نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
کنترل کیفیت ساخت و سازها بر عهده کدام ارگان است؟

کنترل کیفیت ساخت و سازها بر عهده کدام ارگان است؟

مصالح ساختمانی، ابزار پایه در ساخت یک بنا هستند. هیچ ساختمانی وجود ندارد که بدون به کار بردن ساده ترین مصالح، بنای خود را تشکیل دهد و از طرفی دیگر کیفیت هر ساختمانی به نوع مواد و مصالح به کار رفته در ساخت آن بستگی دارد. مصالحی که شما در حالت عادی مشاهده می کنید، ساده ترین انواعی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما از نظر کلی و به اصطلاح تخصصی این مواد و مصالح به دسته های مختلفی تقسیم می شود که دارای خواص فیزیکی، شیمیایی و غیره هستند. یکی از مشکلات در صنعت ساختمان سازی استفاده از مصالح ساختمانی غیراستاندارد است. موضوعی که با توجه به زلزله های اخیری که در کشور رخ داده تبدیل به یک معضل شده است.

روش های صحیح به کارگیری مصالح ساختمانی در جامعه باید ترویج یابد
نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: استاندارد مصالح ساختمانی در کشور رعایت می شود و مشمول استاندارد اجباری است. بازرسی ها و کنترل های سازمان ملی استاندارد این موضوع را تایید می کند، مشکل اصلی در شیوه به کارگیری مصالح ساختمانی است، به طوری که در بسیاری موارد شیوه های ترکیب آنها با یکدیگر و چگونگی استفاده از آنها به درستی انجام نمی شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران افزود: کنترل نحوه استفاده از مصالح ساختمانی بر عهده سازمان ملی استاندارد نیست، بلکه وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و مرکز تحقیقات مربوطه باید روش های صحیح به کارگیری مصالح ساختمانی را در جامعه ترویج و در زمینه شیوه مصرف هم نظارت کنند.

وی اشاره کرد: سخنان دو ماه پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری پس از زلزله کرمانشاه شاهد استاندارد محصولات ساختمانی است و معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده بود ساختمان هایی که پس از زلزله سال گذشته ساخته شد با استفاده از مصالح استاندارد بوده و به همین دلیل در زلزله امسال آسیب ندیدند.

پیروزبخت گفت: کشور از بی کیفیتی مواد، مصالح و تجهیزات رنج نمی برد، بلکه مشکل اصلی مربوط به زیاد شدن تقلب در ترکیب مصالح در زمان ساخت است.

بیشتر بخوانید :

نباید توجه استاندارد فقط به سیمان یا فولاد خروجی خام کارخانه ها باشد
مجید کریمی پیمانکار ساختمانی در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، گفت: سال ۸۷ استاندارد مصالح ساختمانی آن طور که باید حرفی برای گفتن نداشت و حدود ۴۰ درصد از مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز ها استاندارد بودند، ولی اکنون پس از گذشت ۱۰ سال این استانداردها به چیزی حدود ۹۰ درصد رسیده است.

این پیمانکار ساختمانی افزود: مصالحی مانند سیمان، محصولات بتنی، کاشی و سرامیک تقریبا از استاندارد های لازم برخوردار هستند، ولی موضوع اصلی طریقه استفاده و رقیق کردن مصالح مانند سیمان، شن و ماسه است که مشکلاتی را به همراه دارد. اکنون ۷۰ درصد خانه های مسکونی و تجاری با پی ریزی بتن ساخته می شود و کیفیت مصالحی مانند سیمان، شن و ماسه در این امر ضروری است.

کریمی تصریح کرد: فرسوده بودن تجیهزات کارخانه های تولید شن و ماسه موجب کاهش کیفیت این محصول که جزو اصلی ترین اجزای بتن برای ساخت و ساز است، شده و می توان با جایگزینی مصالح سبک و حرکت به سمت صنعتی سازی این مشکل رفع شود.

وی گفت: نظام بازرسی مهندسی و فنی برای محصولات فولادی و بتنی که در ساخت و سازها استفاده می شود، وجود ندارد و این موضوع می طلبد بازرسی های استاندارد در بحث مصالح ساختمانی ترکیبی بیشتر شود و نباید توجه استاندارد فقط به سیمان یا فولاد خروجی خام کارخانه ها باشد.

مصالح ساختمانی تولید داخل و وارداتی، استانداردهای لازم را ندارند
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در خصوص رعایت استاندارد در ساخت و ساز مسکن در سطح کشور، اظهار کرد: بیشترین مشکل در زمینه ساخت و ساز استاندارد مصالح ساختمانی است، در برنامه ششم توسعه، آموزش کارگران ساختمانی و استانداردسازی مصالح ساختمانی آورده شده، اما موفقیت های خوبی در این موارد کسب نکرده ایم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصالح ساختمانی تولید داخلی و وارداتی که در ساختمان سازی ها استفاده می شوند از استانداردهای لازم برخوردار نیستند، گفت: اگر استانداردهای لازم در تولید مصالح ساختمانی رعایت شود در وقوع حوادث شاهد دامنه خسارات کمتری می شویم.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید مسئولان مربوطه، به مخصوص سازمان استاندارد کشور در این زمینه برنامه ریزی عملیاتی داشته باشند چرا که با صدور بخشنامه مشکلات برطرف نمی شود، تصریح کرد: باید در خصوص رعایت استاندارد در مراحل تولید بتن و دیگر مصالح ساختمانی به صورت عملیاتی برنامه وجود داشته باشد.

وی در خصوص اینکه آیا نظارت های استانداردی کافی وجود داشته است، اظهار کرد: نظارت های استانداردی وجود داشته، اما کیفیت مطلوبی نداشته است، در ساخت و سازهای دولتی و خصوصی کنترل استاندارد مناسبی وجود ندارد.

ایران برای تامین مصالح ساختمانی نیاز به واردات ندارد
اسماعیل کاظمی، رئیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختماتی تهران در گفت وگو با خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ، با اشاره به توانمندی های بالقوه کشور در حوزه ساخت و تولید مصالح ساختمانی گفت: ایران از حیث مواد کانی غیر فلزی دارای منابعی غنی است و اساسا نیاز و ضرورتی برای واردات مصالح ساختمانی خارجی احساس نمی شود.

وی افزود: توان بالای ایران در حوزه تولید کاشی، سرامیک، سیمان و غیره مثال زدنی است و متاسفانه علی رغم چنین توانمندی هایی در بخشِ صادرات چنین محصولات و مصالحی، ضعیف عمل کرده ایم.

کاظمی در تشریح، علل ناتوانی و ضعف ایران در صادرات مصالح ساختمانی با توجه به آنکه از توان بالایی در تولید و تامین مصالح ساختمانی برخوردار است، گفت: ضعف در بازاریابی و هزینه بالای حمل و نقل از نمونه این دلایل به شمار می رود و باید با اتکای به راهکارهای علمی نوین، برای توسعه صادرات محصولات این چنینی، تلاش فزاینده تری شود.

امیدواریم با عزم ملی متقاضیان خرید لوازم و محصولات ساختمانی با خرید تولیدات ایرانی، مهار و کنترل هر چه بیشتر قاچاق و رونق صنعت ساختمان سازی، شکوفایی هر چه بیشتری در صنعت تولید مصالح ساختمانی کشور حاصل شود که یقینا حصول چنین موفقیتی،حاوی دستاوردهای ارزنده متعدد در صحنه اقتصادی کشور خواهد بود.

منبع: سایت خبرنگاران جوان

 

نظرات

بدون نظر