نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
تهاتر مصالح ساختمانی و هرآنچه در این باره باید بدانید!

تهاتر مصالح ساختمانی و هرآنچه در این باره باید بدانید!

در شرایط اقتصادی فعلی به دلیل کمبود نقدینگی, سازندگان ساختمان ترجیح میدهند در قبال مصالح و خدمات مورد نیاز خود برای ساخت و ساز یک یا چند واحد از ساختمان خود را واگذار کنند و در عوض برای بدست آوردن مصالح پولی ندهند. این مدل معاملات امروزه رونق گرفته و تقریبا در همه امور به کار گرفته می شود. در این مقاله از سایت نیاز به خرید میخواهیم در رابطه با تهاتر در صنعت ساختمان بیشتر توضیح دهیم و کمی شرایط اینگونه معاملات را بررسی کنیم.

 

تهاتر به چه معناست و چند دسته دارد؟


تهاتر در لغت به معنای تبادل کالا, مساوی و برابر شدن و معاملات پایاپای می باشد. در این گونه معاملات دوطرف به صورت پایاپای به هم بدهکار و بستانکار می شوند, بدین شکل که هم خواسته های هم را برآورده می کنند و هم در مقابل بهم دین دارند.
درواقع تهاتر نوعی ایفای تعهد می باشد و در آن پرداخت نقدی وجود ندارد. تهاتر مصالح ساختمانی یکی از مواردی است که امروزه رواج زیادی دارد و خیلی از سازندگان به دنبال شرکت هایی هستند که درخواست تهاتر آن ها را بپذیرند. ما در
سایت نیاز به خرید می خواهیم به این سازندگان برای رسیدن به اهدافشان در امور تهاتر کمک کنیم.
تهاتر می تواند به چند صورت باشد:

1)تهاتر قهری: در این مدل تهاتر طرفین هیچ دخالتی ندارند و قانون تعیین می کند که در مقابل خواسته ی طرفین چه چیزی تهاتر شود و اراده طرفین در آن نقشی ندارند.
2)تهاتر قراردادی: اگر دوطرف شرایط تهاتر قهری را نداشته باشند به صورت توافقی تهاتر می کنند, بدین شکل که خودشان تعیین می کنند بر سر چه چیزی تهاتر کنند. چیزی که می خواهند بر سر آن تهاتر کنند می تواند یک جنس باشد یا نباشد, در یک مکان باشد یا نباشد. بنابراین همه چیز به اراده طرفین مربوط است. مثلا اگر سازنده ای نیاز به تهاتر آهن آلات برای ساخت ملک خود داشته باشد می تواند در عوض چند واحد از سازه های خود را بدهد یا یک ملک دیگر در جایی دیگر و یا حتی چیزی به غیر از ملک و ساختمان.


3)تهاتر قضایی: در مواردی که بین طرفین اختلاف وجود داشته باشند و نتوانند به توافق برسند با رای قضایی به حصول میرسد. در این مواقع دادگاه پس از احراز شرایط تهاتر را اعلام می کند.

   انجام قراردادهای تهاتر چه شرایطی دارد
موضوع قرارداد تهاتر باید موضوعی شرعی و قانونی باشد در غیر این صورت  تهاتر در موارد غیر قانونی مانند مبادله اسلحه باطل می باشد.
در عقد قرارداد تهاتر رضایت طرفین شرط می باشد همچنین طرفین باید بالغ و عاقل بوده باشند و عقد تهاتر با محجورین و افراد صغیر نیز موضوعیت نخواهد داشت.
مقدار بدهی در قرارداد تهاتر باید یکسان باشد و اگر بدهی یکی از طرفین نسبت به دیگری بیشتر باشد میزان مساوی بدهی طبق این قرارداد ساقط و مابقی باید به شخصی که طلب بیشتری دارد پرداخت گردد.
در مورد ایجاد تهاتر باید در مورد بدهی طرفین شرایط مقرر قانونی وجود داشته باشد در غیر این صورت و نداشتن شرایط قانونی امر تهاتر اتفاق نخواهد افتاد و موضوع هر بدهی باید به طور جداگانه بررسی و پرداخت گردد.
عقد قرارداد تهاتر باید توسط کسانی صورت گیرد که اهلیت لازم برای عقد قرارداد را داشته باشند همچنین این کار باید توسط صاحب بدهی صورت گیرد و از طرف فرد دیگری مورد قبول واقع نخواهد گردید.
عقل حکم می کند زمانی که  دو نفر نسبت به هم دینی دارند که آن دین از نظر مقدار و جنس با هم مساوی می باشد باید تحت شرایطی آن دیون ساقط گردیده و تعهدات طرفین نسبت به هم نادیده گرفته شود .
 

فواید انجام تهاتر
در وهله اول تهاتر بیشتر به نفع سازندگان ساختمان می باشد تا تولید کنندگان فروشندگان و مصالح, به عنوان مثال اگر سازنده ای خواهان انجام تهاتر برای درب و پنجره های ساختمانش باشد این تولید کننده و فروشنده دروپنجره است که باید متعهد باشد و در زمان مشخص کالاها را تحویل دهد.
گزینه بعدی که قابل تامل است این است که تهاتـر مانع پرداخت مکرر دیون و صرف وقت و هزینۀ ایفای تعهدات متقابل است.
و در آخر در تهاتر ضمانت بیشتری وجود دارد که طرفین به طلب خود برسند.

در پایان این مطلب اگر میخواهید مصالح مورد نیاز خود را تهاتر کنید و یا اگر تولید کننده ای هستید که تمایل به تهاتر دارید نیاز به خرید در کنار شماست.

 

 

 

 

نظرات

بدون نظر