نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
جلوگیری از ترک های ساختمانی و ترمیم ترک درصورت ایجاد آن

جلوگیری از ترک های ساختمانی و ترمیم ترک درصورت ایجاد آن

           حتما تا به حال روی دیوار خانه ها شاهد ترک های کوچک و بزرگ بوده اید. این ترک ها که عمدتا  به دو دسته سازه ای و غیر سازه ای تقسیم می شوند معمولا روی دیوارها نمایان می شود اما حتما روش هایی برای جلوگیری از این پدیده و ترمیم و پوشش آن ها وجود دارد. با سایت نیاز به خرید همراه باشید تا این روش ها را بررسی کنیم.

 

انواع ترک های ساختمانی
ترک های ساختمانی یا سازه ای هستن یا غیر سازه ای, معمولاً ترک‌هایی که عرض و عمق کمی دارند ترک‌های غیر سازه‌ایی هستند و نیازی به تخریب و بازسازی ساختمان نیست و خطر جانبی هم سازه را تهدید نمی کند. ولی ترک‌هایی با عرض ۱/۵ تا ۲ میلیمتر و عمق ۱/۵ تا ۲ سانتیمتر ترک‌های سازه‌ایی هستند که توجه به آن ها حیاتی می باشد زیرا بعضا آسیب های جانی را به دنبال دارند.
در مواردی که ترک سازه‌ایی به وجود آمده است، آن عضو ترک خورده می‌بایست یا تخریب و از نو بازسازی‌ شود‌‌ یا اینکه در محل ترک به روش خاص دوخته شود.


         انواع ترک های سازه ای از لحاظ عمق
ترک‌های عميق:اين ترک‌ها نتیجه نشست مرتب پی می باشد که به طور دائمی به وجود می آید, در این صورت بودن ساکنان در ساختمان خطرناک است.
ترک‌های ثابت:معمولاً پس از نشست پی‌، تحرک ساختمان کم می‌شود. اين پديده بر اثر قطع رطوبت و فشرده شدن سطح زير پيش می‌آيد. در نتيجه‌، شکست و افت ديوارها و اسکلت بنا نيز متوقف‌ و حالت ترک ثابت می‌شود.
موی ترک‌های معمولی:اين ترک‌ها در اثر افت‌های کوچک در اسکلت بنا و به واسطه نيروها و در مواردی به علت نوع مصالح اندود به وجود می‌آيند. رطوبت‌، انقباض و انبساط حاصله در مقابل خشک شدن سطوح مرطوب‌، باعث ايجاد ترک‌های مويی می‌شود.


         انواع ترک های سازه ای  به لحاظ جهت
ترک‌های افقی: ترک‌هایی که در راستای افق و در طول دیوار ایجاد می‌شود .
ترک‌های عمودی: هنگامی که عمق‌ یا عرض این ترک‌ها زیاد ‌یا در اعضای دیگر سازه همچون سقف، کف و … و یا اینکه در سنگ قرنیز ادامه داشته باشند به دلیل اینکه ترک سازه‌ایی هستند از اهمیت فراوانی برخوردار است.
ترک‌های مورب:ترک‌هایی که معمولاً زاویه ۴۵ درجه نسبت به راستای افق دارند، به ترک‌های مورب معروف هستند. این ترک‌ها اغلب در اثر نشست دیوار ایجاد شده و نشانه شکسته شدن دیوار است. این نوع از ترک بسیار خطرناک ‌است.

چگونه ترک های ایجاد شده را ترمیم کنیم؟
اگر ترک های ایجاد شده از نوع سازه ای و عمیق هستند به دلیل وجود خطرات فراوان بهتر است که ترمیم و بازسازی آن را به دست اهالی فن و مجریان مقاوم سازی بسپارید. برای این امر می توانید از مجریان مقاوم سازی که در سایت  نیاز به خرید عضو هستند کمک بگیرید.


اما اگر ترک های ایجاد شده از نوع غیرسازه ای و مویی و غیر عمیق هستند می توانید به روش های گوناگون آن ها را ترمیم کنید. یکی از این روش ها چسباندن کاشی های استخری یا تزیینی روی ترک ها برای پوشاندن آن ها می باشد.
یک راه دیگر این است که روی ترک ها را بتونه بکشید و روی آن ها را رنگ کنید(البته امکان دارد بعد از گذشت زمان دوباره ترک ها پدیدار شوند!)

 

جلوگیری از ایجاد ترک های عمیق و ترک های ناشی از گچبری
اصلی ترین راه برای پیش گیری از ایجاد ترک های سازه ای و عمیق استفاده از مصالح استاندارد و با کیفیت و ساخت و ساز مبتنی بر اصول مهندسی می باشد. در صورتی که از بتن, سیمان و  بلوک های استاندارد و با کیفیت در ساخت و ساز استفاده شود و تمامی اصول های مهندسی و مقاوم سازی رعایت شود ترک های سازه ای اتفاق نمی افتند.
برای جلوگیری از ایجاد ترک های ناشی از گچ بری که ترک های غیر سازه ای و کم عمق هستند می توان از گچ های پلیمری دیرگیر سیوا و ساتن و یا مواد دیرگیر کننده گچ استفاده کرد. این مواد به علت اینکه زمان گیرش اولیه گچ را بالا می برند به گچ کار این فرصت را می دهتد که بتواند کار خود را اصلاح کند. وقتی هم که گچ به طور کامل روی دیوار خشک شد چسبندگی آن نسبت به گچ های معمولی بسیار بیشتر است که همین امر عدم ترک خوردگی را سبب می شود.

 

 

 

نظرات
رسول
باسلام ترکهای بسیار زیاد ولی مویی در ساختمان من وجود داردعلت چیست
1398/12/23 - پاسخ
نیاز به خرید (مدیر سایت)
سلام،علت بوجود آمدن ترک های مویی در مقاله عنوان شده است،معمولا به دلیل انقباض و انبساط و آب و هوای منطقه زندگیتان است
1398/12/24