نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
پنجره و نقش آن در معماری و نمای ساختمان

پنجره و نقش آن در معماری و نمای ساختمان

 

معماری ساختمان در هر منطقه نشانگر فرهنگ و هویت آن منطقه می باشد, معماری داری ویژگی های ناحیه ای است که این ویژگی ها باعث تمایز معماری در ساختمان ها می باشد.
یکی از اجزای مهم ساختمانی که تاثیر مستقیمی در معماری دارد پنجره می باشد. پنجره ها انواع مختلفی دارند  و در جنس ها, اشکال , رنگ ها و سایز های مختلفی موجود هستند.
از آن جایی که بخشی از نمای شهر را پنجره های ساختمانی تشکیل می دهند مالکان اجازه ندارند که در ملک خودشان به هر طریقی که دوست دارند پنجره را به نمایش بگذارند.

 

پنجره و طراحی داخلی
در طراحی داخلی , فرم  پنجره  می تواند القاکننده حس فضا باشد. پنجره های افقی و عریض برای طویل نشان دادن فضا موثر هستند. درحالی که پنجره های بلند و ایستاده می توانند فضا را مرتفع تر نشان دهند.
محل قرارگیری پنجره ها هم نقش موثری در نور خانه دارد مثلا میزان نور رسانی پنجره ها در نزدیکی سقف بیشتر از نور رسانی آن در نزدیکی زمین است تا حدی که اگر نیازی به تامین دید نبود پنجره ها در نزدیکی سقف قرار می گرفتند.
انتخاب شکل و سایز پنجره ها برای ساختمان تحت تاثیر نوع فضا و هویت مکان و با نظر طراح شکل می گیرد. در سازه های سنتی پنجره ها یکی از عناصر اصلی هستند که ارتباط بصری, اجتماعی و احساسی را برقرار می کنند.


پنجره در معماری امروز و دیروز
در مقایسه معماری امروز و گذشته می بینیم که معماری گذشته ما درونگرا بود و بیشتر پنجره ها درون حیاط و فضاهای درونی قرار می گرفتند, اغلب پنجره ها قدی بودند به طوری که اگر فردی روی زمین می نشست می توانست فضای بیرون و حیاط را به خوبی ببیند حتی این پنجره ها در طبقات دوم هم تا پایین بودند. در معماری امروز بناها و ساختمان های مسکونی دارای دو نما هستند, یک نما که به سمت حیاط است و یک نما هم به سمت خیابان قرار می گیرد. همزمان که زندگی انسان ها  تغییر کرد و به جای زمین نشستن روی مبل و صندلی نشستند پنجره ها هم به همان ترتیب بالاتر قرار گرفتند و در ارتفاع 70 تا 90 سانتی متری ساخته می شوند.

 

انواع پنجره هایی که در ساختمان ها به کار می روند
متناسب با محیط و آب و هوا و دیگر مشخصات  پنجره های متفاوتی برای ساختمان ها به کار می رود, از بین این پنجره ها می توان پنجره های آلومینیومی, پنجره های چوبی و نسل جدید پنجره ها که پنجره های upvc هستند را نام برد.

ویژگی های پنجره های چوبی: زیبایی منحصر بفرد, طول عمر بالا, عایق حرارت و جلوگیری از اتلاف انرژی, عایق صوت ,عایق در برابر عبور ذرات گرد و غبار و آلودگی هوا,عایق در برابر نفوذ آب, بی نیاز از رنگ, قابل شستشو, مقاوم در برابر نور آفتاب و حرارت,نصب و تعویض آسان و  قابلیت استفاده در انواع شرایط آب و هوایی

پنجره چوبی

ویژگی های پنجره upvc: صرفه جویی در مصرف انرژی در حدود 45 درصد , کاهش آلودگی صوتی, مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش (UV) و حذف اثرات مخرب آن, کاهش در برابر آلودگی هوا , کاهش تابش سرد,کاهش هزینه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در ساختمان, کاهش آلودگی محیط زندگی و هزینه های مربوطه, انتقال ، تعويض و نصب آسان و سريع,  مقاوم در برابر باد، باران و طوفانهای شدید, تقویت مضاعف با استفاده از پروفیل گالوانیزه در داخل پروفیل  یوپی وی سی , حفاظت از محیط زیست از طریق بازیافت و استفاده در صنایع دیگر,عدم نیاز به سرویسهای مکرر (تعویض، رنگ آمیزی و...) و نظافت آسان
پنجره یوپی وی سی

 

 

نظرات

بدون نظر