نیاز به خرید
نیاز به خرید
درخواست آنلاین خدمات و کالای ساختمانی
افزایش قیمت مسکن درسال جدید به تورم بستگی دارد

افزایش قیمت مسکن درسال جدید به تورم بستگی دارد

حسن محتشم کارشناس حوزه مسکن معتقد است؛ در صورتي که تورم در سال آينده روند صعودي داشته باشد، شاهد افزايش مجدد قيمت مسکن خواهيم بود.
حسن محتشم کارشناس حوزه مسکن و رئيس انجمن انبوه سازان تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري آريا در خصوص وضعيت قيمت و معاملات بازار مسکن گفت: در حال حاضر ثبات در قيمت و ميزان معاملات را در بخش مسکن شاهد هستيم ،البته همواره در فصل زمستان حجم معاملات کمتر است و حجم معاملات فعلي غير طبيعي نيست و چنانچه متغيرهاي کمي در اقتصاد کشور رخ ندهد، قاعدتا با افزايش قيمت مواجه نمي شويم.
وي با پيش بيني رشد تورم در سال آينده گفت: بر اين اساس انتظار افزايش نقل و انتقالات در اين حوزه مي رود ، البته روند صعودي حجم معاملات شيب ملايمي دارد.
محتشم با اشاره به ايت که سايت هايي که حکم بنگاه معاملات بانکي دارند نمي توانند تعيين کننده ي قيمت مسکن باشندافزود: نوسان يا ثابت ماندن قيمت مسکن بستگي به سياست هاي کلان اقتصادي کشور دارد. به طور مثال وقتي ارزش پول ملي افت پيدا مي کند ، دستمزد کارگر افزايش مي يابد وهمچنين قيمت مصالح ساختماني گران تر مي شود  در نهايت  قيمت مسکن هم افزايش پيدا مي کند.
رئيس انجمن انبوه سازان تهران گفت: دولت طبق قانون اساسي موظف است که مسکن براي مردم تامين کند يا به نوعي شرايط  تامين کردن مسکن را فراهم کند، ولي متاسفانه تا به امروز دولت نتوانسته است اين وظيفه خود را به خوبي اجرا کند. در حال حاضر وزير جديد راه و شهرسازي اعلام کرده اند که 400 هزار واحد ساخته مي شود که 100 هزار واحد اين آمار، واحد روستايي است که ساخت آن ها بر عهده بنياد مسکن است و 300 هزار واحد هم در شهر هاي جديد ساخته مي شود. اين امر
مي تواند کمک موثري به زوج هاي بي خانمان کند، اما بايد ديد اين طرح تا چه اندازه به صورت جدي عملياتي مي شود.
محتشم ادامه داد: اگر در کشور سالانه يک ميليون واحد ساخته شود شايد در 7-8 سال آينده به نقطه تساوي عرضه و تقاضا برسيم. ساخت سالانه يک ميليون مسکن از طرح هاي وزارت راه و شهرسازي در 5 سال گذشته بود که متاسفانه کماکان در حد برنامه باقي مانده است.
اين کارشناس حوزه مسکن با تاکيد بر اين که وزارت راه و شهرسازي بايد توزيع ساخت را مناسب کند توضيح داد: بدين معنا که در شمال شهر يا مناطق مرفه نشين که ساخت و ساز اشباع شده است اجازه  ساخت صادر نشود. چرا که علاوه بر تراکم جمعيتي ، آلودگي زيست محيطي در اين مناطق در حال افزايش است. همچنين شوراي عالي شهرسازي بايد شهرداري را مکلف کند تا در نقاطي اجازه ساخت بدهد که تقاضا واقعي و قيمت متعادل وجود دارد.
حسن محتشم تصريح کرد: درصورتي که متغير هاي اقتصادي در سال آينده ثابت باشد قيمت مسکن تغيير نخواهد داشت ولي با تورمي که براي سال آينده پيش بيني مي شود قاعدتا قيمت مسکن افزايش پيدا خواهد کرد ،اما تا پايان سال قيمت مسکن بايد ثابت باشد.


منبع:آریا نیوز

نظرات

بدون نظر