها به لحاظ وضع خاص خود ازنظر موقعیت جغرافیایی و ارتباطی و توانمندی اقتصادی و زیرساختی در انزوا قرار داشته اما چند سال پیش که نوروز را با اصلی ترین سریالش در روستای سرسبزی از همدان گذراندیم به یک باره کانون توجه گردشگران شد چراکه ورکانه همان روستایی بود که مخاطبان سریال علی البدل به دنبال کشف نام آن بودند تا در برنامه سفرهای خود به آنجا هم سری بزنند.

«ورکانه» روستایی با خانه های سنگی است

روستای « ورکانه » معروف به «چشمه قل قل» سریال علی البدل روستایی سرسبز با خانه های سنگی است که می تواند گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند.

این روستا علاوه بر طبیعت زیبا به علت قرار گرفتن در مسیر جاده سد اکباتان، ارمغانی چون باغات زیبا را در دامن خود دارد به طوری که محور ارتباط اصلی روستا از شهر همدان دارای مناظر و چشم اندازهای زیبایی است و می تواند به عنوان محوری توریستی مطرح شود.

این محور از جاده همدان - ملایر منشعب می شود و از سد اکباتان و روستاهای یلفان ، شمس آباد و علی آباد گذشته و سپس به « ورکانه » می رسد به طوری که روستای « ورکانه » در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرارگرفته و به دلیل کوهستانی بودن و برخورداری از طبیعت زیبا، از مناطق بسیار بکر به شمار می رود.

وجود دره های فراوان ازجمله دره های زیبای « یورد صفرخان »، «دره خان»، «تخته سنگ»، «جن دره» و « سوبلاغ » در مجاورت روستا از خصوصیات طبیعی منطقه است به نحوی که دره «بارانی» در جنوب و جنوب شرق آبادی واقع شده و شیب عمومی این منطقه و وجود دره های فراوان در اطراف روستا موجب شکل گیری رودخانه های فصلی شده است.

کاربرد سنگ به صورت یک مصالح عام و متعارف در چهره روستا خودنمایی می کند روستای ورکانه به لحاظ کار و استفاده از مصالح بومی و محلی به خصوص مصالح سنگی نیز منحصربه فرد است و کاربرد سنگ به صورت یک مصالح عام و متعارف در چهره و سیمای روستا خودنمایی می کند.

کاربرد سنگ نه تنها در پی، بلکه در قسمت اعظم بناها در ساخت دیوارهای باربر و دیوارهای محوطه و حیاط ها مورداستفاده قرارگرفته است و اکثر سنگ لاشه است که توسط ملات گل کار شده و پهنای این دیوارهای سنگی در طبقه همکف به یک متر هم می رسد و تنها عامل اتصال در دیوارهای سنگی نیز استفاده از تیرهای چوبی است.

سنگ، سنگ لاشه، سنگ مالون، خشت و آجر انواع مصالح متعارف ساختمانی در ابنیه روستای ورکانه هستند و عنصر سنگ به عنوان اصلی ترین مصالح در ابنیه روستای ورکانه بیش از هر چیز در بازدید از روستا به چشم می خورد و به نظر می رسد که کاربرد سنگ در آن به علت فراوانی این عنصر در روستا و سختی و مقاومت سنگ در برابر تغییرات جوی و هم چنین کمبود آجر و خشت در منطقه بوده است.

پیشینه روستای ورکانه به بیش از ۴۰۰ سال می رسد و آنچه از تاریخ برمی آید اینکه نخستین و قدیمی ترین محله آن، محله درب مسجد بوده اما به طور کلی روستای « ورکانه » مجموعه ای از چند محل است که هرکدام از چندین واحد همسایگی و مسکونی تشکیل شده اند و در محله درب مسجد که قدیمی ترین محله روستای ورکانه به شمار می رود مسجد، حمام و مخابرات قرارگرفته است.

در محله کردها نیز که در شرق روستای ورکانه و ورودی آن جای گرفته، تنها مدرسه روستا واقع شده و خرمن جا که به محله خرمنی معروف است در این محله قرار دارد.

محله عباس آباد نیز سومین محله روستاست که در مناطق تازه توسعه یافته قرار دارد و غیر از نانوایی و یک آسیاب، کاربری دیگری در آن استقرار ندارد.

بررسی سابقه تاریخی روستا نشان می دهد که در روستای ورکانه و در زمان های قدیم نظام تصمیم گیری و قدرت بر اساس ارباب رعیتی بوده به طوری که در آن زمان نقی خان قراگوزلو، خان روستا بوده و بعد از او نیز دخترش ارباب و حاکم روستا شده است و در حال حاضر نیز اصطبلی که در دو کیلومتری جنوب روستا ساخته شده، بقایایی از آن زمان است.

 

اصطبل «مری لیلی» نگین گردشگری روستای ورکانه است

اصطبل مری لیلی قراگوزلو در سال های پیش از انقلاب به عنوان مرکز پرورش اسب دربار مطرح بوده و در حال حاضر نیز جز آثار دیدنی روستا به شمار می رود و دارای طول و عرضی به ابعاد ۷۵ در ۲۲ متر و با زیربنای کل یک هزار و ۶۵۰ مترمربع و یک حیاط مرکزی است که در دو طرف حیاط فضای نگهداری اسب وجود داشته و دو ضلع دیگر، ورودی و انبار علوفه بوده است.

کل ساختمان از مصالح بنایی بومی منطقه نظیر سنگ لاشه و ملات گل با پوشش سقف تیر چوبی ساخته شده است و فضای نگهداری اسب ها در دو جبهه حیاط و در هر جبهه دارای ۲۵ دهانه با عرض دهانه ۱.۵ متری است.

 

قلعه اربابی مربوط به مهری خانم، ارباب روستا بوده است

قلعه اربابی نیز بنایی است که ساختمان آن با پلان چلیپایی طراحی شده و مربوط به مهری خانم، ارباب روستا بوده است.

این بنا در ابعاد 12×20 متر و با زیربنای ۳۳۰ مترمربع در دوطبقه ساخته شده و طبقه دوم در قسمت مرکزی بنا ایجادشده است؛ این بنا در فاصله ۱۰۰ متری در ضلع جنوبی روستا و در بستر سبز کوهپایه و مشرف به روستا واقع شده است.

وجود گورستان ساده ای در روستای ورکانه که در آن هیچ سنگ قبری دیده نمی شود از دیگر مواردی است که موردتوجه قرار دارد.

اما شهرت « ورکانه » نه تنها به دلیل طبیعت زیبا و خانه های قدیمی است؛ بلکه این روستا، زادگاه نخستین مخترع قلب مصنوعی در جهان نیز هست.

پروفسور توفیق موسیوند متولد ١٣١۵ در روستای ورکانه همدان است و تا سن ۱۴ سالگی برای کمک به خانواده اش چوپانی کرده و هرروز مسیر طولانی ورکانه تا همدان را برای تحصیل می پیمود، اما تلاش و پشتکار موجب شد تا همین کودک روستایی به عنوان دانشمند برتر جهان شناخته شده و نام « ورکانه » را به عنوان روستایی نخبه پرور ثبت کند.

آنچه عنوان شد تنها گوشه ای از زیبایی های روستای « ورکانه » همدان است که بیان می کند مکانی مناسب برای گذران تعطیلات نوروزی است و گردشگران را به سوی خود فرامی خواند

اما در همین راستا و به منظور فراهم شدن شرایط جذب بیشتر گردشگر اقداماتی در روستای « ورکانه » صورت گرفته که ازجمله آن می توان به تلاش برای تامین زیرساخت های جذب مسافر اشاره کرد.

امسال همدان میزبان دو رویداد بین المللی در حوزه گردشگری بود که در پی برگزاری آن ها توجه به روستاهای هدف گردشگری نیز قوت گرفت چراکه حضور گردشگر در روستا منفعت عمومی روستا را به دنبال دارد.

 

احداث سایت گردشگری در روستای « ورکانه »

احداث سایت گردشگری در روستای « ورکانه » و در پی آن ایجاد اقامتگاه، بازارچه های محلی، پارکینگ و ارائه خدمات رفاهی عمومی یکی از اولویت ها عنوان شده بود که خبرنگار مهر در گفتگو با معاون گردشگری میراث فرهنگی همدان پیگیر روند اجرای آن شد.

علی خاکسار در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه در زمان راه اندازی سایت گردشگری برای تامین زمین موردنیاز در ورودی روستا مشکلاتی پیش آمد و برخی ساکنان روستا مانع از انجام این کار شدند، عنوان کرد: زمینی که میراث فرهنگی و بنیاد مسکن برای ایجاد سایت گردشگری در نظر گرفته بودند در مجاورت اقامتگاه بوم گردی قرار داشت که متاسفانه با مقاومت روستاییان روبه رو شد و در این مکان به اجرا درنیامد.

وی بابیان اینکه در پی این رویداد زمین دیگری برای احداث سایت گردشگری در نظر گرفته شد، اضافه کرد: یک قطعه زمین پلکانی در منطقه ای بالاتر از مکان اولیه در نظر گرفته شده انتخاب شد و سایت گردشگری راه افتاد.

وی بابیان اینکه در زمینهٔ توزیع سفر در استان و هدایت مسافران به سمت مناطق کمتر شناخته شده ازجمله روستاها و روستاهای هدف گردشگری اقداماتی صورت گرفته است، اضافه کرد: در نمایشگاه های گردشگری اقلام تبلیغاتی که به معرفی این مناطق می پرداخت بین بازدیدکنندگان توزیع شود.

خاکسار با تاکید بر اینکه سعی شد ویژگی های روستاهای هدف گردشگری ازجمله ورکانه بیش ازپیش معرفی شود، اضافه کرد: گذشته از این فعالیت های حمایتی نیز مدنظر بوده است.

 

ایجاد زیرساخت ها و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان همدان بابیان اینکه ایجاد زیرساخت ها و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در این روستاها مدنظر بوده است، اضافه کرد: در روستای ورکانه درخواست ها بسیار بوده و تاکنون ۲ اقامتگاه رسمی دایر شده است.

وی بابیان اینکه پرونده چند متقاضی برای ایجاد اقامتگاه در دست بررسی است، اضافه کرد: این متقاضیان در حال مرمت و تجهیز بناهای خود هستند تا پروانه بهره برداری را دریافت کنند.

خاکسار بابیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های اقامتی روستای ورکانه تا حدودی فراهم شده و در حال تکمیل است، اضافه کرد: ایجاد اقامتگاه ها نقش بسیاری در جذب و ماندگاری گردشگران در استان همدان و به خصوص روستاها دارد.

وی بابیان اینکه برگزاری رویداد همدان ۲۰۱۸ نیز در معرفی روستاهای هدف گردشگری استان همدان نقش داشت، اضافه کرد: طی جلساتی با مسئولان بنیاد مسکن بر حفظ بافت روستا تاکید شده و با ارائه تسهیلات ارزان قیمت به ساکنان روستاها در این راستا قدم برداشتیم تا در کارهای عمرانی به بافت روستا آسیب وارد نکنند.

 

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اضافه کرد: ۲۰ روستای گردشگری در استان همدان وجود دارد و برنامه ریزی برای معرفی بیشتر این روستاها مدنظر است.

کمتر از ۳ هفته دیگر تعطیلات نوروزی آغاز می شود و مسافران روانه شهرها و استان های مختلف می شوند و در این میان همدان با فراهم کردن زیرساخت های جذب گردشگر از مسافران در روستاهای هدف گردشگری به خصوص روستای ورکانه پذیرایی خواهد کرد.

منبع:خبرگذاری مهر

نظرات

بدون نظر